×
WomanOnly

Největší chyby, které můžete udělat v manželství

chyby v manželství

Moc se mi líbilo tvrzení, které pronesl jeden psycholog. Nejdůležitější je vybrat si správného partnera, pokud je partner špatný, pak je v manželství všechno špatné.

I když to bylo řečeno s jistou nadsázkou, velký kus pravdy v tom bude. K našemu štěstí a někdy i škodě je šťastné manželství především záležitostí naší práce a péče o něj.

Manželský pár jako samostatná jednotka

Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, manželský pár je nově vzniklou jednotkou a měl by fungovat samostatně. A nejde v prvé řadě jen o samostatné a nerušené bydlení.

Partneři by se měli snažit o svou samostatnost i za cenu dočasného nepohodlí při řešení problémů s domácností, s financemi a vším, co jejich nová situace přináší. A své rodiče žádat o pomoc až v krajních případech.

Jak zlepšit vztah? Nejdůležitější jsou chvíle bezprostředně po sexu

Řešení problémů s rodiči partnerů

Ne neobvyklá bývá konzultace manželských problémů se svými rodiči. Dcera pak běží za svou maminkou a stěžuje si, co zase ten její vyvedl… A syn si občas zasteskne nad prázdnou ledničkou a chybějícím nedělním koláčem.

Rodiče dětí nemohou udělat nic horšího, než že jedna tchýně při nejbližší návštěvě vyčiní nic nečekajícímu zeti a ta druhá zase neváhá a přinese upečený koláč.  Nejenže je podrývána důvěra mezi manželi, ale oba se zřejmě budou cítit špatně, dotčeně a právě bylo zaseto zlé semínko, které může mít neblahé důsledky pro budoucnost vztahu.

Můj manžel mě už nemiluje. Co teď?

Umění hádat se

Problémy byly, jsou a budou. A hádky také. Není to nic mimořádného, ani známka špatného či končícího vztahu. Důležité ovšem je, jakým způsobem konfliktní situace řešit a jak dosáhnout smíru.

Užitečné jistě je, naučit se techniku konstruktivních hádek. Zjednodušeně jde o soubor pravidel, kterými by se hádající měli řídit, aby dosáhli smíru a konstruktivního řešení. Např.

–       Hádky se nebojíme.

–       Co se mi na druhém nelíbí, říkám jen jemu.

–       Pokud se mi něco nelíbí, snažím se to vytknout co nejdříve (ne při hádce vytahovat věci, které jsou již dávno zapomenuté).

–       Kritizovat, ale jen to, co jde změnit.

–       Nepoužívat podpásovky – argumenty netýkající se sporu.

Sedmileté prokletí, aneb proč se dlouhodobé vztahy po 7 letech rozpadají?

Partner na prvním místě

Především ženy krátce po narození dětí sklouzávají často k tomu, že je postaví na první místo namísto svého partnera. Psychologové upozorňují i na podobné přesouvání prvenství z partnera na rodiče jednoho z manželů.

Přitom pozice partnerů mají být vždy nejblíže sobě a kolem nich se pak postupně soustřeďují děti v pořadí, v jakém se narodily;  prarodiče dětí ustupují do pozadí a do partnerského vztahu se nevměšují.

Každý partnerský-manželský vztah je jiný a různorodé jsou i rodinné tradice a zvyky. Přesto základní pravidla partnerského soužití fungují všude stejně a pro udržení manželství by se jimi měli partneři řídit.11 Komentáře Největší chyby, které můžete udělat v manželství

 1. Dobře napsáno.
  Jen bych zdůraznil, že v případě, že se mi na mém partnerovi něco nelíbí, říkám to jen jemu důvěrně. V přítomnosti jakékoliv další osoby bych to viděl jako porušení základních manželských pravidel.

  To, že partner by měl stát vždy na prvním místě, teprve pak děti a až daleko vzadu všichni ostatní znamená i to, že při konfliktu-hádce s třetí osobou (třeba i s vlastními dětmi) je třeba se vždy jednoznačně postavit na stranu partnera. A to dokonce i v případě, že partner nebude mít pravdu!! Později si o tom s ním můžeme důvěrně promluvit (v případě, že jeho postoj podle nás nebyl úplně v pořádku). Znovu ale opakuji, že během hádky je vždy bezpodmínečně nutné se jednoznačně postavit na jeho stranu. Pakliže to neuděláme a snažíme se být neutrální, je to špatně. Pakliže se dokonce přidáme na druhou stranu-proti partnerovi, je to nejen špatně, ale pro každé manželství je to těžce devastující. Vstupem do manželství bereme na sebe automaticky tuto manželskou povinnost (stát vždy při sobě) a to by především v kritických situacích měli mít manželé vždy na paměti.

 2. Ptá se dcera matky:?,,Mai mám se vdát,nerbo si koupit psa?
  Matka:,,To záleží na tom,jestli si chceš nechat podělat koberec,nebo celý život. “

 3. Hádka je úplně normální věc,vyčistí se vzduch a navíc to usmiřování stojí za to

 4. Je to protimluv, stejně jako : “To víš že můžeš křičet, ale potichu”.

 5. Chápu dobře, že na prvním místě mám mít partnera, pak prvorozené dítě, pak druhorozené dítě a nakonec třetí dítě… hmmm, to je zajímavé doporučení. Já měla za to, že rodiče mají mít všechny svoje děti rádi stejně, a ona se láska bere podle data narození. Zajímalo by mě, jestli má autorka článku aspoň dvě děti, a pokud ano, jestli to mladší ví, že je méně oblíbené.

 6. Taky bych zmínila problém dnešní doby, kdy stačí zvednout telefon a postěžovat si rodičům jak je druhá polovička nemožná, taková kyberšikana.

 7. Pro Petra 11:43
  Pokud bereme slovo “hádka” jako výměnu názorů, vysvětlení si svých postojů a pohledů na svět, viz “hádat se má smysl jen o věci, které jsou změnit”, tak rozhodně ANO. Měl jsem hezké manželství – 15 let – a ani trochu jsme se nehádali. Jenže, po těch 15ti letech jsem přišli na to, že jsme oba totálně jinde a už už bylo pozdě, propast byla příliš hluboká a široká. Dnes vím, že občas je třeba si nějaké věci vyříkat, obzvláště ty nepříjemné. A klidně nahlas… (i sousedé z toho něco chtějí mít :-))

 8. Moje matka moji manželku naprosto nesnáší, takže by ráda njakou stížnost vyslechla a to nás skvěle stmeluje přece té semetrice neuděláme radost.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*