Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak se chovat na cyklostezkách? Používejte zdravý rozum

Alena Zelová

Alena Zelová

20. 7. 2018

Venku už to voní jarem a láká nás to ven. Cyklostezky se plní cyklisty, bruslaři, maminky s kočárky, chodci… Na stezkách je opravdu rušno a často si musíme dávat velký pozor, aby nedošlo k nehodě. Jak se máme chovat na cyklostezkách?

Vpravo nebo vlevo?

I když se nazývají cyklostezky, tak se na nich nenachází jen cyklisté, ale řada dalších sportovců nebo jen lidé, kteří si vyrazili na procházku nebo si prostřednictvím cyklostezky krátí cestu.

Obzvláště o víkendech a v týdnu v podvečerních hodinách je na stezkách plno.

Také se vám už stalo, že jste se dostaly do nepříjemné situace, kdy se vám někdo zapletl do cesty, nebo nastala situace, kdy jste se navzájem těžce vyhýbali? Pravděpodobně ano. Jsou nějaká pravidla, jak se chovat na cyklostezkách?

Účastníci se nesmí navzájem ohrozit

Pravidla pro pohyb na cyklostezkách nejsou. Respektive jsou, ale nejsou přímo specifikována. Platí hlavní pravidlo – účastníci provozu se nesmí navzájem ohrozit. Přesto se kolikrát cítíte některými účastníky provozu ohroženi. Nepřibrzdí, udělají kolem vás smyčku a podobně. Cyklostezek je u nás plno, proto někteří aktivisté žádají, aby byla ustanovena přesná pravidla, jak se na nich chovat.

Jak vybrat kolo? Zameřte se na typ, velikost i materiál

Stezky jsou převážně značeny, ale není to pravidlem

Jsou různé typy cyklostezek, které jsou přesně vymezeny. Nejčastější jsou cyklostezky, kde na začátku stezky vidíte značku, na které je nakresleno kolo a chodci. Pak můžete vidět přímo na asfaltu namalované čáry a obrázky kola a chodců, podle nichž je třeba se řídit.

Nejčastěji se nabízí dva typy těchto značených cyklostezek. Buď s dvěma pruhy, kdy jeden je čistě jen pro chodce a druhý pro cyklisty nebo vždy jeden pruh každým směrem jako klasická silnice. U druhého případu dochází nejčastěji k problémům. Měli by všichni, bez ohledu na  to, jestli jde o cyklistu, nebo chodce, užívat stejný pruh? Nebo by měla platit pravidla jako na silnici – chodci choďte vlevo, cyklisté vpravo?

Často se na cyklostezkách rozčiluji, obzvláště když se proti mně v obou směrech řítí z jedné strany chodec a z druhé cyklista, v těchto případech není kolikrát úniku a musíte zastavit, protože není kam odbočit, buď narazíte do cyklisty nebo chodce.

Jak na letní postavu z pohodlí domova a jaké fitness vybavení je potřeba?

V době, kdy jsem dělala autoškolu, tak jsem se ptala učitele, jak bychom se měli chovat na cyklostezkách, a řekl, že by měly fungovat dva směry, bez ohledu, zda jste cyklista, chodec, běžec nebo vezete kočárek. Všichni vpravo.

Doufejme, že budou brzy dána přesná pravidla provozu na cyklostezkách a účastníci provozu je budou dodržovat.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se chovat na cyklostezkách? Používejte zdravý rozum