Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Jak být dobrou partnerkou? Bez kompromisů to nepůjde

Jana Langová

Jana Langová

10. 10. 2018

I když se k tomu možná nepřizná, tak tuhle otázku si čas od času položí každá žena. Neštvu ho s tímhle? Neopustí mě? Jak to zařídit, aby nám vztah vydržel napořád? Bohužel, milostný vztah je záležitostí dvou lidí, a tak někdy i přes naši veškerou snahu to může selhat u druhé strany. Není ale na škodu se nad svým chováním občas zamyslet a nedělat základní chyby. Jak být dobrou partnerkou?

Vyzpovídaly jsme tři muže různého věku i zkušeností, aby nám dali svůj náhled a tipy na věci, které do dobrého vztahu nepatří.

Jak být dobrou partnerkou? Nelpěte na maličkostech

„Udělat scénu kvůli tomu, že jsem nevynesl koš? To mi přijde absurdní,“ začíná povídání Radek (34). A rozhodně si to nemyslí jediný. Ve vztahu je důležité se povznést nad maličkosti a nebořit kvůli nim jinak fungující domácnost. Co vám přijde jako důležité, to vašemu partnerovi nemusí tak připadat, to je normální. Stačí si o tom v klidu promluvit a drobné prohřešky odpouštět. Vztah přeci nestojí na tom, jestli vám přinesl kytku anebo na jeho účesu. Mnohem důležitější je vzájemné porozumění, pohoda a důvěra.

Největší chyby, které můžete udělat v manželství

Chvalte ho

Nemusíte k němu vzhlížet jako k pánovi tvorstva, ale ani nepřehlížejte jeho snahu. „Strašně rád vařím a mojí největší odměnou je spokojená rodina. Celé jídlo je hned lepší, když mi ho manželka pochválí,“ říká Petr (50). Pochvala nic nestojí a dokáže udělat mnoho. Divíte se, že váš muž nevaří, když mu každé jídlo zkritizujete? Že už nic nechce opravovat, když akorát poslouchá, jak to udělal na nic a ještě pozdě? To by se nelíbilo nikomu. Samozřejmě výtvor nemusí být perfektní, ale dělá to pro vás, a to se cení! Proto mu to dejte najevo. Uvidíte, jak pookřeje a začne se snažit ještě víc. Navíc získá pocit, že je ve vašich očích „supermuž“.

Nevracejte se ke starým chybám

Pokud mezi vámi došlo k rozkolu, který byl následně zažehnán a všechno jste si vyříkali, tak nemá cenu to po nějaké době začít znova řešit. Natožpak je opakovaně vytahovat při hádkách! To je asi největší chyba, na kterou si muži stěžují. „Jednou jsem zapomněl na naši schůzku a dorazil na ní o dvě hodiny později. Strašlivě jsme se po tom pohádali, ale samozřejmě následovalo usmíření a vztah funguje dál. Co mě štve je, že to při každé příležitosti vytahuje. Každý přece dělá chyby! Ale když se člověk poučil, tak není třeba ho každý den lynčovat.“ Vypráví svůj problém s přítelkyní Roman (25).

Jaký vliv může mít nespokojenost v manželství na vaše zdraví?

Starejte se o něj

Nemusíte ho obskakovat a vařit tříchodovou večeři, zatímco on si v teplákách leží u televize a sleduje fotbal. Případně se strhnout při stíhání práce, starání o děti a uklízení domácnosti. Stačí, když sem tam mu ukážete, že o něj stále stojíte a záleží vám na něm. Zeptejte se, jak se měl v práci anebo jak probíhal jejich chlapský večer v hospodě. Evergreenem je i pravidlo, že láska prochází žaludkem, proto uvařte jeho oblíbené jídlo a napečte oblíbený dezert.

Nestraňte se jeho kamarádům a někdy s nimi vyrazte na bowling, aspoň je lépe poznáte a zjistíte, že Franta je vlastně v pohodě. „Moje žena je báječná v tom, že mi dává dostatek volnosti na mé koníčky i setkání s přáteli. Zároveň, i když odjedu na služební cestu na více dní, tak si každý den voláme a zajímá se o to, jak se mám, píšeme si i esemesky na dobrou noc. To je po dvaceti letech vztahu úžasné.“ Říká Petr.

Nezapomínejte na sex

Je jasné, že když už jste spolu delší dobu, tak vášnivost není stejná jako na začátku vztahu. To ale neznamená, že byste měli sex úplně odsunout! Naopak. Pravidelný sex je velmi prospěšná věc nejenom pro vaše pouto, ale i pro vaše zdraví a spokojenost. Vášeň můžete okořenit novým krajkovým spodním prádlem, netradičním místem anebo předehrou, na které si dáte záležet. „Chlapi prostě sex chtějí i po 5 letech. Určitě bych ho nezahazoval nebo se vám to může vymstít a váš partner půjde hledat jinam.“ Myslí si Radek. Můžete namítnout, že vás bolí hlava, že jste unavená… Nenechte se tím zmást a dejte sexu šanci! Je vědecky podloženo, že orgasmus vyvolává hormonální bouři, která zlepší vaši náladu i zmírní bolest.

Nedělejte žárlivé scény

„‚Zlato a proč ti píše ta kolegyně z práce?‘ No já nevím, třeba proto, že spolu pracujeme. ‚A zlato, opravdu musíš jet na školení zrovna s ní?‘ Proboha, je to povinné a jede tam s námi dalších pět lidí! A další a další nekonečné vyptávání… To mě vážně vysilovalo. Nemohl jsem se pomalu na jinou ženu ani podívat, aniž by to nebylo použito proti mně. ‚To se ti líbí, že se na ní koukáš?!‘ Ženský, věřte si sakra trochu! Dáváte nám tímhle signál, že vás máme v hrsti. To, že vás chlap podvede, vypovídá víc o něm než o vás. Ale budete-li za ním dotěrně běhat a útočit na každou ženu v jeho blízkosti, tak ho k tomu buď dotlačíte anebo se s vámi rozejde. A já mu naprosto rozumím, kdo by chtěl tohle snášet.“ Shrnuje své zkušenosti Radek. Drobná žárlivost může být zpestření vztahu, kdy druhému ukážete, že o něj stále stojíte, ale nesmí to jít do extrémů. Sebevědomá žena mívá i spokojenější partnerský život.

Podle těchto 10 znaků poznáte, že vaše manželství má na to vydržet

Kompromisy jsou důležité

„Velkou část mého života tvoří fyzická aktivita. Před týden chodím cvičit a o víkendu jezdím na kole anebo běhám. Moje bývalá přítelkyně ale nejradši seděla doma. Jakýkoliv sport se jí příčil, na všechno odpovídala, že jí to nejde, že není sportovní typ. Moje přesvědčování, že by tomu měla dát šanci a vůbec to zkusit, že jí to třeba časem chytne a zlepší se, vždycky smetla ze stolu. Po čase se mezi námi vytvořil velký názorový rozdíl a náš vztah skončil. Přitom by mi stačilo, kdyby se aspoň jednou překonala a dala si se mnou třeba krátkou projížďku na kole.“ Vypráví Roman. A má pravdu. Chovat se ve vztahu jako sobec nedělá dobrotu a partnerství dvou odlišných osob může fungovat, jen pokud oba dokáží dělat kompromisy. Zároveň tím partnerovi děláte velkou radost, protože s ním sdílíte jeho oblíbené věci. A kdo ví, třeba si to opravdu oblíbíte.

Nebuďte závislá

Dostáváme se k poslednímu bodu, který nejlépe vystihl Roman. „Nejenže byla moje ex žárlivá, ale ještě k tomu se na mě upnula. Opustila svoje kamarádky, neměla žádné koníčky, měla jenom mě. Veškerý čas chtěla trávit jenom se mnou a představa, že bych šel někam s kamarády a jí nevzal s sebou, tak ta byla nemyslitelná. Po čase jsem se začal cítit, jak když chodím s dítětem a ne rovnocennou partnerkou. Úplně mě tím dusila. To, že spolu chodíte přeci ještě neznamená, že musíte dělat všechno společně!“ Nemějte svého partnera za středobod vesmíru. Najděte si vlastní zájmy a nezanedbávejte ani přátele. Je dobré si od sebe čas od času odpočinout. Uvidíte, jak to vašemu vztahu prospěje a budete se na sebe ještě víc těšit!

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak být dobrou partnerkou? Bez kompromisů to nepůjde