Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Pozor! Grepy snižují účinky léků. Víme jakých

Veronika Tichá

Veronika Tichá

27. 2. 2015

Spotřeba citrusů v zimním období stoupá kvůli vysokému obsahu vitaminu C. Máte-li v oblibě zejména grepy, měli byste zpozornět! Toto ovoce se podle nejnovějších výzkumů nesnese s některými léky včetně antikoncepce.

Všeho s mírou!

Kromě pozitivního vlivu na imunitu mají grepy i další vlastnosti, kvůli kterým jsou tak oblíbené. Mají například protizánětlivé a antimykotické účinky, podporují látkovou výměnu, správné trávení a funkci střev, snižují cholesterol, očišťují organismus od toxinů nebo napomáhají při léčbě alergie, astmatu a ekzému.

Mnoho lidí se domnívá, že když se budou pravidelně dopovat grapefruitovou šťávou, nemusí se obávat o své zdraví. Jiného názoru je ale Thomas Eschenhagen, profesor farmakologie z hamburské univerzity, který varuje před nadměrnou konzumací tohoto ovoce a jejími neblahými důsledky.

Grepy potlačují činnost jednoho z enzymů

V grepech se podle něj vyskytují i látky, které v těle blokují tvorbu některých enzymů nezbytných ke správnému fungování organismu. Mimo jiné potlačují účinnost jednoho z jaterních enzymů, který odbourává některé složky určitých léků. Jejich hladina pak může v lidském těle dosáhnout velmi vysokých koncentrací, což může vést k závažným zdravotním problémům, které můžou ve výjimečných případech končit smrtí.

Pozor na kombinaci s antidepresivy a antikoncepcí

Měli bychom zbystřit, pokud užíváme antidepresiva, antibiotika, léky proti bolestem, léky na léčení srdečních chorob, tablety na spaní, na snížení krevního tlaku a cholesterolu, posilování imunity a potence, orální antikoncepce nebo také preparáty na léčbu rakoviny.

Milovníci grapefruitů však nemusejí oblíbenou pochoutku definitivně vyloučit z jídelníčku. Podle profesora Eschenhagena stačí dát si po požití léků čtyř až pětihodinovou pauzu. Jistější ovšem je přeorientovat se na pomeranče nebo jiné citrusové plody, které podobné látky neobsahují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pozor! Grepy snižují účinky léků. Víme jakých