Menu
WomanOnly
Láska

Sedmileté prokletí, aneb proč se dlouhodobé vztahy po 7 letech rozpadají?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

1. 5. 2018

Zdá se, že poslední dobou je oříšek najít k sobě toho správné partnera. Když se to však podaří, zažíváte obrovský pocit štěstí. Myslíte si, že milujete tak, jak jste nikdy nemilovala. Silnější lásku jste snad nikdy nezažila. Pak otevřete oči. Počkat… vždyť jsem tentýž pocit měla u Karla i Pavla…

Vždy máte se vztahy jen ty nejlepší úmysly

Jste takový ten chodící typ, vtahy na jednu noc vás neberou, vždy jste měla dlouhodobý vztah, vždy jste věřila, že nakonec skončíte u svatebního oltáře. Ale nestalo se tak. Pak se něco pokazilo.

Dopadnou špatně všechny vztahy?

Tyto vztahy zavál už prach minulosti a vy to štěstí z lásky zažíváte znovu. Staré smutky z nevydařených vztahů jsou tytam a zbyly už jen jejich obrysy někde hluboko v mysli. Tak to prostě chodí. A vás napadne přirozeně otázka: Dopadne stejně i tento vztah? Vytratí se z něj láska? Rozejdeme se nakonec?

Nešťastných nebo šťastných 7?

Všeobecně se má za to, že sedm let je osudných. Že okolo sedmého roku se rozpadne většina manželství, potažmo vztahů. Co je na tom pravdy? A kdo vůbec přišel na toto číslo? Možná jste tuto teorii už zaslechli, možná jste nad ní dokonce dumali. Nejste sami, dumali totiž nad ní i odborníci, kteří toto magické vztahové číslo podrobili výzkumu.

Za číslem 7 stojí Marylin Monroe

Myšlenka magických, nebo spíše začarovaných let, chcete-li, pochází z jednoho amerického filmu s Marylin Monroe, který se jmenoval Slaměný vdovec, v angličtině název filmu už leccos vysvětluje – The Seven Year Itch.

Marylina ikonická scéna

Možná ten film neznáte, ale pokud vám řeknu, že je to ten záběr, kdy Marylin stojí v bílých šatičkách, které si přidržuje, aby neukázala víc, než se sluší a patří, jistě budete hned vědět. Ano, je to ta ikonická scéna, možná jediná scéna, kterou si s Marylin Monroe vybavíte.

Pobláznila oddaného manžela

Film vypráví příběh muže, oddaného manžela a otce, kterým byl po sedm let. Pak se v jeho životě objevila nádherná žena a začal o ní fantazírovat. Začal přemýšlet nad tím, co by se stalo, kdyby s ní podvedl svou ženu.

Má kritických 7 místo i v reálném životě?

Ano právě díky tomuto filmu se kritické číslo sedm objevuje a psychologové bádají, zda na tom skutečně něco je, nebo tato sedmička patří pouze do filmového světa.

Když se začnou hrany vztahu obrušovat

Na začátku bývá většina vztahů krásných. Jste zamilovaní, možná se vezmete, máte děti. Možná se nevezmete a nemáte děti, prostě spolu žijete. Ať už je to tak či tak, po čase se hrany vztahu nějak obrousí. Už to není tak žhavé a místo vášně mezi vámi panuje takové lepší přátelství. Není na tom nic špatného, pokud to oběma vyhovuje a pokud vám do života nevstoupí pokušení typu Marylin.

Ochladnutí vztahů bývá prý normální

Odborníci při pozorování 500 párů v roce 2000 přišli na to, že většina manželských párů zažila postupný pokles v lásce během prvních čtyř let jejich manželství. Po těchto čtyřech letech se ve většině případů jejich vzájemné štěstí stabilizovalo.

Po sedmi letech to začíná být horší

Okolo sedmého roku manželství se ovšem zase začíná něco dít, míra spokojenosti ve vztahu opět začíná klesat. Pocit nespokojenosti v partnerství tak bývá čím dál více patrný, což často nakonec vede k rozpadu manželství.

Proč se tak děje okolo 7. roku vzahu?

Existuje mnoho faktorů vysvětlujících postupně upadající tendenci spokojenosti v manželství právě okolo sedmého roku.

Už to nejsou žádné líbánky

Páry si samy během tohoto období uvědomí, že během prvních čtyř let se z jejich vztahu tak nějak vášeň vytratila, že takové soužití je již nenávratně vzdáleno od líbánek, které prožívaly na začátku manželství.

Okolo sedmého roku nastává bilancování

A okolo toho sedmého roku manželství se začínají otáčet za svým životem, potažmo manželstvím a hodnotit jej. Toto může být důsledkem období středního věku a pocitu, že o něco přicházejí, že je život míjí.

Možná za to mohou děti

Dalším důvod, proč se vztahy okolo sedmého roku rozpadají, pramení z povinností souvisejících s vychováváním dětí. Odborníci zpozorovali zajímavý fakt. Páry, které vychovávaly své vlastní děti, měli nižší úroveň partnerského štěstí než bezdětné páry anebo páry, které vychovávaly nevlastní děti.

Ne, na sedmičce není nic magického

Pozdější studie, které se kritickými sedmi lety zabývaly, však přišly s tím, že co se úpadku kvality soužití párů týče, není na čísle sedm zase nic až tak magického.

Vystřízlivění vede ke zklamání

Podle dalšího výzkumu dochází prý k vystřízlivění, potažmo ke zklamání ze vztahu po třech letech manželství.

Co na to studie?

Výzkumníci porovnávali dva druhy partnerství. Lidé v prvním typu manželství byli spolu od jednoho do čtyř let a ve druhém typu manželství spolu lidé strávili čtyři až šest let.

K nespokojenosti v partnerství dochází dříve než po 7 letech

Výsledky tohoto výzkumu ukázaly mezi skupinami poměrně velké rozdíly. Partneři v první skupině byli šťastnější než partneři ve druhé skupině. Odborníci tento výzkum ukončili tím, že nespokojenost v partnerství začíná dříve než po sedmi letech.

Ale přesto na té 7 něco být může

K rozvodu tak ale skutečně může dojít okolo období sedmi let. Rozvod je přeci jen velmi důležitým rozhodnutím v životě, a to nejen jednoho člověka, ale také toho druhého a především pak dětí.

Manželství se rozpadá po desíti letech

Ovšem zase jiná studie tvrdí, že se v průměru manželství rozpadá po desíti a více letech, přičemž nejvíce případů rozchodu bývá po dvanácti letech. Výzkumníci tak stavěli na statistikách advokátních kanceláří, přičemž nejčastějším důvodem pro rozvod byl uváděn konec lásky či vzájemné odcizení.

Je vůbec možné stanovit tuto hranici?

Každý jedinec je, jak už název sám napovídá, jedinečný. Každé partnerství je tedy jedinečné, tvořeno dvěma jedinečnými osobnostmi. Není tedy jednoduché, ba dokonce ani možné říci, kdy se v průměru začíná vztah rozpadat. Vždy však k tomu nejčernějšímu scénáři dojít nemusí, možná jste toho vy či vaši rodiče důkazem.

Krize se týkají všech

Nelze však říci, že byste vy či vaši rodiče nikdy krizí neprocházeli. Snad každý vztah si musí projít krizí, kterou buď přečká, nebo se rozpadne. Otázkou ovšem zůstává, zda je vždy dobré za každou cenu vztah udržet, anebo jít raději od sebe.

Za rozpadem vztahu může být cokoli

Takže kdy se začíná vztah rozpadat? Může to být klidně před svatbou, po svatbě, když nevynesete koš, necháte ve dřezu neumyté nádobí, když nemáte dostatek peněz na zaplacení účtů, když vám nejde zplodit potomka nebo když nejezdíte na dovolené.

Vztah je jako květina

Sami moc dobře víte, že květinu nestačí šoupnout do hlíny a čekat, že se jí tam bude dařit. Je potřeba se o ni starat, hnojit, zalévat vodou, případně přesadit. Tak to prostě je i se vztahy, ať už jste sezdaní nebo ne.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sedmileté prokletí, aneb proč se dlouhodobé vztahy po 7 letech rozpadají?