×
WomanOnly

Příznaky otravy paracetamolem. Které léky ho obsahují?

Otrava paracetamolem
Zlomových bývá 8 paralenů denně u dospělého člověka

Otrava paracetamolem se ve farmaceutických statistikách lékových otrav objevuje na čím dál vyšších příčkách. Zdaleka se však přitom nejedná jen o sebevražedné pokusy. Paracetamolové léky vypadají na první pohled nevině, avšak při nezvládnutí dávkování mohu způsobit vážné potíže.

Předávkování paracetamolem končí v krajních případech až smrtí. Které léky ho mohou způsobit?

Paralen, Panadol či Coldrex

Paracetamol se řadí k nejčastěji používaným lékům proti bolesti (analgetikům). Působí rovněž proti zvýšené teplotě, dokáže však také otupit emoce. Koupit si jej můžete pod různými názvy jako Paralen, Panadol nebo Coldrex, všechny ale obsahují stejnou účinnou látku.

Čtěte také: Jak rozeznat chřipku od nachlazení

Mezi méně známé léky s obsahem paracetamolu patří Febrisan či Medipyrin. Jejich druhů je ovšem více než 200. Všechny tyto přípravky jsou u nás v lékárnách dostupné bez lékařského předpisu. To je vedle relativně nízké ceny jednou z hlavních příčin, proč si s nimi lidé často zahrávají.

Správné dávkování paracetamolu

Denní dávka paracetamolu by neměla být vyšší než 4 g. Větší množství paracetamolu již může být pro organismus toxické. To odpovídá 8 práškům Paralenu. 1 či 2 tablety užívejte v rozestupu nejlépe 4 až 6 hodin.

Běžně se stává, že pacient trpící chřipkou či nachlazením si „pro jistotu“ vezme například Paralen a Panadol současně – k lehkému předávkování pak dochází velice snadno. Ve velkém ohrožení jsou zejména děti.

Kombinace s alkoholem poškodí játra

Opakovaná lehká předávkování z mírného nadužívání těchto léků, která lze jen těžko rozpoznat, mohou vyústit v nenávratné poškození jater. Riziko závratně stoupá při kombinaci s velkým množstvím kofeinu či při užití v kombinaci s alkoholem. V takovém případě stačí k trvalým následkům na játrech i 10 gramů paracetamolu.

Příznaky otravy paracetamolem

K intoxikaci paracetamolem může dojít již po požití 8 až 15 g látky. Prvními projevy otravy, které se však mohou vyskytnout až za 24 hodin, jsou nevolnosti, nechutenství a zvracení. Druhou fází je přechodné vymizení příznaků, které ztěžuje diagnostiku otravy.

Čtěte také: 8 jídel, které nám pomohou vyléčit se z chřipky či nachlazení

Třetí fáze standardně přichází do 2 dnů od předávkování léky. Rychle dochází ke zhoršení zdravotního stavu, znovu se objevují nevolnosti a zvracení. K těm se nyní přidávají bolesti břicha a v pravé části podbřišku.

Čtvrté stadium nastává po 4 až 5 dnech. To už dochází letargii, poruchám vědomí, rozvoji žloutenky a nakonec nemocný upadá do kómatu. Pokud není zahájena léčba, pacient do 10 dnů umírá na selhání jater a ledvin.

Čtěte také: Pozor! Grepy snižují účinky léků. Víme jakých

Léčba otravy paracetamolem

Akutní první pomocí je vedle vyvolání zvracení podání aktivního uhlí či léku ACC. Při podezření na předávkování paracetamolem rovněž ihned volejte lékaře. Léčba intoxikace probíhá opakovanými výplachy žaludku a střev a pacient je pod nepřetržitým dohledem na Jednotce intenzivní péče.



Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*