Menu
WomanOnly
Péče o nehty

Poznejte nemoci podle nehtů. Jsou zrcadlem našeho zdraví!

Kateřina Beranová

Kateřina Beranová

18. 10. 2018

Říká se, že nehty jsou odrazem našeho zdraví a dá se podle nich určit, jaké choroby nás sužují, nebo nás u nás v budoucnu můžou propuknout. Proto bychom jim měli věnovat velkou pozornost, protože nám můžou ušetřit velké zdravotní komplikace. Naučte se s námi rozpoznávat, jak vypadají zdravé nehty a jaké jsou nejrůznější projevy nemocí na nehtech. 

Nehet a jeho specifikace

Nehty vyrůstají z lůžka, které se nachází pod základnou nehtu. Kousek živého nehtu, který je někdy vidět, se nazývá půlměsíc. Kůžička chrání základnu i strany nehtového plátu a utěsňuje lůžko před bakteriemi. V průměru vyroste nehet za jeden měsíc o 4 mm.

Známky špatného zdraví nebo vnitřních poruch se mohou projevit tak, že se nehty lámou, zvrásní se, objeví se na nich bílé skvrnky nebo rýhy. To vše může vypovídat o naší celkové kondici a zdraví.

Všímejte si linií nehtu

Podélné linie na nehtech poukazují na špatné vstřebávání živin v trávicím traktu. Naopak příčné rýhy bývají důsledkem špatné výživy či dlouhotrvajícího onemocnění. Pokud je povrch nehtu zbrázděn rýhami a prohlubněmi, může jít o jeden z časných příznaků lupenky nebo zánětlivé artritidy.

Proč si koušeme nehty? Tímto zlozvykem trpí skoro polovina lidí

Tvar nehtů vám také napoví

Nápadně vypouklé, baňaté nehty připomínající paličky na buben se dávají do souvislosti s oslabenými plícemi a srdcem. Pokud jsou nehty lžičkovitě prohnuté, je v těle nedostatek železa. Velmi zakulacené a zakřivené konce nehtů a hnědnutí nehtů značí nedostatek vitaminu B12.

Všímejte si i barvy nehtů

Pokud jsou vaše nehty téměř bílé s tmavšími okraji, může se jednat o příznak jaterního onemocnění. To samé platí i pro nehty, kde bílé zbarvení přechází ve žlutavý odstín. Přílišná červeň nehtů zase ukazuje na přebytek červených krvinek.

Ani žlutá barva není známkou zdravých nehtů. Jednou z nejčastějších příčin žlutých nehtů je plísňová infekce. Postupem času, jak se plíseň zhoršuje, nehet se může začít lámat, třepit, nebo dokonce i slézt. Ve výjimečných případech může žlutá barva nehtů souviset s vážnějšími chorobami, jako je porucha štítné žlázy, onemocnění plic, či žloutenka.

5 nejčastějších poruch růstu nehtů. Zjistěte, co trápí právě vás?

Zajímavost:

Každý prst na ruce odpovídá určitému orgánu v těle:
•    Palec – mozku a lebce
•    Ukazováček – plícím
•    Prostředníček – tenkému střevu
•    Prsteníček – ledvinám
•    Malíček – srdci

Nehty musí být pružné a pevné

Suché, lámavé a třepící se nehty mohou mít souvislost s onemocněním štítné žlázy. Pokud je však tento nepříjemný příznak v kombinaci se žlutavým odstínem nehtu, na vině je nejspíš plísňová infekce. Pokud se pod vaším nehtem objevil tmavý pruh, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Může jít totiž o příznak melanomu, jednoho z nejnebezpečnějších typů rakoviny kůže!

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Poznejte nemoci podle nehtů. Jsou zrcadlem našeho zdraví!