Menu
WomanOnly
Snář

Had ve snu? Žádný strach, nemusí to být tak zlé

Co znamená had ve snu a máme se bát nejhoršího? Had ve snu bývá poměrně častým symbolem a nemusí jít vždy o ryze negativní výklad. I když je had považován za jakéhosi svůdce či zrádce, může ve snu upozorňovat i na nutné změny vedoucí k pozitivním výsledkům. Jak vyložit sen o hadovi? Dávejte si vždy pozor na detaily a při výkladu podrobně popište sen. Had nemusí znamenat totéž pro vás jako pro někoho jiného, vždy je třeba brát v úvahu individuální rozdíly.

Symbolika hada ve snu:

Had, který nabídl Evě jablko

Nechvalně proslulá hadova pověst se váže už k událostem v Edenu, kde právě had jako lstivý darebák podal Evě jablko, které změnilo úplně všechno. Podle některých mýtů byla hadem v ráji první Adamova žena Lilith, jež odmítala přijetí submisivní ženské role, na což pochopitelně sama doplatila a tak se chtěla Adamovi a jeho nové ženě Evě pomstít. Každopádně had bývá spojován s proradností, lstivostí, ženským pohlavím, ale i ženskou sexualitou, protože právě Lilith se stala ženským sexuálním démonem s tou nejhorší pověstí a okrádala muže ve spánku o energii a o jejich semeno.

Had jako proradná a lstivá osoba

Když se nám tedy zdá o hadovi či o sny o hadech, hned zbystříme a napadne nás, že bychom si měli dávat pozor na nějakou lež, přetvářku, faleš nebo nečestné jednání. To samozřejmě může být jedna z možností výkladu snů o hadech. Záleží vždy ale na celkovém kontextu, snovém ději, pocitech a také na tom, co momentálně ve svém životě prožíváme. Had ale skutečně často představuje nějakou nástrahu a varování před proradnou či lstivou osobou.

První žena světa Lilith nechtěla ležet pod Adamem. Co se s ní stalo?

Had jako symbol sexuality

Nesmíme ale zapomínat na sexuální význam snů o hadech, už ve vztahu ke zmíněné mýtické Lilith. Had může představovat sexualitu jako takovou, ženskou sexuální sílu, například i hadí síla nazvaná kundaliní se spojuje s hadem. Nakonec podle Freuda bychom hada mohli považovat za falický symbol už kvůli jeho tvaru připomínající penis. Had představuje i nízké, pudové složky.

Had jako symbol nekonečna

Had bývá též spojován s bájnými draky nebo mýtickým Uroborem, což je had požírající vlastní ocas a symbol nekonečna. V těchto významech se Uroboros ve snu týká velmi zásadních životních změn a sdělení, stejně tak i drak ve snu může mít zajímavá poselství. Tyto sny již bývají většinou velmi významné a vzbuzují v nás silné emoce. Objevují se v rámci lucidního snění či astrálního cestování v REM spánkové fázi a po probuzení si je živě pamatujeme.

Astrální cestování ve spánku je zážitek na celý život. Jak ho poznáte?

Had jako symbol uzdravení a probuzení síly

Pozitivní význam hada ve snu se může týkat nějaké transformace nebo uzdravení. Vždyť had se nachází také na Aeskulapově holi a je symbolem medicíny, navíc had také svléká svou kůži, což je známka nějaké proměny. Znovu připomínám, že bychom museli vyložit sen konkrétnímu snícímu v celkovém kontextu a záleží na tom, o čem přesně se nám ve spojení s hadem zdá.

Malý hádek nebo velký had ve snu

Ve snech bývá rozhodující také velikost hada. Malý hádek bývá často nenápadný, mnohdy zelený, dokáže uštknout a vzbuzuje strach z něčeho, co může být snadno přehlédnutelné a co se může objevit velmi náhle. Velký nepřehlédnutelný had, který je obrovský a třeba i hraje všemi barvami, v nás vyvolává hrůzu z toho, že nás bude pronásledovat a buď nás může celé spolknout, nebo uškrtit. Velký had už představuje velký problém a dost viditelný, před kterým utíkáme. Had může i zosobňovat naše vlastní strachy.

Jak funguje lapač snů a jak ho vybrat?

Kousnutí hadem ve snu

Pokud nás ve snech uštkne had, není to dobré znamení. Znamená to nejspíše to, že se cítíme být v ohrožení a může nás něco ranit, třeba i citově. Může nás něco pořádně otrávit, může nám hrozit nějaké nebezpečí nebo nečestné jednání a útok ze strany člověka, od kterého bychom to třeba nečekali.

Barevný velký had, duhový had ve snech

Barevný duhový had se objevuje jako mocný náboženský nebo mystický symbol v mnoha kulturách, především u australských nebo peruánských domorodých kmenů. Při intoxikaci během rituálu s ayahuascou patří i vize hada mezi typické projevy obřadu.

Je ayahuasca droga, nebo lék? V Peru pomáhá, při nepovolaném užití škodí!

Strach z hadů se promítá i do snů

V neposlední řadě se hadi nebo třeba i pavouci promítají do našich nočních můr a nepříjemných snů plných strachu proto, že na vědomé úrovni se jich bojíme. Fobie z hadů není ničím neobvyklým a tyto sny nás mohou pronásledovat tehdy, když máme například velký stres, jsme nemocní, zdeptaní, ustrašení, něco nás trápí a řešíme závažné problémy ve svém životě.

Autorka je odborníkem na výklad snů, www.osnech.cz

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Had ve snu? Žádný strach, nemusí to být tak zlé