Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak účinně bojovat s projevy alergie? Myslete na prevenci!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

11. 4. 2015

Pokud vás přepadají záchvaty kýchání a neustále vám teče z nosu, nemusí se jednat o rýmu doprovázející klasické nachlazení. Můžete být alergičtí, jaro je pro různé typy alergií nejvhodnější období. Jak s alergiemi bojovat?

Alergiky nejvíce trápí rýma a zánět spojivek

Nečastějším typem alergie u nás je senná rýma a zánět spojivek, které se objevují u 5-20 % české populace. Astmatem trpí 5-8 % obyvatel, atopický ekzém postihne cca 10 % a nějaká forma kopřivky se v průběhu života objeví u 10-20 %.

Alergie se vyvíjí na základě genetické dispozice. Dlouhými výzkumy se zjistilo, že celých 60 % populace v sobě nese vlohy pro její rozvoj, musí být ale vyvolána vnějšími vlivy. „Jestliže má dítě jednoho z rodičů alergika, má až 30 % pravděpodobnost, že bude rovněž alergické. Pokud má oba rodiče alergiky, pak je u něj riziko rozvoje alergie až 50-60 %.,“ vysvětluje doc. MUDr. Jaromír Bystroň, CSc.

Jak poznat atopický ekzém? Poradíme také s léčbou!

Alergie je dědičná

Další podmínkou pro rozvoj alergie je množství, délka a intenzita působení konkrétního alergenu. „Jestliže má v sobě někdo genetickou dispozici pro rozvoj alergie a v průběhu dětství má kontakt s venku žijícími kočkami, stane se vůči alergenům koček tolerantní. Ale pokud dítěti v šesti letech pořídíme kočku do bytu, kde je tisícinásobně vyšší koncentrace kočičího alergenu než venku, je vysoce pravděpodobné, že se u něj alergie vyvine,“ pokračuje odborník.

Zdravý životní styl je základ

Nejdůležitější v boji s alergiemi je prevence, pro kterou platí zdravý životní styl a návyky, což zahrnuje pestrou stravu, pobyt na čistém ovzduší, otužování, správný denní režim s dostatkem spánku a odpočinku. Není dobré podceňovat běžná nachlazení, hlavně u dětí je nutné zajistit dostatečnou rekonvalescenci před zařazením do kolektivu.

Při prvních projevech alergie se pokuste identifikovat alergen, který ji mohl způsobit a snažte se ho úplně odstranit z dosahu alergika nebo významně snížit jeho koncentraci v okolí, kde alergik žije. K tomu vám může vám pomoci pylové zpravodajství, kde najdete přehled sezónních alergenů.

V případě potřeby se pokuste snížit příznaky pomocí volně prodejných léků

„Ke zmírnění potíží můžeme použít základní léky známé jako antihistaminika, která jsou volně prodejná v lékárnách jak ve formě tablet, tak i lokální ve formě nosních sprejů nebo očních kapek. Zásadně platí, že je dobré je použít co nejdříve,“ říká MUDr. Bystroň.

Pokud máte pocit, že se u vás alergické reakce přestaly objevovat , není potřeba podnikat žádné další opatření. Jestliže vás ale alergie i nadále omezuje v různých aktivitách, je nutné obrátit se na praktického lékaře, který vás v případě potřeby pošle za alergologem. Nepodceňujte tedy napuchlé oči nebo časté kýchání, alergie se může projevit v jakémkoliv věku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak účinně bojovat s projevy alergie? Myslete na prevenci!