Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Pravidelné vyšetření krve jako součást péče o zdraví. Nepodceňujte prevenci!

Veronika Tichá

Veronika Tichá

5. 4. 2015

Přestože pravidelně sportujete a zdravě jíte, neměli byste zapomínat na preventivní prohlídky u lékaře, které mohou odhalit závažná onemocnění. Jedním z takových vyšetření je pravidelný screening. O co se jedná?

Screening je komplexní vyšetření krve, které můžete požadovat po vašem praktickém lékaři v rámci preventivní péče, což je hrazené zdravotní pojišťovnou, nebo je možné absolvovat vyšetření krve v jakékoliv laboratoři, kde si ho ale musíte zaplatit sami.

„Na odběr krve je možné přijít na kterékoliv odběrové místo vybrané laboratoře, výsledek biochemického vyšetření je žadateli oznámen následující den po odběru. Kromě krve je možné vyšetřit i jiný biologický materiál, popřípadě provést kultivační vyšetření z výtěru“ říká MUDr. Zdeňka Tondlová, vedoucí jedné z pražských biochemických laboratoří.

Nechte si změřit hladinu cholesterolu nebo vyšetřit štítnou žlázu

Moderní diagnostické laboratoře mají k dispozici špičkové přístrojové vybavení a kvalifikované lékaře, kteří výsledky laboratorních vyšetření vyhodnocují. Z široké škály vyšetření, které tyto ústavy nabízí,  si můžete vybrat diagnostiku celiakie nebo kardiovaskulárního onemocnění včetně hladiny cholesterolu, vyšetření štítné žlázy, stanovení krevní skupiny , diagnostiku přenosných nemocí a podobně. Pokud si tedy chcete být jisti, že vás žádný z těchto problémů netrápí nebo se necítíte ve své kůži a nevíte proč, vyhledejte praktického lékaře nebo se obraťte přímo na specializované sreeningové pracoviště.

Nabídku vyšetření doplňuje speciální nabídka pro ženy. „Ženy plánující rodinu si mohou nechat udělat test plodnosti, test na trombofilní mutace při užívání hormonální antikoncepce nebo posoudit riziko osteoporózy,“ doplňuje MUDr. Zdeňka Tondlová. Muži si nejčastěji nechávají posoudit riziko onemocnění prostaty.

Mnoho vyšetření hradí pojišťovna

Už dva roky dokonce můžete najít pozvánku na některá screeningová vyšetření přímo ve vaší schránce. Jedná se o vyšetření rakoviny prsu, děložního čípku, tlustého střeva a konečníku. Češi riziko nádorových onemocnění podceňují a na vyšetření nechodí, ačkoliv je pojišťovny plně hradí. Nebuďte lhostejní ke svému zdraví a nechte se vyšetřit, pokud budete mít tuto možnost. Nemusíte čekat na pravidelné preventivní prohlídky, ale zkontaktujte nejbližší laboratoř. Zdraví máte jen jedno!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pravidelné vyšetření krve jako součást péče o zdraví. Nepodceňujte prevenci!