Menu
WomanOnly
Manželství

Největší chyby, které můžete udělat v manželství

Moc se mi líbilo tvrzení, které pronesl jeden psycholog. Nejdůležitější je vybrat si správného partnera, pokud je partner špatný, pak je v manželství všechno špatné.

I když to bylo řečeno s jistou nadsázkou, velký kus pravdy v tom bude. K našemu štěstí a někdy i škodě je šťastné manželství především záležitostí naší práce a péče o něj.

Manželský pár jako samostatná jednotka

Ačkoliv si to mnoho lidí neuvědomuje, manželský pár je nově vzniklou jednotkou a měl by fungovat samostatně. A nejde v prvé řadě jen o samostatné a nerušené bydlení.

Partneři by se měli snažit o svou samostatnost i za cenu dočasného nepohodlí při řešení problémů s domácností, s financemi a vším, co jejich nová situace přináší. A své rodiče žádat o pomoc až v krajních případech.

Jak zlepšit vztah? Nejdůležitější jsou chvíle bezprostředně po sexu

Řešení problémů s rodiči partnerů

Ne neobvyklá bývá konzultace manželských problémů se svými rodiči. Dcera pak běží za svou maminkou a stěžuje si, co zase ten její vyvedl… A syn si občas zasteskne nad prázdnou ledničkou a chybějícím nedělním koláčem.

Rodiče dětí nemohou udělat nic horšího, než že jedna tchýně při nejbližší návštěvě vyčiní nic nečekajícímu zeti a ta druhá zase neváhá a přinese upečený koláč.  Nejenže je podrývána důvěra mezi manželi, ale oba se zřejmě budou cítit špatně, dotčeně a právě bylo zaseto zlé semínko, které může mít neblahé důsledky pro budoucnost vztahu.

Můj manžel mě už nemiluje. Co teď?

Umění hádat se

Problémy byly, jsou a budou. A hádky také. Není to nic mimořádného, ani známka špatného či končícího vztahu. Důležité ovšem je, jakým způsobem konfliktní situace řešit a jak dosáhnout smíru.

Užitečné jistě je, naučit se techniku konstruktivních hádek. Zjednodušeně jde o soubor pravidel, kterými by se hádající měli řídit, aby dosáhli smíru a konstruktivního řešení. Např.

–       Hádky se nebojíme.

–       Co se mi na druhém nelíbí, říkám jen jemu.

–       Pokud se mi něco nelíbí, snažím se to vytknout co nejdříve (ne při hádce vytahovat věci, které jsou již dávno zapomenuté).

–       Kritizovat, ale jen to, co jde změnit.

–       Nepoužívat podpásovky – argumenty netýkající se sporu.

Sedmileté prokletí, aneb proč se dlouhodobé vztahy po 7 letech rozpadají?

Partner na prvním místě

Především ženy krátce po narození dětí sklouzávají často k tomu, že je postaví na první místo namísto svého partnera. Psychologové upozorňují i na podobné přesouvání prvenství z partnera na rodiče jednoho z manželů.

Přitom pozice partnerů mají být vždy nejblíže sobě a kolem nich se pak postupně soustřeďují děti v pořadí, v jakém se narodily;  prarodiče dětí ustupují do pozadí a do partnerského vztahu se nevměšují.

Každý partnerský-manželský vztah je jiný a různorodé jsou i rodinné tradice a zvyky. Přesto základní pravidla partnerského soužití fungují všude stejně a pro udržení manželství by se jimi měli partneři řídit.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Největší chyby, které můžete udělat v manželství