×
WomanOnly

Co na nachlazení: Rýmovníky prospějí dýchacím cestám nebo třeba i trávení

Rýmovník, co na rýmu, co na nachlazení

Rýmovníky jsou skvělé rostliny, které mohou pomoci vyhnout se chemickým přípravkům z lékárny a prospějí při likvidaci rýmy. Snadno se pěstují.

Rýmovník poznáte podle silných dužnatých ochlupených listů a charakteristické vůně. Při ní si můžete vybavit rostliny jako eukalyptus, mátu, meduňku nebo kafr. Právě silice je nejdůležitější látkou z rýmovníku, která prospívá zdraví.

Rýmovník má také řadu jiných názvů, možná ho znáte jako kubánské oregano, řecký nebo mexický eukalyptus, španělský tymián, ale také indický brutnák, moud nebo molici. Rýmovníky zařazujeme do čeledi hluchavkovitých (latinsky Plectranthus). Mají drobné světlemodré až fialové květy. V přírodě je můžeme volně vidět v jižní Asii, v Africe, na Madagaskaru nebo na ostrovech Pacifiku.

Druhy rýmovníku

Existuje zhruba 350 druhů. Rýmovník, který je u nás rozšířen, má název Plectranthus argentatus. Jeho domovinou jsou deštné pralesy mezi australským Queenslandem a New South Walsem, kde keře rostliny dorůstají až jednoho metru.

Setkat se můžete ale také s rýmovníkem druhu Plectranthus amboinicus (kubánské oregano), který pochází z jihovýchodní Afriky. Má fialkové květy a svěže zelené listy. Můžete se setkat i s rostlinkami, které mají bílé kraje listů. Ve své domovině bývá používán jako koření na maso (ryby, skopové nebo kozí maso).

Z jižní Afriky pochází i Plectranthus esculentus. Kromě voňavých listů má jedlé hlízy, které chuťově připomínají batáty a jsou cenné na vitamíny, železo a vápník. Hlízy se vaří nebo smaží.

Plectranthus barbatus (nebo Coleus forskohlii) obsahuje forskolin, kterého ve velké míře využívá ajurvédská přírodní medicína.
Rýmovníky voní všechny, ale pokud byste měli zájem o skutečně intenzivní inhalování, sáhněte po í rýmovníku purpurovém (Plectranthus purpuratus). Tento druh v létě vytváří převisy načervenalých listů, jejichž vůně připomíná eukalyptus.

Využití rýmovníku

Rýmovník je už podle názvu známý pro pomoc s rýmou. Využijete ho tedy hlavně při nachlazení. Stačí ulomit list a rozemnout nebo ho rozlomit. Začne se z něj hned linout vůně, kterou pořádně a několikrát za sebou vdechujete. Odlomený lístek nevyhazujte, nechte si ho na stole a když ho promnete, znovu ucítíte tu příjemnou vůni a můžete inhalovat stále dokola. Rostlinku ocení především ti, kteří mívají časté problémy s dýcháním, především alergici a astmatici. Proto je dobré, když ji mají stále v blízkosti, třeba i v každém pokoji.

To ovšem není jediné využití rýmovníku. Tato rostlinka je jedlá, dá se využít na přípravu čaje nebo třeba do salátu. Jako čaj může pomoci nejen s bolestí hlavy, ale pozitivně působí na trávení, napomáhá likvidaci ledvinových a žlučových kamenů a také působí na pokles vysokého tlaku.

Listy rýmovníku se dají použít jako dezinfekce při štípnutí nebo bodnutí hmyzem.

Z rýmovníku se často připravuje sirup, který by se mohl hodit pro nachlazení nebo třeba na problémy se zažíváním. Pro jeho výrobu budete potřebovat zhruba 25 listů, plátky nějakého citrusu (ať už kyselý pomeranč, limetku nebo citron) a 1 kg cukru. Lístky rýmovníku se spolu s citrusem přelijí horkou vodou. Pak potřebují 24 hodin odstát. Další den se vsype cukr a všechno prochází mírným varem, dokud tekutina nezhoustne a nezezlátne. Hotový sirup se lije do sklenic.

Kromě toho, že je rýmovník poměrně ozdobný, poslouží také k odpuzování hmyzu, což je další důvod, proč ho umístit na parapet, odkud by mohl přilétnout hmyz.

Pěstování rýmovníku

Jak už jsme uvedli, rýmovníky se pěstují naprosto jednoduše. Tato nenáročná rostlina potřebuje pouze dostatek světla a tepla. Miluje suchý horký vzduch a naopak nesmí být dlouhodobě vystavena teplotě pod 12 °C. Ideální místo je tak na okně, případně v teplých měsících můžete rýmovník dát i ven. Na balkoně, terase nebo také na záhoně se krásně rozroste a můžete ho snadno namnožit. Stačí odštípnout vrchní část rostlinky nebo vytvořit řízky. Ty pak dáte zakořenit do vody. Je ale vhodné, aby na ponořené části nebyly listy. Ostatně ve vodě se rostlinka dá také pěstovat. Rýmovník můžete množit kdykoliv během roku.

Co se týká zalévání, nemusíte to s ním přehánět. Rostlinka má ráda spíše sušší půdu, přelití jí škodí a listy černají.
Když se rýmovník pravidelně zaštipuje, vytvoří bohatou korunu. Rostlince prospějete, když jí dopřejete dobře propustnou směs zeminy s dostatečným množstvím písku a na dno nasypte kamínky. Rýmovníku se bude dobře dařit v květináči s odtokovým otvorem. Přesazování do většího květináče se doporučuje každý rok.

Rýmovník může vyrůst do výšky 40 až 60 cm.

Protože rýmovník je semi-sukulentní rostlina, nedá se sušit, ale čerstvé listy úplně postačí různým účelům.

Rýmovníky jsou rychle rostoucí rostlinky, které prospějí nejen našim dýchacím cestám. Využili jste už jejich schopnosti? Podělte se zkušenostmi v naší diskuzi pod článkem.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*