×
WomanOnly

Jak přežít rozpad rodiny a obrátit jej v nový perspektivní začátek

Jak přežít rozpad rodiny

Do manželství většinou vstupujeme plni optimismu a s vidinou velké a šťastné rodiny. Ne každému se však povede manželský svazek udržet. Vyrovnat se s rozvodem co nejlépe, ochránit před ním své děti a překonat vztek, pocit zrady a zklamání ale není vůbec snadné. Jak přežít rozpad rodiny ve zdraví a nezbláznit se?

Nový začátek

Dlouhá léta se staráte o rodinu, pečujete o děti i manžela a věnujete jim veškerý svůj čas a energii. A pak najednou přijde konec. Pokud téma rozvodu nepadlo z vaší strany, ale ze strany manžela, můžete být zaskočená a naštvaná, cítit se nepochopená, nedoceněná nebo dokonce využitá. Pokud je to možné, v klidu si promluvte a proberte veškeré okolnosti, které muže k podání o rozvod vedly. Lépe tak pochopíte, jak se cítí a proč se rozhodl nefunkční vztah ukončit. Celou situaci je zároveň třeba přijmout a brát ji jako nový začátek. Rozvod nemusí znamenat konec světa, ale naopak start zcela nového a lepšího života.

Myslete na sebe

Rozvedené ženy se často zcela nesmyslně za rozvod trestají buď sebeobviňováním, nebo naopak touhou po pomstě. Obě varianty jsou však zcela špatné a nijak vám nepomůžou cítit se lépe. Nepropadejte pocitu osamělosti a zaměřte se sama na sebe, mějte se ráda a rozmazlujte se. Nyní je na to ten správný čas. Zajděte si na masáž, na manikúru, ke kadeřníkovi nebo znovu začněte chodit na jógu, na kterou jste neměla v posledních letech čas. Choďte ven, poznávejte nové lidi a místa. Pomocnou ruku vám může poskytnout i kamarádka, sestra nebo maminka. Obklopte se lidmi, které máte ráda a udržujte s nimi dobré vztahy.

Jak se vyrovnat s rozchodem? Na všem je něco pozitivního!

Pomocná ruka

Podle průzkumů, které poslední roky probíhaly v USA, trpí rozpadem rodiny mnohem více ženy než muži. Pocity zrady a ponížení pak často vedou k depresivním stavům, snižují celkovou imunitu a mohou vyvolat některou z civilizačních chorob, jako je syndrom dráždivého tračníku, lupus, cukrovka, vysoký krevní tlak, roztroušená skleróza nebo potíže se srdcem. Důležité je v žádném případě nepotlačovat své pocity a jít s nimi ven. Vyplakat se a zanadávat si není ostuda, naopak vám to pomůže zbavit se všech negativních emocí, které v sobě dlouho držíte. Nesetrvávejte však v této chmurné náladě příliš dlouho. Utápění se ve smutku a bolesti není nic, co by vám z dlouhodobého hlediska prospívalo. Snažíte se vzchopit, ale nedaří se vám to? Nebojte se požádat o pomoc psychologa či psychiatra. Odborník na duši vám pomůže v případě, kdy vy sama už nevíte, jak dál.

Jak rozpad rodiny vnímá dítě?

Děti prožívají rozvod podstatně hůře než my dospělí. Dítě, které roky spokojeně vyrůstá v rodině, na kterou je od narození zvyklé, může při rozvodu zažít skutečně velký šok. Ztráta rodinného života a maminky či tatínka se negativně (a často nenávratně) podepíše na jeho psychice. Jak to tedy udělat, abychom rozpad rodiny svým potomkům co nejvíce usnadnili? Oba rodiče jsou i po rozvodu těmi nejdůležitějšími osobami v životě dětí. Myslete tedy na to a dopřejte jim dostatek času stráveného s vámi i jejich tatínkem. Dělte se vzájemně o péči a nezakazujte styk s otcem, prarodiči ani dalšími příbuznými. Pokuste se potlačit averzi ke svému ex a pokračujte dále ve své rodičovské roli. Jestliže budete oba dva držet při sobě jako rodiče a vzájemně se podpoříte ve výchově svých dětí, uděláte pro ně to nejlepší, co můžete.

Společná péče rodičů o dítě po rozvodu. Jde to, ale musíte spolupracovat

Rozvod je pro děti lepší než „tichá domácnost“

Rozvod je mnohdy tím nejlepším řešením dlouhodobé manželské krize. Pokud žijete v nefunkčním vztahu, neustále se hádáte a na ničem se neshodnete, ubližujete sobě i dětem. Neustálé řvaní, výměny názorů a nepříjemná atmosféra na ně má negativní dopad. Mnohem šťastnější bývají děti se spokojenými a klidnými rodiči a to i za cenu, že už nežijí ve společné domácnosti. Dobře zvládnutý rozvod navíc nemusí znamenat totální rozpad rodiny. Fakt, že už nechcete být nadále manželi, neznamená, že už nebudete rodiči svých dětí. Pokud se otec i matka po rozvodu v péči o své děti střídají a dávají mu dostatek lásky, potomci vůbec nemusí strádat. Rozvod proto proveďte s respektem k potřebám vašich dětí a ujistěte je, že je oba i nadále bezmezně milujete a poskytnete jim potřebnou oporu.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*