Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak umýt okna co nejsnadněji? Vychytávek je na trhu spousta

Klára Manoušková

Klára Manoušková

12. 11. 2018

Na každoroční peripetii s umýváním oken se často netěší nejedna hospodyňka. Přesto, když si činnosti dobře naplánujete, rozvrhnete a použijete osvědčené postupy a prostředky, může se stát mytí oken příjemným zpestřením pohybového i úklidového režimu.

Plánování a nákup pomůcek

V prvé řadě je dobré si mytí oken rozplánovat. Není přece bezpodmínečně nutné umýt všechna okna za sobotní dopoledne nebo za jeden víkend. Navíc s každým dalším umytým oknem stoupne vaše motivace tuto činnost dokončit a na závěr úklidu nebudete zmordovaní ani znechucení, což by vám zajisté vydrželo až do příštího roku. Zkrátka, i tento úklid lze zvládnout rychle a bez velkým obtíží, když víme, jak na to!

Poohlédněte se v drogeriích a obchodech s úklidovými potřebami po novinkách na trhu. Naleznete pomocníky, kteří vám práci usnadní a urychlí. Prachovky, samolešticí mycí přípravky, přípravky pro speciální lesk i desinfekci a další vám mohou být užitečné.

Proklaté žaluzie

Máte-li žaluzie, tak je nasucho otřete prachovkou nebo vysajte, rozhodně vždy dříve než začnete mýt okna vodou. Ušetříte si tak vztekání nad pokaženým dílem, pokud byste to prováděli až na závěr. Navíc metodou nasucho sesbíráte prach a žaluzie budou čistější, než pokud by se špína rozpustila například na vlhké houbičce.

Poté si připravte kyblík s horkou vodou, čistící přípravek, měkký a pak suchý hadřík z mikrovlákna. Žaluzie otočte všechny jedním směrem a omyjte vodorovně každou lamelu po druhé. Tuto aktivitu skvěle zvládnou i vaše děti. Pak  je protočte a pokračujte znovu.

Jak nejrychleji umýt okna. Konečně uvidíte ven!

Mytí rámů? Rychlovka!

Zde nezbude než je jednoduše přetřít houbičkou namočené v horké vodě se saponátem, případně otřít desinfekčním prostředkem proti plísním a poté hadříkem vytřít dosucha. Především okna otočená do ulice bývají oříšek. Ale vzhůru do toho. Mytí rámů vám v bytě nezabere více než 10 minut.

Skla za odměnu

Mytí skel již bývá za odměnu. A vy jistě chcete, aby výsledek byl co nejlepší. Zase tak snadné to ale není. Nejvhodnější dobou na mytí oken je jaro/léto, v mrazech vám to nepůjde.

  1. Okna zbavte žaluzií či závěsů apod.
  2. Nejprve vyčistěte zaschlé usazeniny
  3. Poté zvolte jiný hadřík, ten namočte v horké vodě se saponátem
  4. Začněte od nejvyššího bodu okna a postupně otřete celé okno
  5. Vezměte si na pomoc stěrku, s ní postupujte také odshora dolů
  6. Stěrku po každém tahu utřete dosucha, ať vám nedělá šmouhy
  7. Nejmenší detaily „vymažete“ papírovými utěrkami

Stará ale stále propagovaná metoda je leštění pomocí novin. Dříve se používaly proto, že nepouštěly chlupy, na rozdíl od utěrek. Jde o trik starý, nicméně pořád efektivní.

Sáhnout můžete ale i po řadě nabízených přípravků dva v jednom, která okna zároveň myjí i leští. S výsledkem budete také jistě spokojeni.

11 skvělých vychytávek do domácnosti téměř zadarmo

Mytí horkou párou

Před nedávnem se stalo novinkou mytí horkou párou. Pára nejenže dobře čistí, ale také rozpouští dlouho usazenou špínu a horký vzduch dezinfikuje. A tak pokud si vyberete tuto metodu, vyřešíte několik předchozích kroků naráz. Po parním zásahu již stačí rámy a okna do sucha vytřít čistým hadříkem a máte hotovo. Upozorňujeme, že pára se nehodí na žaluzie, mohla by je vysokou teplotou poničit.

Nezapomeňte na závěsy

Mytím oken to nekončí. V jejich bezprostředním okolí je jistě mnoho záclon, závěsů, dekorací apod. Ujistěte se, že máte vaši domácnost hygienicky čistou tím, že vyperete a otřete všechno zmíněné. V proudu měsíců se na nich jistě usadilo mnoho prachu a špíny.

 

A aby vám mytí šlo od ruky a nebyl to pro vás přímo očistec, zkuste do této aktivity zapojit i děti. Jednak celá práce nezbyde pouze na vás, jednak děti naučíte pracovitosti a možná u toho zažijete spoustu zábavy. Jen bacha, mokrá trička a zacákané okolí zaručeny! Pro jakoukoli metodu čištění oken se rozhodnete, prospějete planetě i vašemu zdraví, pokud sáhnete po ekologických přípravcích šetrných k přírodě. Některé z nich si můžete připravit i doma!

Ohodnoťte tento článek:
1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak umýt okna co nejsnadněji? Vychytávek je na trhu spousta