×
WomanOnly

Pozor! Grepy snižují účinky léků. Víme jakých

Spotřeba citrusů v zimním období stoupá kvůli vysokému obsahu vitaminu C. Máte-li v oblibě zejména grepy, měli byste zpozornět! Toto ovoce se podle nejnovějších výzkumů nesnese s některými léky včetně antikoncepce.

Zdroj: Shutterstock.com
Mnoho lidí netuší, že kombinace grepů a některých léků může i zabíjet! Při užívání jakých léčiv byste si měli dát pozor?

Všeho s mírou!

Kromě pozitivního vlivu na imunitu mají grepy i další vlastnosti, kvůli kterým jsou tak oblíbené. Mají například protizánětlivé a antimykotické účinky, podporují látkovou výměnu, správné trávení a funkci střev, snižují cholesterol, očišťují organismus od toxinů nebo napomáhají při léčbě alergie, astmatu a ekzému.

Mnoho lidí se domnívá, že když se budou pravidelně dopovat grapefruitovou šťávou, nemusí se obávat o své zdraví. Jiného názoru je ale Thomas Eschenhagen, profesor farmakologie z hamburské univerzity, který varuje před nadměrnou konzumací tohoto ovoce a jejími neblahými důsledky.

Grepy potlačují činnost jednoho z enzymů

V grepech se podle něj vyskytují i látky, které v těle blokují tvorbu některých enzymů nezbytných ke správnému fungování organismu. Mimo jiné potlačují účinnost jednoho z jaterních enzymů, který odbourává některé složky určitých léků. Jejich hladina pak může v lidském těle dosáhnout velmi vysokých koncentrací, což může vést k závažným zdravotním problémům, které můžou ve výjimečných případech končit smrtí.

Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock.com

Pozor na kombinaci s antidepresivy a antikoncepcí

Měli bychom zbystřit, pokud užíváme antidepresiva, antibiotika, léky proti bolestem, léky na léčení srdečních chorob, tablety na spaní, na snížení krevního tlaku a cholesterolu, posilování imunity a potence, orální antikoncepce nebo také preparáty na léčbu rakoviny.

Milovníci grapefruitů však nemusejí oblíbenou pochoutku definitivně vyloučit z jídelníčku. Podle profesora Eschenhagena stačí dát si po požití léků čtyř až pětihodinovou pauzu. Jistější ovšem je přeorientovat se na pomeranče nebo jiné citrusové plody, které podobné látky neobsahují.Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*