Menu
WomanOnly
Manželství

Můj manžel mě už nemiluje. Co teď?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

8. 6. 2018

Problémy jsou od toho, aby se překonávaly a partnerské krize stejně tak. Jistě to znáte z toho vašeho současného nebo předešlého vztahu. Plujete si spokojeně na obláčku, máte pocit, že všechno klape. Nebo víceméně klape. Mohlo by být lépe, ale to byste po sedmi letech chtěla asi moc…

Ne kvůli dětem, manželovi a hypotéce

Už jste slevila ze svých požadavků na partnera a partnerský život. Vlastně si už ani nepamatujete, jaké to je být zamilovaná. Možná jste měla příležitosti, ale odmítla jste je. Možná jste byla v pokušení a zažila platonickou lásku, ale zahnala jste ji s odůvodněním Proboha, vždyť mám děti, manžela, hypotéku… Musím zpátky na zem!

Když zase pevně stojíte na zemi

A pak se na zem tedy vrátíte, vrátíte se do starých kolejí, fungujete tak jako vždycky, nikdo, včetně vašeho manžela vlastně ani nepoznal, že jste nějakou svou vlastní krizí procházela a nikdo vás ani nepochválil za to, že jste dala přednost rodině. Opět. A pak najednou za vámi přijde váš manžel. Řekne vám, že vás už nemiluje a že „to“ chce nějak vyřešit.

Vaše priority nejsou jeho priority

Po delším výslechu z něj možná dostanete, že se zamiloval. A když se ho zeptáte A co děti? Co naše manželství? Co hypotéka? Podívá se na vás jako na blázna, vždyť děti bude vídat dál, vás přece už nemiluje a hypotéka? Proboha, to má zůstávat ve vztahu s někým koho nemiluje jenom kvůli hypotéce, vždyť to je směšné.

Rozchod není zlo. Proč nechat jít někoho, koho milujete?

Jenomže vám to tak směšné nepřipadá, vždyť toto byly vaše nejpádnější argumenty, proč stojí za to některé věci skousnout, ale on ne. U něj jsou jeho priority jiné. U něj je jeho hlavní prioritou on sám, jeho štěstí. Co se v takovém případě dá dělat? Nadávat si, že jste pitomá, že jste to neudělala sama dřív, když jste měla příležitost, je teď zcela zbytečné.

Konec světa?

Ano, toto je pro ženu tohoto typu, ženu, která by pro rodinu obětovala vlastní štěstí, protože to štěstí vidí v rodině, jednou z největších krizí, má pocit, že se jí všechno bortí, že nastává konec světa. Začne plakat, nadávat, urážet jeho i jeho případnou novou lásku, prosit, dávat mu možnost mít jak milenku, tak ji, hlavně být s rodinou.

Kam se poděla hrdost?

Ztratí zcela hrdost, neumí si představit, že její manželství takto skončí. Křik, výčitky, prosení… to se opakuje v cyklech několikrát dokola. Pak je ale potřeba začít jednat. Sednout si a ukázat, jaké má kdo karty.

Proč muži přichází až za 5 minut 12?

Jedním z důvodů, proč si muži tuto informaci šetří až na poslední chvíli, je obava z vaší reakce. Většina mužů neví, jak se zachovat při extrémních reakcí partnerek, proto často doslova utečou. Na vás tedy je snažit se přijmout tuto informaci klidně, alespoň v rámci možností a poté, co jste probrečela polštář a proklela všechno a všechny, si to s ním vyříkat jako dospělá holka z očí do očí. Váš manžel vás také jako vyzrálou ženu bude vnímat a bude otevřen diskuzi.

Jak se vyrovnat s rozchodem. Víte, jakými fázemi si musíte projít?

Nemusí se hned jednat o rozvod

Tak, řekněme, že jste relativně klidná. To, že vám řekl, že vás nemiluje, ještě neznamená, že se chce rozvést. Chtějte proto všechno vysvětlit. Co vlastně tím Už tě nemiluju, myslel? Pokud vás prostě jen informuje o svých citech, je dobře, že to tak dělá, zkrátka poukazuje na krizi ve vašem manželství. Vy byste to měla brát jako včasné upozornění a možná něco na svém chování změnit, možná byste se měli oba pokusit na vztahu zapracovat. Horší to pochopitelně bude, chce-li vás opustit kvůli jiné ženě.

Váš muž situaci patrně promyslel důkladně

Jedno je jisté. Když už vám muž řekne, že vás nemiluje, pravděpodobně o tom hodně přemýšlel do hloubky.  Jen tak mezi řečí by to neprohodil. Pokud s vámi v jedné domácnosti nechce setrvat, neměla byste ho prosit a smlouvat. Vzpomeňte si na to, že máte své vlastní nohy, na kterých dokážete také stát a kolena nemáte od toho, abyste se doprošovala někoho, kdo vás již nepovažuje za důležitou součást svého života. Rodina, hypotéka, co na to vaše a jeho maminka? Toto nejsou pro něj argumenty a váš muž si je zcela jistě vědom, že má děti a hypotéku, takže i o tomto již přemýšlel. Možná má nějaké řešení.

Snažte se ho pochopit

V jeho situaci jste před dvěma lety mohla být vy, také vám ve vztahu něco chybělo, ale neřešila jste to takto radikálně. Možná si teď uvědomíte, že to byla chyba. Možná budete mít tedy pro situaci trochu pochopení. Podívejte se mu do očí a zeptejte se ho na všechna proč. Co se tak změnilo? Co mu v manželství chybí? Co ho mimo manželství trápí? Není náhodou frustrován ještě z něčeho jiného? Například z práce? Nechte ho mluvit o svých pocitech.

10 filmů, které si musíte pustit po rozchodu, abyste ho zvládla lépe

Nehrajte hru na obviňování

Možná vás to nutí vykřiknout na něj To ty za to můžeš a můžeš ještě za to, za to a za to… na jazyku to má snad každý, jenomže není dobré zvrátit vaše vyříkávání ve hru na obviňování. Naslouchejte tomu, co vám říká, braňte se, pokud je to nutné, ale nezvyšujte hlas, zkuste být klidná. Nemůže za to jen jeden. Jen vy nebo jen on, zřejmě oba můžete za to, že jste do partnerství začali dávat méně a méně.

A co takhle pauza? Pomůže?

Tak co bude dál? Jaký vývoj teď váš vztah bude mít? Snažíte se muži porozumět, proto mu možná nabídnete přestávku, možná ji on nabídne vám. Pauza bývá jedna z prvních věcí, která páry napadne jako řešení. Zde buďte ale na pozoru, bývá to právě pauza, která hodně lidem pomůže uvědomit si, jak se přeci dá žít i bez partnera a jak zbytečně byli na nějakého člověka fixovaní. Představa, jak se mu či vám bude stýskat, může být naprosto mylná. Pokud navíc za problémy mohou starosti s domácností, protože pořád jenom běháte okolo domu, neustále uklízíte, vaříte a na manžela nemáte čas, váš muž zase tráví většinu času v práci a mimo domov, pomůže vám naopak čas strávený společně. Co takhle dovolená nebo romantický prodloužený víkend?

Co když je v tom jiná žena?

Pokud je tedy důvodem jeho Nemiluju tě už jiná žena, moc toho bohužel nezmůžete. Tlačením na pilu ho jen utvrdíte, jak je život s vámi otravný a jaká mrcha ve skutečnosti jste. Uvědomte si, že postavení nové ženy je nyní v jeho očích úplně jinde, než vy. Proto se zachovejte v této situaci co nejklidněji, jak to jen půjde. Udržte si svou hrdost a nesnižujte ji nadávkami, které ublíží spíše jen vám. Váš partner si vás bude pamatovat jako vyspělou ženu, ke které bude i po tom všem chovat respekt, jelikož ucítí, že vy jej máte i pro něj. Pokud má pocit, že musí jít, nechte ho jít.

Kdy a jak zachránit vztah a kdy je nejlepším řešením rozchod

Život jde dál. Ano, i ten váš

Pokud tedy váš muž odchází, je to těžké. Byla jste na něj přeci tak zvyklá. Ale život jde dál, jak jeho, tak ten váš. Vy jste akorát zoufalá z toho, že se teď nemáte ke komu uchýlit, že muž, kterého jste považovala za oporu, dělá teď oporu někomu jinému. Rozhlédněte se v okolí. Možná zjistíte, že mnohem lepší oporu než váš muž vám poskytne rodina, přátele a mnoho jiných lidí. Nepodceňujte se a zjistěte, že se přeci o sebe dokážete postarat i bez něj. Zaměřte se na sebe, na svůj rozvoj, na děti a dívejte se dopředu. Občas zažijete smutné chvilky, ale i ty časem odezní, zase se budete smát na někoho jiného a s někým jiným. Berte situaci jako přirozenou součást života, která potká alespoň jednou za život velkou část z nás. Není potřeba zatrpknout a uzavřít se do kruhu sebelítosti, obviňování a zášti.

Nepočátejte s tím, že během několika dní to takto vaše hlava pobere. Je to dlouhá cesta, která může trvat týdny až měsíce a pochopitelně čím více jste s mužem propojení skrz společný život, děti, rodinu, majetek či jiné aktivity, tím to bude těžší a delší. Jednou to ale příjde a ucítíte obrovskou úlevu a pochopení, které vás jako ženu nesmírně posílí a možná z celé situace vyjdete nejlépe, jako sebevědomá žena, která se naučila znát svou hodnotu.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Můj manžel mě už nemiluje. Co teď?