Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak překonat strach? Proč nám nejde ovládat negativní pocity

Redakce

Redakce

18. 10. 2017

Strach je největší překážkou pro každého člověka, aby mohl žít lepší život. Vznik strachu pramení buď z negativní zkušenosti nebo jen z našich negativních představ. Je potřeba si uvědomit, že i ti nejodvážnější lidé musí někdy čelit strachu. Navíc, primární úlohou strachu je nás chránit. Někdy je tedy strach na místě. Pokud vás ovšem strach jakkoli v životě omezuje namísto toho, aby vás chránil, je na čase s ním skoncovat. Ale jak překonat strach?

Z čeho máte strach?

Začněte tím, že si svůj strach uvědomíte. Je jednoduché strach popírat, a to i vnitřně. Když si své pocity uvědomíte, uděláte tím první krok k nápravě. Pojmenujte svůj strach. Někdy se strach projeví jasně a zřetelně a jindy je těžké přijít na to, odkud se vlastně berou vaše úzkostlivé pocity. Nejčastěji se lidé bojí bolesti, ztráty zdraví (své či svých blízkých), neúspěchu, odmítnutí, z nejisté budoucnosti, stárnutí, veřejných vystoupení, konfliktů, ztráty, vztahů, nového zaměstnání, smrti. Nejlepší, co můžete udělat, je, že akceptujete svůj strach.

Všechno si napište

Jak překonat strach? Když si svůj strach napíšete, oficiálně tím přiznáte, že máte problém, který chcete řešit. Je dobré vést si deník a zapisovat si své pokroky. Může vám dobře posloužit až budete příště čelit podobně stresující situaci. Strach překonáte tím, že mu budete čelit pokaždé, když se vám postaví do cesty. Když se rozhodnete, že se jím nechcete nechat ovlivnit, ustoupí sám.

Proč se bojíme porodu? Máme tipy, jak strachu předcházet

Bojíte se něčeho hmatatelného, například pavouků, výšek, nebezpečných lidí? Pokud se bojíte pavouků a s žádnými se nesetkáváte, problém se strachem asi není potřeba řešit. Pokud ovšem bydlíte v přízemí nebo v rodinném domě a pavouků okolo sebe máte hodně, strach musíte překonat, aby vás ve vašem životě neparalizoval!

Horší je to např. se strachem z lidí. S takovým strachem se již skutečně špatně funguje. Je možné, že máte s lidmi špatné zkušenosti, ale určitě máte i dobré, že?

Jak překonat strach z neúspěchu nebo změny? Změny partnera, zaměstnání nebo bydliště. Nezáleží na tom, z čeho máte strach, vždy je potřeba si strach pojmenovat a konfrontovat ho tak, aby vám už neovlivňoval život. Ať jste se doposud báli čehokoli, v žádném případě to neznamená, že vás strach musí doprovázet až do hrobu. Příčinou strachu, zvláště strachu z odmítnutí, bývá ve většině případů malá sebedůvěra a nízká úcta k sobě samotnému. Sebelásce se naštěstí můžete naučit! Když si začnete věřit, určitě zmizí většina vašich strachů.

Jak překonat nervozitu? Definujte hranice svého strachu!

Přistupujte ke strachu jako k něčemu, co má svůj začátek a svůj konec. A vy máte moc tyto hranice měnit. Pokud obrys svého strachu uvidíte jasně, budete schopni jej snáze zvládat. Zodpovězte si následující otázky:

Jak dlouho už v sobě tento strach mám? Odkdy se objevuje? Spustila ho nějaká negativní zkušenost? Vztahuje se k něčemu z mého dětství?

Co spouští váš strach? Zjistěte, co váš strach způsobuje, abyste mohli zjistit, jak daleko sahá.

Jak vás tento strach ovlivňuje? Raději nikam nejedete na dovolenou, protože se bojíte letět letadlem? Zjistěte, jak přesně tento strach ovlivňuje vaši mysl a vaše chování.

Je zdroj vašeho strachu skutečně nebezpečný? Strach může být i zdravou emocí, která nás chrání před nebezpečím. Zjistěte, zda máte pro svůj strach dobrý důvod, nebo zda je váš strach iracionální. Pokud se například bojíte jet na extrémní horské dráze v zábavním parku, i když všichni vaši přátelé jdou, váš strach vás omezuje. Pokud jste zdravý dospělý člověk, jízda na horské dráze vám nemůže nijak ublížit. Na druhou stranu nejde o nic důležitého a když jízdu na dráze vynecháte, rozhodně se vás život nezbortí. Adrenalinové aktivity nutně vytvářejí v těle stresové hormony, které nemusejí ovlivňovat funkci těla zrovna pozitivně.

Strach z létání letadlem už ovšem člověka, na rozdíl od horské dráhy, omezuje značně. Je potřeba si uvědomit, že létání objektivně není nebezpečné! Neustále si to opakujte! Statistiky hovoří jasně – létání je nejbezpečnější způsob cestování hromadnými prostředky.

Technofobie čili chorobný strach z techniky, aneb kdopak by se počítače bál

Vizualizujte!

Představujte si kýžený výsledek. Až budete svému strachu rozumět, zamyslete se nad tím, co by se mělo změnit. Máte svůj hlavní cíl – zbavit se strachu, ale je důležité nastavit si také několik menších dílčích cílů, které vám pomohou toho dosáhnout. Co vám to přinese? Svobodu! Už vás nebude strach omezovat!

Pokud se bojíte závazků, vaším prvním cílem může být například chodit s někým déle než měsíc.

Pokud se bojíte, že když se s nevyhovujícím partnerem rozejdete, budete nakonec nešťastná, představujte si naopak vše, co tím získáte! Budete si moct dělat a jezdit, kam budete chtít. Nebudete muset už poslouchat neustálou kritiku. Konečně budete moct být sama sebou!

Pokud se bojíte pavouků, zapracujte na tom tak, že až příště uvidíte nějakého v domě, nepanikařte a nevšímejte si ho.

Jak překonat strach z výšek?

Pokud se bojíte výšek, stanovte si jako cíl výpravu do hor s kamarády. Představujte si, jak to zvládnete. A jak si to krásně užijete. A hlavně – jak na sebe pak budete pyšní, že jste strach překonali.

Jak překonat strach z lidí?

Pokud nejste zvyklí vycházet mezi lidi příliš často a máte z takového setkání strach, určitě vás to musí velmi omezovat. Potřebujete jít něco vyřídit na poštu, na úřad, nakoupit. Mezi lidi prostě musíte, tak seberte odvahu a postavte se svému strachu! Paradoxně nejjednodušší by pro vás mělo být vyjít do nějakého přelidněného, ale anonymního prostředí, např. nákupní centrum. Nikdo si vás nebude všímat, každý je zaujatý svým nákupem. Oproti tomu, menší obchůdek, kde nikdo není, vám zajistí daleko větší pozornost. Prodavačka s vámi bude chtít komunikovat. Čím častěji se budete se svým strachem konfrontovat, tím dříve si na přítomnost jiných lidí zvyknete. Ostřílíte se v interakcích a komunikaci a uvidíte, že to nic není. Třeba potkáte někoho milého a dozvíte se dokonce i něco zajímavého!

Jak nás dokáže ochromit strach a proč stres snižuje imunitu?

Převezměte kontrolu nad svým strachem

Zkuste postupnou desenzibilizaci. Často se něčeho bojíme proto, že se s tím nesetkáváme často. Strach z neznámého je strach, který lidé cítí automaticky z jiných či cizích věcí. Pokud se bojíte něčeho jen proto, že to dobře neznáte, seznamte se s tím a snažte se pochopit, že váš strach je zbytečný. To je základní předpoklad úspěchu, jak se zbavit strachu.

Pokud se bojíte pavouků, nejprve si prohlížejte obrázky pavouků. Až vám nebude vadit dívat se na kreslené pavouky, přejděte k fotkám skutečných pavouků. Potom se naučte vyhazovat mrtvé pavouky a postupem času se vaše fobie bude vytrácet a jednoho dne budete schopni zůstat naprosto v klidu i když budete mít nějakého pavouka u sebe doma.

Pokud se bojíte něčeho abstraktního, například změn, začněte tím, že budete postupně a pomalu měnit svůj denní plán. Každý druhý den si jděte ráno zaběhat, nebo jeďte do práce autobusem místo autem. Postupně uvidíte, že jste schopni zvládat vše, co vám život připravuje a vaše sebevědomí vám pomůže vypořádat se i s velkými životními změnami.

Jak překonat strach z řízení auta?

Podobně jako s pavouky, je potřeba se strachu postavit čelem! Sedněte si za volant a zkuste nastartovat. Vyberte si nějaké bezpečné místo. Zkuste nejprve objet malé kolečko, pak vyjet po menší silnici. Uvidíte, že to nic není. Vyhýbejte se nejprve frekventovaným silnicím a zejména parkovištím u nákupních center. To by vás mohlo odradit. Zvykejte si opravdu postupně a pozvolna. Budete získávat sebevědomí, a nakonec to pro vás bude možná i zábava. Každopádně výhody řízení auta jsou opravdu dobrým důvodem postavit se strachu jednou pro vždy!

Jak se zbavit strachu? Přímá konfrontace!

Zkuste přímou konfrontaci. Někdy je nejlepší se strachu postavit čelem. Je to dobré hlavně pokud máte strach z nějaké osoby nebo konkrétní situace. Jednoduše čelte zdroji svého strachu a uvidíte, že velká část strachu existuje pouze ve vaší hlavě a že se nemáte čeho bát.

Představte si to nejhorší, co by se mohlo stát. Co nejhoršího by se mohlo stát, kdybyste sjeli tobogán nebo šli na pohovor k nové práci? Pokud máte jistotu, že z toho vyváznete živí, jděte do toho! Každý úspěšný člověk má za sebou celou řadu neúspěchů! Nikomu se nic nepodaří na poprvé.

Panická ataka útočí bez varování. Příčinou jsou často potlačované emoce

Jak překonat strach z backflipu, z výšek či z vody?

Důležité je věci zkoušet. Proto seberte odvahu a uvidíte, že čím víckrát něco zkusíte, i když s neúspěchem, tím jednodušší to pro vás bude příště. Konfrontovat strach není lehké a nekončí to vždy okamžitým úspěchem. Pravděpodobně se budete muset svému strachu postavit mnohokrát. Ale až to dokážete, budete na sebe opravdu hrdí!

Buďte odhodlaní

Jak překonat strach? Vyžaduje to určité množství energie. Když lidé musí čelit překážkám, někdy mají chuť to vzdát. Buďte odhodlaní a vytrvejte, i když je pro vás nemožné svůj strach ihned překonat. Nepleťte si strach a osudem. Pokud se bojíte neúspěchu, možná si začnete říkat, že vám osud nepřeje uspět a dosáhnout toho, co jste vždy chtěli. Pravdou ale je, že svoji budoucnost máte plně ve svých rukou. Vy sami můžete určit, jakou cestou se vydáte. Odolejte pokušení hodit všechno za hlavu a vymlouvat se na osud! Nedovolte ostatním, aby vám stáli v cestě. Ignorujte lidi, kteří váš strach jen podporují a říkají vám, že na to nemáte a že se nikdy nezměníte. Obklopte se lidmi, kteří si přejí, abyste se svých strachů zbavili a dosáhli svého plného potenciálu.

Udělejte si ze svého strachu zdroj fascinace

Přesně to, co nás děsí, nás často velmi zajímá. Proto si lidé užívají extrémní sporty, sledují ultimátní zápasy, hororové nebo válečné filmy. Snažte se přistupovat ke svému strachu pozitivně a užívat si adrenalin, který vám nabízí. Když uvidíte strach jako zdroj energie, možná se ho naučíte mít i rádi. Někdy si dovolte bát se. Neexistuje důvod, jak se úplně zbavit strachu. Strach také buduje charakter a učí nás zacházet s kuráží. V tradičních společnostech se mladí muži učili překonávat svůj strach pomocí přechodových rituálů. Z chlapců se stávali muži tím, že překonali strach a získali tím sebevědomí.

Netlačte na sebe příliš

Nebuďte k sobě příliš tvrdí, pokud trpíte mnoha strachy. Strach je přirozená reakce na situaci, kterou nemáme plně pod kontrolou a znamená to jen to, že jste lidé. Pokud se moc bojíte něčeho, čemu se můžete vyhnout, například tarantulí, není nutné se tlačit k tomu, abyste se svého strachu úplně zbavili. Je důležité pracovat na obavách, které vám narušují život, ale nemusíte si dělat starosti s věcmi, které na vás nemají žádný dopad.

Antidepresiva zobeme jako lentilky. Proč to s nimi přeháníme a kdy jsou opravdu nutná?

Oslavujte své úspěchy

Nečekejte na to, až se strachu úplně zbavíte. Pochvalte sami sebe za své úspěchy. Oslavte každý dílčí úspěch, ať už jde o to, že jste viděli pavouka a neutekli jste, nebo že jste jeli poprvé sami na výlet do cizího města. Když uvidíte, jak skvělý pocit to je, budete připraveni čelit každé další výzvě.

Jak překonat úzkost?

Úzkost je velmi rozšířený negativní duševní prožitek, který může být pociťován v míře od chronické nízké dávky obav až k ostré panické bolesti. Pokud bojujete s úzkostí, může se zdát nemožné překonat jí. Naštěstí jsou duševní i fyzické možnosti, jak omezit úzkost a léčit jí u zdroje.

Identifikujte zdroj vaší úzkosti. Ať už máte záchvat paniky nebo náhlý záchvat obav a strachu, je důležité určit, co vaši úzkost způsobuje. Je primární příčinou něco ve vašem prostředí? Je zdrojem možná nepříjemnost? Je příčinou nadcházející činnost, schůzka nebo událost? Strach můžete zvládat mnohem snadněji, pokud si ujasníte, o co ho máte.

Určete, jestli jsou vaše starosti řešitelné. Pokud víte, z čeho máte strach, dalším krokem je určit, jestli je to něco, s čím se můžete vypořádat, nebo něco, co může vyřešit pouze čas (nebo vaše představivost). Pokud jsou vaše obavy z velké části fantazie nebo nemůžou teď být vyřešeny, podnikněte kroky k vytvoření plánu akce.

Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!

Jak se zbavit úzkosti? Posilujte svoji sebedůvěru!

Chvalte se, když se vám něco povede. Napište si své poslední úspěchy, sepište si co nejvíce svých silných stránek či pojmenujte talent a nadání, kterým disponujete. Využívejte afirmace – pozitivní potvrzení toho, po čem toužíte. Hezky se oblékněte, upravte se a dodejte si sebevědomí zvenčí. Choďte vzpřímeně a dívejte se lidem do očí. Podle držení těla lze poznat, jak se cítíte.

Jak překonat strach? Inspirujte se u druhých

Čtěte motivační knihy, sledujte videa úspěšných lidí, které vám dodají odvahu a podpoří vás v tom, že můžete dokázat cokoliv. Každý nějak začínal a měl z něčeho strach. Strach se ztrácí přirozeným učením. Strach je obava z neznámého. Pokud mám více znalostí, zkušeností či informací, pak se cítím lépe. Učte se a choďte na kurzy, potkávejte pozitivní lidi. Teď už víte, jak překonat strach!

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak překonat strach? Proč nám nejde ovládat negativní pocity