Menu
WomanOnly
Láska

Kamarádka se rozvádí. Jak nenakazit pochybnostmi i váš vztah s partnerem?

Redakce

Redakce

19. 3. 2019

Jednadvacáté století se stává čím dál tím víc světem rozvodů. Není se proto čemu divit, pokud se tato realita stane součástí života vás nebo někoho vám blízkého. Může to být vaše kamarádka, kdo se rozvádí. A jelikož je rozvod jedním z opravdu těžkých momentů plných změn v lidském životě, vy zde pro ni chcete být a pomoci.

Buďte tady pro ni

Je téměř samozřejmé, že své blízké budete chtít život alespoň trochu ulehčit. Bude potřebovat, aby ji někdo poslouchal, a proto tady buďte pro ni. Změn a stresu, které ji čekají bude opravdu hodně. Vyhněte se ale soudícím komentářům jako: „Konečně se ho zbavíš!“ nebo „Stejně to byl blbec!“ Mohou být ubližující. Nechte ji raději samotnou vypovídat, přesto, že to může být náročné.

Nabídněte rameno k vyplakání nebo třeba pomoc s organizací nového života. Může to pro ni být hodně náročné a nabídka auta nebo asistence při stěhování se může hodit. Můžete se ji také snažit rozptýlit a pozvat ji k nějaké aktivitě, kterou spolu rády děláte. Co třeba zajít do kina nebo na nějaký sport? Zorganizovat malý výlet nebo wellness víkend bude příjemné pro obě. Lépe se vám také podaří vypnout a odvézt myšlenky.

Expřítel kamarádky. Jak s ním randit a zároveň neohrozit přátelství?

Kdy už je to moc

Snažíte se svojí kamarádce pomáhat, ale jste tolik v jejím světě, že začínáte mít pochybnosti o svém vlastním partnerství? Přijdete domů a najednou vám vrtá hlavou, jestli vás ten váš taky nepodvádí? Taky vás může napadat, zda je ten váš vztah dostatečný. Vždyť ona, vaše kamarádka, to přece taky zvládne sama. Všichni chlapi jsou přece hajzlové.

Stop. Pokud se dostáváte do takové fáze, začíná toho na vás být hodně. Přizpůsobivost a učení od našich blízkých je typickou lidskou vlastností. Je tedy možné, že jste si vzala situaci do hlavy víc, než by bylo potřeba. Zastavte se a myslete trošku na sebe. Dejte si od rozvodové situace odstup. Udělejte pro sebe něco hezkého. Zasloužíte si to, jste jí přece oporou. Relaxační odpoledne ve vaně jen pro vás je vhodným momentem pro utřídění všech těch nových myšlenek. Vždyť to nemusí být tak špatné. Vybavte si také pozitivní momenty vašeho vztahu s manželem.

Jak pomoci kamarádce po rozchodu?

Ptejte se na názor

Přesto, že jste se zastavila a zamyslela, pochybnosti nadále pokračují. Zeptejte se tedy raději na názor další osoby. Může to být například kamarádka, co vašeho partnera zná. Zkuste zjistit, jak ona situaci vnímá. Dostat další názor na váš vztah vám může pomoci se v situaci lépe zorientovat. Důležité je, aby osoba, od které budete názor žádat, byla nestranná. Vaše rozvádějící kamarádka vám asi nejlepší radu nedodá.

Mluvte s partnerem

Problémy jsou součástí života a objevují se v každém vztahu. To, jakým způsobem se s nimi vyrovnáme, záleží jen na nás. A jelikož jste to vy, kdo řekl ano, jste to také vy, kdo s těmito problémy musí umět zacházet. Základním kamenem vztahů je vzájemná komunikace. Umět spolu o věcech mluvit vytváří stabilnější vztahy. Nejprve si položte otázku: Co je to, co ve vás vyvolává pochybnosti? Dokážete situaci partnerovi vysvětlit?

Jak pomoci kamarádce, když je jí muž nevěrný

Dovednost bavit se spolu je prevencí vztahových potíží. Zkuste tedy s partnerem promluvit o rozvodu kamarádky a vašich pochybách. Není také ostuda říct si, pokud ve vztahu něco postrádáte. Připadá vám například, že spolu trávíte málo času? Váš manžel je stále v práci nebo někde na fotbale? Je důležité, abyste neformulovala požadavek jako výčitku. Pokud řeknete: „Ty pořád někde běháš a nejsi doma!“ bude to spíše ke škodě, jelikož poukazujete na jeho chybu. Pokud však řekněte: „Bylo by fajn, kdybys se mnou trávil víc času,“ zní to lépe. Orientujte se na pozitivní sdělení a na to, čeho chcete více. Takové prohlášení je však velmi obecné. Doplňte jej raději konkrétním plánem: „Mohli bychom spolu zajít na večeři, co myslíš?“ a rovnou spolu ten plán zorganizujte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kamarádka se rozvádí. Jak nenakazit pochybnostmi i váš vztah s partnerem?