Menu
WomanOnly
Manželství

Jak zlepšit vztah? Nejdůležitější jsou chvíle bezprostředně po sexu

Redakce

Redakce

23. 10. 2017

Pokud spolu žijete již několik let, je normální, že vztah v porovnání s krásnými začátky zevšední. Pokud ale máte pocit, že jste se za ta léta vzájemně odcizili, je na čase váš vztah zlepšit. I když je většinou na zlepšení vztahu potřeba snaha z obou stran, můžete na vztahu začít pracovat nejdříve sama. S trochou snahy, pochopení a trpělivosti můžete své manželství vylepšit. Poradíme vám, jak zlepšit vztah!

Co dělat pro zlepšení vztahu

Najít partnera, se kterým vydržíme celý život, nebývá snadné. A věřte, že i ty nejkompatibilnější páry mají po letech vzájemného soužití problémy. Někdy se objeví drobné stíny ve vztahu již na počátku, jinde to chvíli trvá. Problémů, které mohou narušit soužití a milostný život, je celá řada. Rozhodně ale neházejte flintu do žita, vztah lze zlepšit téměř v každé fázi.

Tantra: Přední sexuální koučka radí, jak zkvalitnit váš sexuální život

Jak zachránit vztah?

První známky toho, že vám vztah přestává fungovat, jsou problémy v intimní sféře. Sex může stejně jako cokoli dalšího ve vztahu spadnout do rutiny a stereotypu, což může být základem pozdějších problémů. Zlomovým okamžikem bývá narození potomka. Děti do vztahu přinášejí únavu a nedostatek času pro sebe navzájem. A právě proto by se partneři měli již od počátku vztahu důkladně věnovat a sdílet co nejvíce společné chvíle.

Společné chvíle po sexu

Podle odborníků má chování bezprostředně po sexu velký vliv na celkovou kvalitu milostného života, potažmo i vztahu. Když lidé myslí na sex, zaměřují se ve velké většině na samotný pohlavní styk a orgasmus. Ve vztahu je ale důležitý nejen samotné milování, ale i mazlení před a hlavně po něm!

Jak oživit vztah?

V průměru se sobě lidé navzájem po sexu věnují maximálně 15 minut. Podle výzkumů jsou jedinci, kteří spolu tráví po milování delší čas mazlením, daleko spokojenější jak ve vztahu celkově, tak po sexuální stránce. Platí to zejména u dlouhodobých vztahů. Jedním z důležitých zjištění byl ale podle samotných odborníků fakt, že společné mazlení a mluvení po sexu podporuje i celkové uspokojení v sexu, a vůbec prý nezáleží na tom, jak často spolu dva lidé spí. Proto by takové chování po milování měli praktikovat hlavně lidé, kteří mají děti, a tak mají na společné milostné chvilky všeobecně méně času.

Kvalitně strávený společný čas

Kvalitně strávený znamená, že ho budete věnovat pouze a bezvýhradně tomu druhému. Ať už se stane cokoliv, věnujte tento čas manželovi. Když zazvoní telefon, vypněte jej. Sedněte si spolu, dívejte se jeden na druhého, užívejte si svou přítomnost a vychutnávejte si, že jste spolu. Dejte druhému najevo, že je pro vás nejdůležitější. Alespoň hodinu týdně. A během té doby si vzpomeňte, proč jste se vlastně vzali. Nezanedbávejte potřeby toho druhého. Pokud vám partner řekne, co od vašeho vztahu očekává, měla byste se snažit mu to splnit, anebo se společně pokusit najít nějaký kompromis.

Jak zlepšit vztah? Buďte upřímní!

V delším vztahu by už neměl být prostor pro nějaké hry. Buďte k sobě navzájem otevření a upřímní. Upřímnost je ve vztahu nesmírně důležitá, obzvlášť pokud jste manželé. Chcete cítit, že můžete svému manželovi nebo manželce věřit, a jistě si přejete, aby to platilo i naopak. Upřímnost a otevřenost ale znamenají mnohem víc, než jenom říkat pravdu – znamenají také uchovávání důvěrných informací a nezamlčování vašich názorů, pokud vás něco trápí.

Nikdy svému partnerovi nelžete. I docela malá lež, třeba že vám něco nevadí, i když vás to ve skutečnosti užírá, může přerůst v hádku a výčitky. Otevřete své nitro a nebojte se být před manželem zranitelná. Mluvte o svých tajných nadějích a snech, svých nejhlubších obavách a dalších věcech, které si normálně necháváte pro sebe. Dovolte partnerovi stejnou zranitelnost před vámi. Pomůže vám to vybudovat si vzájemnou důvěru a tím pádem silnější pocit intimity a náklonnosti.

Fáze zamilovanosti ve vztahu a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Umění kompromisu

Nemusíte spolu ve všem souhlasit, ale musíte být ochotní ustoupit ze svých požadavků ve jménu kompromisu a spolupráce. Mít pravdu nestojí za to, aby hádka ohrozila celý váš vztah. Nedívejte se na hádky jako na něco, co musí jeden z vás „vyhrát“. Staví vás to s partnerem zbytečně proti sobě navzájem. Vztah je hra s nenulovým součtem, nikoli souboj „kdo z koho“. Spolupráce se vyplácí a oba z ní benefitují. Věci, o které se nestojí za to hádat, nechte být. I když jste vy měli pravdu, stres a frustrace z hádky nestojí za to, abyste se pokoušeli za každou cenu vyhrát.

Dohadování o tom, která cesta by bývala byla rychlejší, jak se správně co vaří nebo jak měl probíhat rodinný výlet nakonec poškodí oba dva a nikomu nic dobrého nepřinesou. Buďte ochotní hádku vzdát. Jen to, že si myslíte, že máte pravdu, neznamená, že hádat se dál a dál vás dostane k vítězství. Kompromisy váš vztah posílí. Když oba dva slevíte ze svých potřeb, můžete společně pracovat jako tým a díky tomu udělat to, co je nejlepší pro oba.

4 pravidla, jak se přestat hádat s partnerem

Jak zlepšit komunikaci ve vztahu? Mluvte v první osobě!

Když se s partnerem na něčem neshodnete, je důležité se vyhýbat obviněním a útokům. Nahraďte věty, které začínají slovem „ty“ slovem „já“. Pomůže vám to vyjádřit, co cítíte, a podpořit produktivní, pozitivní konverzaci, místo abyste zraňovali city vašeho protějšku. Věty, začínající slovem „ty“ svalují vinu na partnera. Naproti tomu věta, začínající „já“, staví vaše prohlášení do jiného světla a soustředí ji na vaše city a nikoliv na vzbuzování pocitů viny.

Buďte ve svých vyjádřeních co nejkonkrétnější a držet se jednoho tématu. Nevytahujte další záležitosti a pocity, které s tím vůbec nesouvisí, a raději se soustřeďte na dosažitelné řešení problému, který vás trápí právě teď. Větu „Ty po sobě nikdy neusteleš“ nahradíte „Moc mě mrzí, že po sobě neumíš ustlat. Už jsem tě o to prosila několikrát. Takhle mi připadá, že ti na mě vůbec nezáleží.“

Nikdy na svého partnera nekřičte a nemluvte sprostě!

Spousta lidí začne křičet, aniž si to uvědomí. Když ale budete na svůj protějšek křičet, docílíte jen dvou možných výsledků: partner na vás začne křičet také. Anebo se vás ten druhý začne bát. Obě situace vám uškodí a váš vztah mohou v dlouhodobém horizontu velmi ohrozit. V tu chvíli může být úlevné, vykřičet ze sebe všechnu frustraci a vztek, ale nezapomeňte, že vámi cloumají emoce. Když křičíte, řeknete i slova, která nemyslíte vážně, a později, až se uklidníte, je už nebudete moct vzít zpátky. Když jste naštvaní, nemluvte o důležitých věcech. Jděte na procházku nebo raději na 5 minut odejděte, až se oba uklidníte.

Jak zlepšit manželství? Znovu se do sebe zamilujte

Ať už jste manželé jakkoli dlouho, vždy je snadné propadnout pocitu, že jste spolu zabředli do nekonečné rutiny. Návyky vznikají proto, že jsou pohodlné a díky nim snadno procházíte každodenním životem, ale když do nich ve vztahu zapadnete příliš hluboko, pomalu zabijí romantiku a zamilovanost, aniž si toho všimnete. Jak zlepšit vztah? Začněte dělat věci jinak, nově! Změňte své návyky!

Udělejte spolu něco vzrušujícího, co by vás normálně nenapadlo. Měli byste se u toho oba bavit a prožít spolu něco neobyčejného. Pokud většinou večeříte doma, zajděte si místo toho na rande a večeři v restauraci. Jestliže si vaříte každý zvlášť, zkuste si uvařit jídlo společně. Vyrazte spolu na romantickou dovolenou nebo si naplánujte zábavný společný den. Pořiďte si domácího mazlíčka, o kterého se budete společně starat. Najděte si nové společné zájmy. Zkuste hrát zábavné nebo stolní hry. Jděte na výstavu, na koncert.

Jak zachránit umírající vztah? Udržujte oční a fyzický kontakt!

Usmívejte se na svého partnera a chovejte se roztomile. Používejte romantickou řeč těla a napodobujte gesta svého partnera. Stůjte čelem k sobě, nekřižte ruce na prsou, a když spolu mluvíte, nahněte se jeden k druhému. Snažte se o vzájemný fyzický kontakt. Fyzický kontakt je důležitou součástí intimity. Pokud jste vzájemnou intimitu během let ztratili, snažte se ji opět nalézt a vrátit do hry. Fyzický kontakt neznamená jenom sex (i když sex se považuje za zdravou součást manželství). Může to být i držení za ruce, mazlení, objímání, líbání a další intimní doteky. Váš manžel pravděpodobně touží po fyzické blízkosti zrovna tak, jako vy, ale může být například stydlivější, nebo se strachovat, že o doteky nestojíte vy.

Jak udělat partnera šťastným? Nespoléhejte se na zamilovanost

Jak zlepšit vztah? Pomůže manželská poradna

Pokud si už nevíte rady, rozhodně neváhejte a navštivte poradnu. Párová terapie vám může pomoci zapracovat na vzájemné komunikaci, najít způsob, jak obnovit intimitu a zkracovat problémy, které se mohou objevit v kterémkoliv manželství. Zajít k terapeutovi není žádná ostuda. Párová terapie může vám a vašemu protějšku pomoci v jakékoliv fázi vztahu. Buďte ke svému terapeutovi nebo lékaři otevření a upřímní a řekněte mu o všem, co vás v sexuální oblasti trápí. Určitě se jedná o efektivní způsob, jak zlepšit vztah.

Vyjadřujte vděčnost i za drobnosti

Často si lidé po letech manželství zvyknou brát toho druhého a vše co pro vás dělá jako samozřejmost. Nezapomeňte vždy partnerovi děkovat a chválit ho i za ty nejmenší maličkosti! Když dáte partnerovi najevo, že oceňujete všechny drobnosti, které pro vás dělá, bude mít pocit užitečnosti a určitě pro vás tím spíš bude hezké věci dělat i v budoucnu. To je základní klíč k tomu, jak zlepšit vztah.

Nešetřete lichotkami

Nic nevyloudí člověku na tváři takový úsměv, jako když slyší, že ho ten druhý považuje za přitažlivého a že po něm touží. Nestojí to mnoho, všímat si svého protějšku. Snažte se partnera chválit i před ostatními lidmi. Když budete v přítomnosti svého protějšku chválit a popisovat úspěchy, kterých se mu/jí podařilo dosáhnout, bude se cítit opravdu velmi milován.

Jak posílit vztah? Zkuste feng shui pro zlepšení vztahu

Feng shui řeší veškeré aspekty našich životů tak, abychom se cítili šťastni. Ke štěstí patří neodmyslitelně také šťastný vztah. Harmonizujte svůj partnerský život a začněte uvažovat duálně. Nejjednodušší způsob, jak si přivolat šťastný vztah podle feng shui je umisťovat v domácnosti všechny věci v páru. Dva obrazy stejného druhu vedle sebe, dvě vázy, dvě keramická zvířátka u sebe… Jde o to nahrát párovost do podvědomí člověka. Budete intuitivně brát více ohledy na partnera (a on na vás). Můžete si také pořídit sošky mandarínských kačenek, které symbolizují celoživotní partnerské pouto.

Feng shui klade také důraz na úklid. Tam, kde je věcech pořádek a řád, tam je prostor pro harmonii. Chaos podporuje disharmonii. Pokud máte nějaké psychické problémy, které chtě nechtě přenášíte do vztahu, je na čase, dát život do pořádku! Začněte úklidem skříně, kuchyně, komod atd. Vše vyndejte a veškeré věci, které jste nepoužili déle než rok nebo dva, nekompromisně vyhoďte nebo dejte na charitu! Vše rozbité, co jste doposud neopravili, vyhoďte. Tím, že se zbavíte starých věcí si vytvoříte potenciál pro věci nové, fungující, které vám budou dělat radost. Uvidíte, jak se budete cítit po úklidu lehce, svobodně a spokojeně. To patří k základním radám, jak zlepšit vztah.

Pro lepší vztah se doporučuje postel vždy hezky ustlat, aby byla radost si do ní společně zase večer lehnout. Ložnice by měla být co nejútulnější (jin – měkké koberečky, závěsy, jemné vzory). Pozor na veškeré jang předměty (ostré, dlouhé rovné, podlaha bez koberců, dlažba, velká okna, kontrastní vzory, špičaté kytky jako např. tchynin jazyk). Podle feng shui také nejsou vhodná zrcadla nasměrovaná na postel, vytváří to neklid, příliš mnoho energie. Ale pokud vám to v posteli klape i se zrcadlem, není důvod se ho zbavovat. Některým párům zrcadlo vyhovuje.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak zlepšit vztah? Nejdůležitější jsou chvíle bezprostředně po sexu