Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Máte zánět nosohltanu? Podívejte se, jak si s ním jednoduše poradit

Zánět nosohltanu neboli nazofaryngitida patří mezi velmi častá respirační onemocnění a ve většině případů má lehký průběh. Postihnout může úplně každého bez ohledu na věk nebo pohlaví. Podívejte se, jaké jsou příznaky zánětu nosohltanu, jak se toto onemocnění léčí a jakými způsoby si můžeme pomoci sami.

Co je zánět nosohltanu a jaká je jeho příčina?

Jedná se o zánět hltanu a dutiny nosní, který má většinou virový původ. Mohou jej způsobit například adenoviry, RS viry nebo koronaviry včetně SARS-CoV-2. Rovněž však může dojít k rozvoji sekundární bakteriální infekce, a to především u lidí, kteří onemocnění tzv. přechodí, dále u dětí, astmatiků nebo osob s oslabeným imunitním systémem. Bakteriální forma zánětu nosohltanu se od té virové liší hlavně tím, že trvá déle a má o něco těžší průběh.

Zánět nosohltanu se snadno přenáší z člověka na člověka, a to vzduchem pomocí kapének nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. Inkubační doba bývá od jednoho do tří dnů.

Gramatické okénko: Víte, jak se správně česky píše koronavirus či covid?

Příznaky zánětu nosohltanu

Příznaky zánětu nosohltanu jsou sice nepříjemné, obecně však nejde o nijak závažné onemocnění. Mezi nejčastější symptomy patří:

  • rýma
  • kašel
  • bolest a škrábání v krku
  • zahlenění
  • slzení očí
  • bolest hlavy
  • únava
  • zvýšená teplota
  • zvětšené uzliny

Svými příznaky se zánět nosohltanu do jisté míry podobá chřipce, nicméně chřipka je závažnější a na rozdíl od nazofaryngitidy se objeví náhle. Zánět nosohltanu se rozvíjí postupně a jeho typickým symptomem je rýma, která u chřipky být nemusí.

Příznaky zánětu nosohltanu bývají přítomny po dobu jednoho týdne až deseti dní, v některých případech mohou trvat i déle.

Koho zánět nosohltanu ohrožuje?

Onemocnění se nevyhýbá nikomu, nicméně někteří lidé jsou jím ohroženi o něco více. Jde především o malé děti, mezi kterými se nazofaryngitida velmi snadno šíří, osoby s oslabenou imunitou a také všechny ostatní, kteří jsou často v kontaktu s dalšími lidmi.

Léčba zánětu nosohltanu

K diagnostice zánětu nosohltanu obvykle stačí základní vyšetření krku, poslech hrudníku a prohmatání uzlin. Pokud má praktický lékař podezření na jiné onemocnění, může doporučit vyšetření na ORL. Návštěva lékaře není v případě zánětu nosohltanu bezpodmínečně nutná. Pokud však dochází ke zhoršování příznaků nebo zánět trvá déle než deset dní, je návštěva odborníka namístě. K lékaři se vydejte také v případě, že máte podezření na toto onemocnění u dítěte mladšího tří měsíců.

Léčba zánětu nosohltanu zahrnuje odpočinek, dodržování pitného režimu a dostatečný přísun vitamínů a minerálů, především vitamínu C a zinku. Žádné speciální léky na toto onemocnění neexistují, konkrétní příznaky je však možné tlumit například pomocí ibuprofenu, aspirinu, léků na zahlenění, nosních sprejů a podobně. Antibiotika se předepisují pouze v případě bakteriální formy onemocnění.

Po dobu trvání onemocnění je nevhodná jakákoliv fyzická zátěž, kouření, pobyt v zakouřených prostorách a pití alkoholu.

Babské rady na zánět nosohltanu

Kromě výše zmíněných doporučení nám při zánětu nosohltanu může pomoci také několik babských rad. Které to jsou?

  • pití zázvorového čaje s medem
  • inhalace páry
  • Priessnitzův obklad
  • konzumace kuřecího vývaru
  • kloktání slanou vodou
  • výplach nosu pomocí nosní konvičky
  • užívání olejových nosních kapek
  • aromaterapie éterickými oleji (citron, jalovec, borovice lesní)
  • průplach nosu lehce osoleným odvarem z přesličky

Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci

Prevence zánětu nosohltanu

Vzhledem k tomu, že se zánět nosohltanu šíří kapénkami (vzduchem nebo přes kontaminované předměty), je účinnou prevencí především dodržování správné hygieny rukou a vyhýbání se davům. Dále je dobré zaměřit se na celkové posílení imunitního systému – dodržovat zdravý jídelníček, dostatečně se hýbat, nekouřit, nepít alkohol, dodržovat pitný režim a eliminovat stres.

Pokud naopak onemocněním již trpíte, je vhodné pokud možno zůstat doma a vyléčit se, popřípadě si na veřejnosti nasadit ochranu dýchacích cest.

Rýmovník prospěje dýchacím cestám nebo třeba i trávení. Jak ho využít?

Co když je zánět nosohltanu chronický?

Vedle akutní formy zánětu nosohltanu existuje také forma chronická, jejíž příčinou bývá dlouhodobé přecházení nachlazení a celkově oslabený imunitní systém. K rozvoji chronického zánětu nosohltanu přispívají také vnější faktory, mezi které patří kouření, opakovaný pobyt v zaprášeném prostředí, střídání teplot aj.

Za chronický je zánět nosohltanu považován v případě, že jsou jeho příznaky přítomny po dobu alespoň šesti týdnů. Pokud se s chronickou formou potýkáte, navštivte svého lékaře a poraďte se s ním o dalším postupu.

Zdroje: euc.cz, bylinkyprovsechny.cz, healthline.com, medicalnewstoday.com

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Máte zánět nosohltanu? Podívejte se, jak si s ním jednoduše poradit