Menu
WomanOnly
Hubnutí

Kalanetika se opět vrací do kurzu. Kde se cvičení vzalo a jak na něj?

Kalanetika je druh cvičení, který vyvinula Callan Pinckney na začátku 80. let. U nás v Česku pak kalanetika zažila svá zlatá léta v devadesátkách, stejně jako v Německu. Možná doma ještě máte nějakou takovou knihu, podle které můžete cvičit. Pokud ne, můžete si cvičení osvěžit v tomto článku. A pokud jste mladší ročníky a nikdy jste o kalanetice neslyšeli, můžete společně s námi zjistit, jak velký fenomén to vlastně byl.

O co v kalanetice jde

Jde o soubor cvičení, které zahrnuje časté opakování malých svalových pohybů a stisků určených ke zlepšení svalového napětí. Nespornou výhodou kalanetiky je, že cvičení lze provádět bez jakéhokoliv speciálního náčiní a vystačíte si jen s podložkou ve svém obýváku. Při nějakých cvicích budete potřebovat maximálně židli či gauč na přidržení nohou a podporu těla.

Kdo tyto cviky příliš nezná, je vhodné zpočátku cvičit ve skupině, abyste si jednotlivé cviky osvojili a zaujali jste správné držení těla. Na začátku je také třeba mírná rozcvička, abyste stimulovali kardiovaskulární systém a zvýšili svůj běžný puls, k čemuž se hodí aerobní cvičení.

Cvičení kalanetiky je zaměřeno především na správně držení těla a tělesné deficity. Není to cvičení primárně určené na zvýšení fyzické kondice. V kalanetice jde hlavně o posilovací cviky pro vybudování opěrného zádového aparátu.

Cvičení podle Mojžíšové. Pomůže, když nemůžete otěhotnět nebo vás bolí záda!

Callan Pinckney a její cesta ke kalanetice

Callan Pinckney ve své knize Complete Callanetic vypráví svůj příběh, jak vlastně přišla na specifické cviky. Bylo to spíše takové náhodné cvičení na bolesti zad, než nějaká prvoplánová technika.

Při svých cestách Američanky po Evropě a náhodných manuálních pracích začala pociťovat bolesti zad, které byly způsobeny její vrozenou skoliózou a lordózou. Postupně zjišťovala, že musí začít na svém těle pracovat, neboť jí lékaři říkali, aby podstoupila operaci kolen, aby se její záda mohla zotavit. Vypráví, že nakonec měla takové bolesti, že hledala způsoby jak je zmírnit, aniž by musela jít na operaci.

Po návratu do USA začala pracovat ve cvičebním studiu v New Yorku. Kvůli pracovnímu nátlaku, kdy musela vyučit co nejvíce klientek, přičemž se jim nemohla věnovat individuálně, s touto prací skončila. Podle ní některá aplikovaná cvičení nebyla zdravotně příliš vhodná, neboť ji samotnou z nich bolela záda, ale na popud majitele salónu měla zákaz se žen ptát, zda jim cviky vyhovují.

Začala pracovat na nových technikách a pohybech, které by mohla aplikovat na bolavá záda, inspirujíc se ve své baletní minulosti. První kroky ke kalanetice byly experimentální, jak sama Callan ve své knize píše: „Zjistila jsem, že když pociťuji bolest zad, mohu jednoduše posunout svou pozici o pouhý zlomek palce, dokud mě záda nepřestanou bolet. Dosáhla jsem neuvěřitelných výsledků. Byla jsem rozhodnutá nedělat nic, co by znovu vyvolalo bolestivé křeče v zádech.“ Byla tak nadšená z úspěchu, že se nemohla dočkat, až tyto cviky ukáže ostatním, kteří mají obdobné problémy se zády.

Nejprve vyučovala soukromé hodiny u lidí doma v jejich obývácích, později si zřídila kurzy ve vlastním ateliéru. A lidé oceňovali její lidský přístup, kdy nikoho do ničeho nenutí a při cvičení panuje až rodinná atmosféra, která se radikálně liší od profesionálních trenérů nebo fitcenter.

V čem spočívá princip kalanetiky podle Callan

Cviky z kalanetiky jsou mixem základních baletních pohybů, kalisteniky a jógy. Pracují na principu beznárazovistosti a na anaerobním cvičení (cvičení, které není založené na kardiovaskulárním systému, kam spadá třeba běh či plavání). Pohyby jsou jemné a drobné. Zdánlivě vypadají velmi snadně a střídají se cílené svalové kontrakce s protahováním, jež mají za cíl zlepšit svalové napětí.

Teorie Kalanetiky přímo říká, že hlubší svaly se nejlépe procvičují pomocí malých, ale přesných pohybů. Oproti tomu běžná cvičení prý procvičují spíše povrchové svaly. Cvičení hlubších svalů také vede ke zlepšení držení těla, což může mít za následek i ztrátu hmotnosti. Callan k výsledkům cvičení podotýká: Byla jsem ohromena, když jsem viděla, jak silné a pevné se mé tělo stalo. A přestala mě bolet záda. Po pouhých několika hodinách těchto pohybů jsem se cítila a vypadala jako bych cvičila tři hodiny denně po dobu pěti let. A tak jsem došla k závěru, že tyto jemné a přesné pohyby jsou klíčem k úspěšnému cvičení.“

Obličejová jóga pomáhá proti vráskám a vytváří hezčí rysy obličeje. Jak ji provádět?

Cvičební programy kalanetiky pro začátečníky, pokročilé i pro lidi s bolestí zad

V roce 1984 vydala po sedmi letech výuky kalanetiky svou první knihu s podtitulem o 10 let mladší za 10 hodin (oficiální sestřih video záznamu Callanetics10 Years Younger in 10 Hours). Kniha byla vyzdvihována mimo jiné v časopise Time a stala se bestsellerem. Zkrátka další fenomén z nekonečné řady splněných amerických snů. Po dvou třech letech Callan dokonce vyškolila svého studenta, aby pokračoval ve výuce kalanetiky a stal se tak prvním certifikovaným instruktorem. Další knihou se specializací, byla kalanetika na bolest zad. V USA se totiž rozmohl trend intenzivního fitness cvičení, kvůli kterému mnoho lidí začalo trpět na bolesti zad. Se vzrůstající celosvětovou popularitou tak vzniklo další video, zaměřující se na intenzivnější kalanetiku pro pokročilé. Poslední knihou je Fit Forever, jež se zabývá problémy středního věku a zahrnuje tak cvičební plán bez prudkých pohybů, skákání či tlaku na klouby. Je tak vhodným cvičením i pro lidi po padesátce.

Některé mínusy kalanetiky, které můžete doladit

Kalanetika má své nesporné výhody. Je ale třeba si uvědomit, že nesmíme jen tak slepě následovat cvičební techniky a důvěřovat přehnaným slibům na rychlé zhubnutí a zpevnění svalů. Každý má totiž jinou tělesnou konstituci a individuální metabolismus, je tedy třeba zvolit při cvičení kalanetiky osobitý přístup a znát své možnosti, ostatně jako při každém jiném cvičení.

Jak uvádí Sylke Opper pro odborný německý časopis UGBforum zaměřující se za zdravý životní styl, ekologii a dietologii, v kalanetice například chybí adekvátní rozcvičovací program a to zvyšuje riziko zranění. Toto je důležité především pro formy cvičení, které vyžadují určitou pohyblivost, kterou nedisponuje každý. Pokud je tělo nerozcvičené, může dojít k rychlému přetažení kloubu nebo namožení svalu.

Jóga a stres. Jaké má jóga blahodárné účincích na naši psychiku?

Při cvičení se také dává důraz na posilování, ale už se opomíjí protahování. Cviky se také spíše zaměřují na posílení břišní části, nohou a hýždí. Avšak ramena, paže a podpůrný aparát jsou do určité míry ignorovány. Pokud si těchto problémů budete vědomi, můžete cviky do programu zapojit a pak docílit vyváženého a jemného procvičení celého těla.

Opper též doporučuje začátečníkům začít provádět cviky pomalu – začít na 10-20 cvicích a až pak zvyšovat na 100 opakování.

Příklady různých cviků kalanetiky

Po internetech lze sehnat knihy Kalanetiky přímo od Pinckney, ale také video cvičení na DVD. Na youtube samozřejmě existuje oficiální kanál Callan Pinckney, byť již není aktualizován přímo od ní, neboť v roce 2012 zemřela.

Jen připomeneme, že Opper pro začátečníky doporučuje dělat každou sestavu cviků 10-20 krát. Pro pokročilé v kalanetice by neměl být problém dosáhnout v sestavě sta opakování každého cviku. Samozřejmě také záleží na vašem pocitu, kalanetika není cvičení na překonávání osobních limitů, takže cvičte vždy podle uvážení.

Kalanetika na břicho

Kalanetika na břicho

Zdroj: Shutterstock

Tento cvik je určen pro lidi, pro něž je obtížné udržet nohy nahoře. Opřete se patami o zeď a pomalu se od ramenou pomocí paží vytahujte ke stehnům nahoru. Jemně se pohybujte nahoru a dolů. Pokud chcete, pro snadnější cvičení mějte nohy na zemi a pokrčené v kolenou. Také nemusíte mít nohy vůči trupu nutně do pravého úhlu jako na obrázku. Tato pozice je až váš konečný cíl, kdy budou vaše svaly zpevněné. Jakmile si cvik osvojíte, můžete zrušit oporu o stěnu a cvičit cvik bez opření nohou.

Kalanetika na nohy

Kalanetika na nohy

Zdroj: Shutterstock

Postavte se na celou plochu chodidel, rozkročte nohy a paty mějte vytočené dovnitř a prsty ven, pokrčte se v kolenou. Pokud můžete, udržujte záda vzpřímená a rovná. Ramena by měla být uvolněná. Jestli chcete, můžete se lehce podpírat dlaněmi v oblasti stehen, jak je uvedeno na obrázku. Postupně snižujte své tělo pomocí pánevních svalů a zase se vracejte zpět do výchozí polohy.

Kalanetika a protažení pasu

Kalanetika protažení

Zdroj: Shutterstock

Postavte se rovně, rozkročte nohy a pokrčte jedno koleno o něž se opřete levou rukou s loktem ven. Napněte zadní svaly, břicho mějte stažené a ukloňte se vlevo. Protáhněte tělo nahoru. Natáhněte se pravou paží nad hlavu a doleva, loket držte rovně a natáhněte prsty, jako byste se pokoušeli dotknout něčeho na stole vedle vás vlevo. Dosáhněte tak daleko, jak jen můžete, a následně se zkuste dostat o několik milimetrů dále. Uvolněte krk. Až budete cvik končit, do základní narovnané polohy se vracejte pomalu, neodrážejte se a spíše se vracejte před mírný předklon. Stejné zopakujte i na druhé straně a protáhněte si tak i levou stranu pasu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kalanetika se opět vrací do kurzu. Kde se cvičení vzalo a jak na něj?