Menu
WomanOnly
Rodina

Jak přežít rozpad rodiny a obrátit jej v nový perspektivní začátek

Do manželství většinou vstupujeme plni optimismu a s vidinou velké a šťastné rodiny. Ne každému se však povede manželský svazek udržet. Vyrovnat se s rozvodem co nejlépe, ochránit před ním své děti a překonat vztek, pocit zrady a zklamání ale není vůbec snadné. Jak přežít rozpad rodiny ve zdraví a nezbláznit se?

Nový začátek

Dlouhá léta se staráte o rodinu, pečujete o děti i manžela a věnujete jim veškerý svůj čas a energii. A pak najednou přijde konec. Pokud téma rozvodu nepadlo z vaší strany, ale ze strany manžela, můžete být zaskočená a naštvaná, cítit se nepochopená, nedoceněná nebo dokonce využitá. Pokud je to možné, v klidu si promluvte a proberte veškeré okolnosti, které muže k podání o rozvod vedly. Lépe tak pochopíte, jak se cítí a proč se rozhodl nefunkční vztah ukončit. Celou situaci je zároveň třeba přijmout a brát ji jako nový začátek. Rozvod nemusí znamenat konec světa, ale naopak start zcela nového a lepšího života.

Jak se vyrovnat s rozchodem? Na všem je něco pozitivního!

Myslete na sebe

Rozvedené ženy se často zcela nesmyslně za rozvod trestají buď sebeobviňováním, nebo naopak touhou po pomstě. Obě varianty jsou však zcela špatné a nijak vám nepomůžou cítit se lépe. Nepropadejte pocitu osamělosti a zaměřte se sama na sebe, mějte se ráda a rozmazlujte se. Nyní je na to ten správný čas. Zajděte si na masáž, na manikúru, ke kadeřníkovi nebo znovu začněte chodit na jógu, na kterou jste neměla v posledních letech čas. Choďte ven, poznávejte nové lidi a místa. Pomocnou ruku vám může poskytnout i kamarádka, sestra nebo maminka. Obklopte se lidmi, které máte ráda a udržujte s nimi dobré vztahy.

Pomocná ruka

Podle průzkumů, které poslední roky probíhaly v USA, trpí rozpadem rodiny mnohem více ženy než muži. Pocity zrady a ponížení pak často vedou k depresivním stavům, snižují celkovou imunitu a mohou vyvolat některou z civilizačních chorob, jako je syndrom dráždivého tračníku, lupus, cukrovka, vysoký krevní tlak, roztroušená skleróza nebo potíže se srdcem. Důležité je v žádném případě nepotlačovat své pocity a jít s nimi ven. Vyplakat se a zanadávat si není ostuda, naopak vám to pomůže zbavit se všech negativních emocí, které v sobě dlouho držíte. Nesetrvávejte však v této chmurné náladě příliš dlouho. Utápění se ve smutku a bolesti není nic, co by vám z dlouhodobého hlediska prospívalo. Snažíte se vzchopit, ale nedaří se vám to? Nebojte se požádat o pomoc psychologa či psychiatra. Odborník na duši vám pomůže v případě, kdy vy sama už nevíte, jak dál.

Společná péče rodičů o dítě po rozvodu. Jde to, ale musíte spolupracovat

Jak rozpad rodiny vnímá dítě?

Děti prožívají rozvod podstatně hůře než my dospělí. Dítě, které roky spokojeně vyrůstá v rodině, na kterou je od narození zvyklé, může při rozvodu zažít skutečně velký šok. Ztráta rodinného života a maminky či tatínka se negativně (a často nenávratně) podepíše na jeho psychice. Jak to tedy udělat, abychom rozpad rodiny svým potomkům co nejvíce usnadnili? Oba rodiče jsou i po rozvodu těmi nejdůležitějšími osobami v životě dětí. Myslete tedy na to a dopřejte jim dostatek času stráveného s vámi i jejich tatínkem. Dělte se vzájemně o péči a nezakazujte styk s otcem, prarodiči ani dalšími příbuznými. Pokuste se potlačit averzi ke svému ex a pokračujte dále ve své rodičovské roli. Jestliže budete oba dva držet při sobě jako rodiče a vzájemně se podpoříte ve výchově svých dětí, uděláte pro ně to nejlepší, co můžete.

Rozvod je pro děti lepší než „tichá domácnost“

Rozvod je mnohdy tím nejlepším řešením dlouhodobé manželské krize. Pokud žijete v nefunkčním vztahu, neustále se hádáte a na ničem se neshodnete, ubližujete sobě i dětem. Neustálé řvaní, výměny názorů a nepříjemná atmosféra na ně má negativní dopad. Mnohem šťastnější bývají děti se spokojenými a klidnými rodiči a to i za cenu, že už nežijí ve společné domácnosti. Dobře zvládnutý rozvod navíc nemusí znamenat totální rozpad rodiny. Fakt, že už nechcete být nadále manželi, neznamená, že už nebudete rodiči svých dětí. Pokud se otec i matka po rozvodu v péči o své děti střídají a dávají mu dostatek lásky, potomci vůbec nemusí strádat. Rozvod proto proveďte s respektem k potřebám vašich dětí a ujistěte je, že je oba i nadále bezmezně milujete a poskytnete jim potřebnou oporu.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak přežít rozpad rodiny a obrátit jej v nový perspektivní začátek