Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Nový slovník obskurních pocitů popsal dosud neznámé emoce moderní společnosti

Redakce

Redakce

15. 5. 2018

Každý člověk už někdy zažil zvláštní pocit, pro který nenašel pojmenování. Novinář John Koening se to rozhodl napravit a založil internetovou stránku Slovník obskurních pocitů, kde se snaží pojmenovávat ty nejpodivnější vnitřní pochody mysli.

Zaplněné mezery v jazyce

Slovník obskurních pocitů (The Dictionary of Obscure Sorrows) začal sestavovat americký novinář John Koenig z potřeby zaplnit mezery v jazyce. Podle jeho vlastních slov každý zažíváme určité pocity či emoce, pro které neexistuje žádné oficiální pojmenování. Proto začal tyto pocity sepisovat a vymýšlet pro ně nová originální jména.

Všechno začalo tím, když se snažil pojmenovat jeden pocit, který ho z času na čas přepadal. Šlo o chvilkový nával paniky při představě, že život není hra, ale každou vteřinou se blíží smrt. Po čase ho napadlo latinské úsloví „memento mori“ (pamatuj na smrt), které tento pocit částečně vystihuje. Odtud byl jen krůček k pojmu „moriturismus“, kterým svůj pocit pojmenoval. A následovaly další.

John Koenig vymýšlí nová slova pro Slovník obskurních pocitů na základě etymologie a kořenů slov, které kombinuje s nejrůznějšími předponami a příponami. Původ slov pak také vysvětluje na facebookové stránce Slovník obskurních pocitů.

John Koenig je americký novinář, střihač a veřejný mluvčí, který žije v současnosti v Amsterdamu. Slovník obskurních pocitů začal vznikat v roce 2006, kdy Koenig studoval vysokou školu a chtěl psát básně. Začal proto sbírat nejrůznější slova včetně těch, která ještě neexistovala a tak si je musel vymyslet. Slovník obskurních pocitů byl oceněný několika významnými světovými deníky včetně The Washington Post.

Slovník obskurních pocitů, které všichni cítíme

Každý člověk se někdy dostal do situace, v níž cítil něco, aniž by to dokázal pojmenovat. Povětšinou proto, že pro daný pocit jednoduše žádný oficiální název neexistuje. Napadlo vás někdy, že každý člověk, který vás mine na ulici, žije život, který je stejně bohatý a plný, jako ten váš? Jste hrdí na své jizvy?

6 způsobů, jak ovládat negativní emoce

Vyvolávají ve vás antikvariáty melancholii? Máte neodolatelnou chuť se zakousnout svému partnerovi do předloktí? Vedete si v hlavě imaginární verze již proběhnutých konverzací? I těmto pocitům už dal Slovník obskurních pocitů vlastní název. Podívejte se na některé z nich (původní názvy jsou ponechány v angličtině).

Wytai

Pocit, který člověka náhle přepadne, když pozoruje určitý rys moderní společnosti a ten mu náhle připadá absurdní a groteskní. Může to být v zoologické zahradě, při pití mléka týkat se transplantace orgánů, životního pojištění nebo vyprávění příběhů. Jedná se o kombinaci údivu nad tím, co lidstvo dokázalo, a nejasného pocitu, že lidstvo vůbec neví, co dělá.

Lachesism

Touha být postižen katastrofou (přežít leteckou havárii nebo pád z vodopádu, přijít o všechno v ohni, apod.), která by zásadním způsobem ozvláštnila zažitý životní stereotyp a dodala mu na jedinečnosti a dramatičnosti. Schopnost přežít tragédii ukazuje na to, že daný člověk během svého života skutečně něco naplno prožil.

Anecdoche

Uvědomění, že je člověk součástí konverzace, ve které každý mluví, ale nikdo neposlouchá. Nesouvislá slova se na sebe navazují jako při hře Scrabble, kde si každý hráč půjčuje kousky jiný příběhů. Ty pak využívá, aby se dělal zajímavějším až do chvíle, kdy už nikdo nemá co říct.

Fitzcarraldo

Vizuální představa, která se nějakým způsobem vryje hluboko do mysli. Může to být úryvek snu, který člověk nezapomněl, představa při čtení knihy nebo během běžné konverzace. Tato představa následně přeroste do bujné a úplně nepraktické fantazie, která jen čeká na svou šanci přeskočit do reality.

Reverse shibboleth

Zarytý zvyk zvednout mobilní telefon a automaticky říct „Haló“, jako kdyby člověk na displeji přesně neviděl, kdo volá. Je to stejné jako požadavek, který na začátku padesátých let vymyslely americké reklamní agentury. Do instantní směsi na koláč stačí přidat vejce a bude chutnat jako od babičky. Jde o zastaralý krok navíc, který nás má ujistit, že dortík bude jako domácí.

V případě, že máte svůj vlastní nepopsaný pocit, podívejte se na Slovník obskurních pocitů, třeba ho tam najdete a zjistíte, že nejste jediní, kdo se tak cítí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nový slovník obskurních pocitů popsal dosud neznámé emoce moderní společnosti