Menu
WomanOnly
Velikonoce

Jak na zdobení vajec voskem a voskovým pastelem? Zapojte i děti!

Jednou z oblíbených technik zdobení velikonočních vajíček je zdobení pomocí vosku nebo voskových pastelek. Mezi těmito dvěma technikami je rozdíl. Klidně vyzkoušejte obojí a nezapomeňte zapojit děti!

Vaše voskové hrátky mohou být dvojího druhu. Buď vajíčko pokapete změklým a horkým voskem do příslušných tvarů, následně vejce obarvíte klasickým způsobem, a nakonec vosk odloupnete, čímž vám na vajíčku zůstanou barevně odlišená místa. Anebo vejce nazdobíte barevným voskem, který necháte zaschnout a již jej nesloupáváte. K barvení lze též použít voskové pastelky, které je ale potřeba před použitím nahřát.

Jak obarvit vejce pomocí vosku

Zdobení vajec voskem

Různé druhy barevného vosku opatrně roztavíme na lžičce nad svíčkou nebo nad plynovým hořákem. Bezpečnou variantou je rozpouštění vosku ve vodní lázni, ale mnohem praktičtější je odebírání rozpuštěného vosku rovnou z hořící svíčky. Vosk je třeba neustále zahřívat, protože vám jinak ztuhne. Dle vlastních představ si vosk opatrně nanášíme pomocí malého štětečku, vatové tyčinky, špejle, párátka či hlavičky špendlíku na vyfouknuté vejce a necháme jej zasychat. Nejčastěji se vajíčka zdobí obráceným špendlíkem, který je zapíchnutý v korkové zátce či má dřevěnou rukojeť pro snadné uchopení a ulehčení práce.

Barvení vajíček přírodní cestou aneb Velikonoce bez chemie

Zdobení vajíček voskovou technikou

Zdobení vajec voskem

Další možností je nanést průhledný či bílý vosk z obyčejné čajové svíčky na vajíčko, které jsme předtím uvařili natvrdo. Volíme různé tvary, které zůstanou po obarvení vejce bílé nebo v původní barvě vajíčka. Vajíčko se zaschlým voskem ponoříme na několik hodin do studené barevné lázně s octem, klidně můžeme použít i přírodní barvení bez chemie. Nakonec jen odloupneme z vajíčka voskové obrazce nebo vajíčko zahřejeme a vosk setřeme. Tímto způsobem můžeme vejce batikovat na řadu odstínů a klidně si i pohrát s kombinacemi barev. Skvěle vypadají vajíčka zdobená použitím vosku a obarvená slupkami z cibule. Výsledek může být překvapivě hezký. Vyzkoušejte!

 

Zdobení vajec voskovkou

Netradiční barvení vajíček. Vyzkoušejte letos ubrouskovou metodu, rýži či gumičky

Vajíčka lze ozdobit také pomocí voskových pastelek. Ty je však potřeba nejprve nadrobno nastrouhat a buďto aplikovat na ještě horké, čerstvě uvařené vajíčko, anebo nejprve zahřát na lžičce nad plamenem svíčky, a poté na vajíčko nanést pomocí hlavičky špendlíku. Nastrouhané voskové pastely lze také rozžehlit na voskovém papíře a důkladně v nich poválet vajíčko. Je třeba to provést ihned po zahřátí, dokud voskovky nezaschnou. Navoskované vajíčko můžete ponechat tak, jak je, anebo jej obarvit ve studené barevné lázni, a poté vosk sloupnout.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na zdobení vajec voskem a voskovým pastelem? Zapojte i děti!