Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Papoušek jako domácí mazlíček? Podívejte se, co zvážit před jeho pořízením

Papoušci jsou nepochybně velmi atraktivními a zajímavými domácími mazlíčky. Ke svým majitelům si dokážou vytvořit mimořádně silnou vazbu, kterou jen tak něco nezpřetrhá, jsou hraví, inteligentní a je s nimi zkrátka zábava. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že chov papouška je poměrně náročný a představuje velký závazek. Co vzít před koupí papouška v potaz, jaký druh vybrat a jak se o něj starat?

Co zvážit před pořízením papouška?

Všechny druhy mají společné relativně vysoké nároky na chov. Papoušci jsou inteligentní, v důsledku čehož se začnou snadno nudit, a tak prakticky neustále potřebují nové podněty, kterými se zabaví. Další věc je, že mohou být velmi hluční, zvláště pokud si chtějí vynutit pozornost. Pokud se rozhodnete pro pořízení některého z větších druhů papoušků, musíte vzít v potaz také skutečnost, že se může dožít i padesáti a více let, proto se bude jednat o skutečně dlouhodobý závazek.

Před pořízením papouška mějte na paměti, že:

 • papoušci větších druhů se dožívají několika desítek let
 • potřebují hodně pozornosti (několik hodin denně)
 • nemohou trávit všechen čas v kleci, potřebují být také na volno v bytě
 • mohou být velmi hluční
 • pokud chováte psa nebo kočku, může být soužití s papouškem problematické, hlavně ze začátku

Chov papouška s sebou přináší spoustu zábavy, zvláště naučíte-li svého opeřence mluvit. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že bude nutné papouškovi přizpůsobit domácnost a odstranit z ní vše, co by při poletování mohl shodit či jiným způsobem rozbít. Papoušci mohou zničit například i dřevěné obložení nebo tapety, s čímž je rovněž vhodné počítat dopředu. Také je nutné se připravit na to, že budete všude možně nacházet pírka, zrníčka a podobně. Pokud pěstujete pokojové rostliny, je třeba zjistit, zda náhodou nejsou pro papoušky jedovaté.

Jak je zmíněno výše, problém může nastat v případě, že si papouška pořídíte do domácnosti se psem nebo kočkou. Zvláště kočky mohou na mladého papouška útočit a považovat ho za kořist. Za nějaký čas se s největší pravděpodobností sžijí, nicméně zpočátku je potřeba zvířata dobře hlídat, hlavně ve chvílích, kdy je papoušek puštěný z klece.

Pokud usoudíte, že je pro vás papoušek vhodným domácím zvířetem, zbývá už jen vybrat druh, sehnat potřebné vybavení a pro nového mazlíčka se vydat ke zkušenému a prověřenému chovateli. Ten by vám měl vysvětlit vše, co se chovu daného druhu týká, ukázat rodiče pořizovaného mláděte, doporučit krmivo a odpovědět na všechny případné otázky, které vás v souvislosti s chovem napadnou.

Andulka vlnkovaná: Milý a inteligentní společník do každé domácnosti

Jaké druhy papoušků lze chovat?

Existuje nesčetně druhů papoušků, které jsou vhodné pro domácí chov. Kromě andulek, korel a amazoňanů jsou to například papoušci šedí, ara, senegalští, královští, kakadu, nádherní či zpěvaví. Všechny druhy papoušků jsou z výše zmíněných důvodů náročnější na chov.

Cenově se jednotlivé druhy papoušků liší především v závislosti na tom, jak moc jsou vzácné. Určitě to není tak, že by měl drahý papoušek automaticky vyšší nároky na chov. O všechny papoušky je potřeba řádně pečovat a dopřát jim vše, co potřebují – dostatek pozornosti, vhodné zázemí, hraní, lásku, vyváženou stravu a celkově vhodnou péči.

Obecně platí, že ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh, je lepší pořídit mládě, hlavně pokud s chovem papoušků zatím nemáte zkušenosti. Starší papoušci se totiž hůře adaptují na nové prostředí a nové majitele, kdežto u mláďat nebývá změna prostředí žádný velký problém.

Můžete se rozhodnout, zda chcete papoušky chovat doma, nebo raději ve venkovní voliéře. Zároveň lze chovat jak více jedinců, tak pouze jednoho papouška. Nicméně je dobré zvážit, zda nepořídit papoušky rovnou dva – společně by se zabavili i tehdy, když zrovna nebudete mít času nazbyt.

Které papoušky můžete chovat doma?

 • andulka vlnkovaná
 • korela chocholatá
 • papoušek šedý – žako
 • papoušek ara
 • amazoňan
 • papoušek senegalský
 • papoušek královský
 • papoušek kakadu
 • papoušek nádherný
 • papoušek zpěvavý

Kteří papoušci se naučí mluvit?

Chtěli byste mluvícího papouška a nevíte, který druh lze této dovednosti nejsnáze naučit? Obecně lze říci, že v podstatě každý druh papouška lze naučit mluvit. Na druhou stranu v rámci každého druhu existují jedinci, kterým se povídat zkrátka nechce. Za nejlépe mluvící papoušky jsou považováni papoušci šedí, nicméně s trochou snahy naučíte mluvit například i papouška aru, kakadu a dokonce i andulku

U některých jedinců budete potřebovat pořádnou dávku trpělivosti, ovšem po nějaké době s největší pravděpodobností uvidíte první výsledky. Jiní jsou zase tak nadaní, že začnou jistá slova opakovat poté, co je slyší jen párkrát, a to i bez toho, abyste je to vědomě učili. Zábavné je, když kromě slov napodobují i další zvuky, například cinkání zvonku, zvonění telefonu, štěkání psa a podobně.

Chameleon vyžaduje spoustu péče, ty barvy ale stojí za to!

Péče o papouška

Papoušci vyžadují několik hodin pozornosti denně. Mají rádi zábavu a potřebují dostatek duševní stimulace, jinak hrozí, že se začnou nudit. Frustrace se pak může projevit například v destruktivních tendencích nebo nadměrné hlučnosti. Papoušci jsou také sociální tvorové, kteří chtějí být v blízkosti lidí. Pokud trávíte hodně času mimo domov a papoušek by byl dlouho sám, pořiďte si alespoň dva jedince, popřípadě zvažte, zda by se pro vás nenašel vhodnější domácí mazlíček.

Způsob krmení vám vysvětlí chovatel, od kterého si budete papouška kupovat. Nestačí totiž jen koupit pytel zrní, papoušci potřebují vyváženou stravu. Zároveň existují potraviny, kterými lze papouškům občas přilepšit, ale samozřejmě i ty, které by nikdy jíst neměli.

Čas od času bude nutné zastřihnout papouškovi drápy. V případě menších druhů je možné použít obyčejné nůžky, u větších druhů budou nutné speciální kleštičky. Drápy se nesmí stříhat příliš, protože se v nich nachází nervy. Pokud si na stříhání netroufáte sami, počkejte s tímto úkonem k veterináři.

Vybavení pro papouška

Pokud již víte, jaký druh papouška pro vás bude nejvhodnější, je načase začít pořizovat vybavení. Všichni papoušci potřebují dostatek prostoru, aby se mohli pohodlně pohybovat a roztahovat křídla. Proto platí jednoduchá rovnice – čím větší papoušek, tím větší musí být klec.

Nedílnou součástí klece je bidýlko, které musí být ze dřeva (plast není vhodný pro drápy papoušků). Do klece jich můžete dát více. Použít lze případně také větve ze stromu, nicméně dejte pozor, aby se na nich nenacházela plíseň či hmyz. Můžete je nejprve ošetřit slabým antiseptickým roztokem, nechat usušit a až poté umístit do klece. Na dno klece položte starý papír nebo noviny.

Misky na jídlo a vodu by neměly být z plastu, raději zvolte keramické nebo nerezové. Papoušci dokážou být pěkně nepořádní. Vždy, když budete měnit noviny či papír, umyjte také misky na krmivo a celou klec udržujte v čistotě.

Klec dejte na místo bez průvanu a přímého slunečního záření. Papoušci mají rádi společnost, proto je vhodným místem pro klec například obývací pokoj nebo jiná místnost, ve které papoušek nebude často sám. Zároveň myslete na to, že papoušci jsou velmi citliví na různé pachy a výpary. Neměli by proto být vystaveni cigaretovému kouři nebo výparům z čisticích prostředků, barev, laků a podobně. Dále je nevhodné chovat papouška v kuchyni, jelikož by mu mohly škodit výpary z vaření.

Pes nebo kočka? Jaké domácí mazlíčky preferujete podle znamení zvěrokruhu?

K dostání je široká škála hraček. Nejvhodnější jsou ty z přírodních materiálů, například ze dřeva nebo konopí. Pořiďte jich papouškovi dostatek – bude mít o zábavu postaráno a nebude mít tendence ničit vybavení domácnosti. Papoušci si však vyhrají například i s ruličkami od toaletního papíru nebo prázdnými kartonovými krabicemi. Na horní část klece můžete také občas položit kus ovoce. Papoušek si pro něj bude muset vyšplhat, čímž se zabaví.

Zdroje: proptaky.cz, theparrotsocietyuk.org, petful.com, exoticdirect.co.uk

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Papoušek jako domácí mazlíček? Podívejte se, co zvážit před jeho pořízením