Menu
WomanOnly
Manželství

Proč se muži nechtějí ženit? Víme, jak ho dostat před oltář

Ženy sní o krásné svatbě odmalička. Jenže muži se ženit moc nechtějí, bojí se, že přijdou o svoji svobodu. Co je přesvědčí?

Když se řekne svatba, představí si snad každá žena romantický den, ve kterém bude ona tou hlavní hrdinkou. Bude krásná a všemi obdivovaná. Všechno bude zalité duhou a s tím pravým bude žít šťastně až do smrti.

Pravda, najdou se i takové, které o romantické svatbě nesní, ale pořád vnímají manželství jako instituci, která je pro ně výhodná. Což je pravda.

Jenže muži to takhle nevidí. Nemají o svatbě romantickou představu, vnímají ji spíše pragmaticky a bojí se, že svatbou spíše ztratí, než získají.

Proč se muži bojí ženit?

Nejčastějším důvodem, proč muži svatbu odmítají, je strach. Bojí se zejména těchto věcí:

 • Ztráta volnosti – už žádné dny s přítelkyní a dny bez ní, ve kterých si dělá, co chce. Žádné chození z hospody v jednu ráno, méně tréninků zakončených debatou nad pivem, omezení hraní videoher, zato více návštěv tchyně. Na to si muži nepřipadají zralí a je jedno, kolik jim je let.
 • Manželka o sebe přestane dbát – když mě bude mít tzv. jistého, už o sebe nebude muset tolik pečovat. Přibere, nebude si holit nohy, nebude se malovat.
 • Ostatní krásky mu zůstanou zapovězené – muž je lovec, představa, že už nebude moci dobýt jakoukoliv jinou ženu, než vás, pro něj může být značně depresivní.
 • Nuda v posteli – manželský sex sklouzne ke stereotypu, už žádná žhavá překvapení.
 • Odpovědnost – už nebude zodpovědný jen sám za sebe, ale i za vás a také za děti, stane se hlavou rodiny, bude ji muset zabezpečit. To muže může děsit.
 • Omezení svobody – manželka ho bude nutit podílet se na domácích pracích, uklízet si věci, věnovat se dětem, už žádný odpolední šlofíček a sledování televize nebo hraní her na počítači.
 • Ztráta majetku – nejen, že je svatba drahý špás, podle můžu navíc často zbytečný, ale kdyby došlo na rozvod, bude se muset s manželkou dělit na půl, o všechno. Přitom to on vydělával, když ona si „válela šunky na mateřské dovolené.“ Bohužel, i takto muži přemýšlejí.

Dalo by se říci, že všech těchto věcí by se měli bát i muži v dlouhodobém vztahu, bez ohledu na svatbu. Ale právě ten „papír“ tomu dodává  punc definitivnosti.

Špatná zkušenost

Ženit se mužům často brání také špatná zkušenost, ať už vlastní nebo přenesená. Pokud už muž jednou ženatý byl a nedopadlo to dobře, stává se, že se hodně brání vstupu do dalšího manželství. Případně mohl jako dítě zažít ošklivý rozvod rodičů a zařekl se, že to on nikdy zažít nechce. Mohou ho odrazovat i špatné zkušenosti kamarádů.

Na takto zraněného muže nesmíte tlačit, vlastně na žádného muže. Musíte být však velmi opatrná a trpělivá. Ale ne na úkor sebe.

Co udělat, aby se chtěl oženit právě s vámi

Dělejte vše pro to, aby věděl, že nikoho lepšího, než jste vy, zkrátka nemůže potkat. A že s vámi jsou jeho obavy spojené s ženěním liché.

Nikdy, nikdy o sebe nepřestávejte pečovat. Choďte cvičit, ke kadeřnici a kosmetičce. Za domácí oděv nevolte vytahané tepláky. Pracujte na sobě, vzdělávejte se a rozvíjejte. Mějte svoje koníčky.

Díky tomu, že nebudete trávit každou minutu s ním, se bude méně bát, že omezíte jeho koníčky. Navíc mu budete vzácnější. Nechte ho, ať se mu po vás stýská.

Buďte finančně nezávislá. A do ničeho ho netlačte. Nedělejte scény, že si vás nechce vzít. Dejte mu prostor. A zároveň mu naznačte, že i vy můžete kdykoliv odejít.

Nenechte nudu, aby vklouzla do vaší ložnice, nenoste vytahaná pyžama ani infantilní košilky. Volte něco rafinovaného. Občas ho překvapte, nebojte se zkoušet nové věci.

Dávejte mu často najevo, že je pro vás ten nejlepší. Naslouchejte mu, obdivujte ho, politujte, když to potřebuje. Zajímejte se o jeho sny a vize, dejte najevo, že mu věříte.

A dobře mu vařte:-)

Jak ještě ho ke svatbě přesvědčit?

Pokud se ženit stále nechce, ale pro vás je svatba důležitá, je potřeba o tom mluvit. Ale pozor, v klidu. A pokud možno bez emocí a nátlaku. Snažte se ho přesvědčit logickými argumenty. Jako například:

 • Ženatí muži žijí déle – jsou v životě spokojenější, vyrovnanější a trpí méně depresemi.
 • Díky manželství se naučí důležité věci pro život – manželství je o kompromisu, o empatii, komunikaci, trpělivosti. Díky manželství se mužům tzv. obrousí hrany a budou úspěšnější i v práci. Naučí se sebeovládání a odpouštět.
 • Zajistí děti i vás – pokud se mu něco stane, budete mít nárok na vdovský důchod, budete se moci lépe postarat o děti.
 • Informace při nehodě – když se mu něco stane, budete mít nárok na informace o jeho zdravotním stavu.
 • Ušetří – bude moci uplatnit daňovou slevu na manželku a v případě potřeby se mohou manželé i zastupovat
 • Lepší zotavení se po nemoci – díky pomoci a péči se manželé lépe a rychleji zotavují po nemoci a mají též nižší riziko Alzheimerovy choroby nebo demence.

A žili šťastně až do smrti

Je velmi pravděpodobné, že pokud se vám podaří zbavit muže jeho strachu ze ženění, nakonec se s vámi bude chtít oženit. Uvědomí si, že jste pro něj ta nejlepší a bude chtít mít jistotu, že mu neutečete.

Nastat však může i situace, kdy ani po mnoha letech ve společné domácnosti, možná i s dítětem, jste se žádosti o ruku stále nedočkala. Důvodem, proč si vás stále nevzal, může být fakt, že se s vámi nezbavil všech obav ze svatby. A tak vyčkává, zda nepotká takovou, se kterou se bude méně bát. Vy mu obětujete svá nejlepší léta, on je s vámi proto, že je to lepší, než být sám. Má navařeno, vypráno.

Pak záleží čistě na vás, co je pro vás důležité. Pokud partnerský vztah funguje, rozvíjí se a žijete jako manželé a rodina jen bez manželského slibu, můžete si říct, že ten „papír“ ke štěstí zkrátka nepotřebujete.

Je-li pro vás ale svatba opravdu podstatná, může být dlouhé čekání na ni pro vás impulzem k přehodnocení vztahu. Možná sama dojdete k tomu, že už pro vás stávající partner není perspektivní a vydáte se hledat jiného, pro kterého bude svatba stejně důležitá, jako pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Proč se muži nechtějí ženit? Víme, jak ho dostat před oltář