1. máj, lásky čas, hrdliččin zval ku lásce hlas. Verše Karla Hynka Máchy zná každý. Jeho báseň Máj je o lásce, stejně jako celý měsíc květen, který je považován za měsíc lásky. Konkrétně k 1. květnu se pojí krásná tradice polibků pod rozkvetlou třešní, kterou tento den dodržují mnozí z nás. Odkud vlastně tento zvyk pochází a jak se slaví 1. máj ve světě? Doufejme jen, že se nestane tradicí líbání pod rozkvetlou třešní s rouškou kvůli současné pandemii koronaviru. Bude možné letos oslavit Kácení máje?
1. máj = tradice líbání pod rozkvetlou třešní
Proč se slaví 1. máj a proč se líbáme pod rozkvetlou třešní? Polibky pod rozkvetlou třešní odedávna symbolizují závazek vztahu a lásku mezi dvěma lidmi, ale je to prý hlavně proto, aby žena neuschla a zůstala svěží a zdravá. To je ostatně naprosto stejný důvod, proč muži na Velikonoční pondělí řádně vyšlehají ženy pomlázkou a pokropí je vodou. Očividně to tedy nestačí a o pár týdnů později přichází na řadu ta příjemnější část – polibek pod rozkvetlou třešní.
Líbání pod třešní je tradice poněkud záhadného původu. V historických písemných pramenech o ní mnoho zmínek není, a tak ani nevíme, odkud se vzala. Ale nemusí jít vyloženě o třešeň. V různých krajích naší země se setkáme také s tradicí líbání pod višní, jabloní nebo i pod úplně jiným stromem, který hlavně musí kvést…. Je tedy pravdou, že žena po polibku rozkvete stejně jako nádherný a voňavý strom, určitě se též jedná o jakýsi rituál plodnosti. Co si budeme povídat, na jaře se hormony rozhodně ozývají v každém z nás a je to zcela přirozené!
Traduje se tedy, že žena, která dostane polibek pod rozkvetlým stromem, bude nejen zdravá, ale i plodná. Je to jasné – zvyk nese silnou symboliku – na jaře se příroda probouzí, kvetou rostliny a rodí se mláďata. Naši pohanští předkové po celé Evropě brali jaro jako čas oslavy nového začátku a zrození. Navíc líbáním pod rozkvetlou třešní pár stvrdil svůj vztah, který měl vydržet i následující rok.
Známe 5 nejlepších filmových polibků. Romantika na lodi i v seně
První máj ve světě: Jiný kraj, jiný mrav, lásky je ale všude stejně!
U nás se líbáme pod rozkvetlou třešní či pod jabloní, ale jak je tomu v jiných zemích? Mají také jiné státy 1. května státní svátek a nemusí jít tento den do práce? Když si vzpomeneme na ještě nedávno slavený svátek práce, prvomájové průvody a mávátka, možná některé z nás jímá hrůza a po lásce není ani památky. V řadě zemích se 1. máj slaví v duchu lásky a vášně, jako oslava života a plodnosti. V mnoha evropských zemích se staví májky a někde se také lidé chodí koupat do řeky, aby byli zdraví a svěží. Májová voda má prý čarovnou moc! A většinou už je i takové teplo, že se nemusíte obávat žádného nachlazení. Kromě vody se 1. máj pojí také s květinami, kterými se tento den zdobí nejen hlavy krásných žen, ale i lidská obydlí. Třeba ve Francii dostávají ženy na 1. máje konvalinky.
V Británii se 1. máj slaví tancem kolem májky, která se krásně zdobí a volí se též královna máje May Queen představující radost ze života, plodnost, štěstí a krásu. Tato dívka jde pak obvykle v čele májového průvodu. Obdobně probíhá májová oslava také na Havajských ostrovech, kde se opět volí nejkrásnější májová královna, která tančí s věncem květin kolem krku tradiční havajský tanec hula hula. Ve Španělsku zase muži staví májky a šplhají po nich nahoru, aby se předvedli před přítomnými tančícími ženami.
V Itálii nebo i v Americe se na 1. máj připravují tradiční sladkosti a košíky s pochutinami, v některých dalších zemích se s oslavou 1. máje pojí opravdu jídlo, a sice některé tradiční speciality, které jsou typické pro danou zemi. Inu, láska prochází také žaludkem, nelze se tedy divit, že kromě radostného skotačení, tance a vzájemného laškování mezi muži a ženami se lidé rádi dobře najedí. Ve Finsku si k tomu všemu ještě navíc připíjejí tradiční medovinou. V Bulharsku nebo ve Skotsku se také zapalují ohně na znamení lásky a vášně, ostatně oheň se pojí už s oslavou Pálení čarodějnic nebo jinak řečeno svátku Beltaine, který se slaví předchozí noc.
Stavění májky a kácení máje
Už 30. dubna na pálení čarodějnic se často vztyčují první májky, které mají svou prvomájovou symboliku. Stavění májky je zvykem v Čechách i na Moravě a traduje se již po stovky let. Jihomoravské Slovácko ho má navíc spojeno s tradičními hody. Májka se staví pravděpodobně už od pohanských dob a jejím účelem je přivítat jaro. Pozdější křesťanský zvyk májku také vysvěcuje.
Vztyčení májky bylo svého času slavností celé vesnice a zapojil se do něj, kdo jen mohl. Muži 30. dubna společnými silami vybrali strom, pokáceli jej a kmen zbavili větví. Ženy pak na něj navázaly pestrobarevné pentle, které hrály všemi barvami jarního kvítí. Určitý tým mužů byl také pověřen májku hlídat – vesnice si májky navzájem ze schválnosti kácely. Jinak kácení máje pak tradičně probíhá s oslavou a taneční zábavou na mnoha vesnicích ke konci května. Lidé se baví a veselí pod širým nebem a slavnostně se vytyčená májka skolí. Tímto úkolem bývají pověření muži, kteří mají často připravený i doprovodný program.
Dříve se májky stavěly k domům zadaných děvčat na znamení, že toto děvče již není k mání. Nápadník si o Filipojakubské noci postavil vlastní májku k domku své milé, a ráno 1. května se každý dozvěděl, že tato dívka již není panna a je zaslíbená. Obdobným způsobem se také vytvářely chodníčky lásky, což byly třeba pískem, popelem nebo květy vysypané cestičky vedoucí k domku vyvolené dívky.
Báseň Karla Hynka Máchy První máj v tom má jasno
Kdo by neznal Máchův Máj! Ačkoliv žil Karel Hynek Mácha o téměř 200 let dříve, již tehdy byl první máj symbolem kouzelné noci lásky, ve které bylo možné cokoliv. Jeho báseň je sice ponurá, teskná a nekončí zrovna šťastně, přesto se tradičně pojí se svátkem 1. května a s oslavou všech zamilovaných.
Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.
I světy jich v oblohu skvoucí
co ve chrám věčné lásky vzešly;
až se – milostí k sobě vroucí
změnivše se v jiskry hasnoucí –
bloudící co milenci sešly.
Ouplné lůny krásná tvář –
tak bledě jasná, jasně bledá,
jak milence milenka hledá –
ve růžovou vzplanula zář;
na vodách obrazy své zřela
a sama k sobě láskou mřela.
Dál blyštil bledý dvorů stín,
jenž k sobě šly vždy blíž a blíž,
jak v objetí by níž a níž
se vinuly v soumraku klín,
až posléze šerem v jedno splynou.
S nimi se stromy k stromům vinou. –
Nejzáze stíní šero hor,
tam bříza k boru, k bříze bor
se kloní. Vlna za vlnou
potokem spěchá. Vře plnou –
v čas lásky – láskou každý tvor.
(ukázka z básně K. H. Máchy – Máj)
Svatba v květnu: Proč zůstat pouze u polibků pod rozkvetlou třešní?
Pokud vám nebude stačit Filipojakubská noc plná erotiky, vášně a sexu a 1. máj strávený líbáním pod rozkvetlou třešní, můžete si zpestřit den čachtáním v potoce, dobrým obědem a darováním květin své milé. Zásnuby na 1. máje jsou také moc fajn, ale svatbu v květnu neplánujte, pokud jste pověrčiví. Podle tradice sňatky uzavřené v měsíci lásky květnu přinášely bídu a utrpení v únoru, protože právě v těchto náročných měsících se po 9 měsících od svatby rodily děti. Protože naši předkové v zimě spíše strádali a tyto měsíce byly náročné na obživu a přežití, nebylo moudré do těchto mrazivých dnů přivádět na svět děti.
Dnes však již žijeme jinak a v únoru netrpíme hladem, proto se nemusíte bát užít si krásnou svatbu v květnu. Nejste-li pověrčiví a chcete si užít svatbu se vší parádou a spoustou květin, líbat se a fotit pod rozkvetlými stromy v době, kdy se příroda probudila a ukazuje nám své krásy, jen směle do toho. Odvážným štěstí přeje, a to i v lásce!
5 romantických českých filmů, kterými si můžete zpestřit první máj
Jak oslavit 1. máj v době pandemie koronaviru?
I když současná doba líbání, blízkým kontaktům a kolektivním oslavám nepřeje, přesto můžete oslavit svátek lásky v romantickém duchu ve dvou! Uspořádejte si pod rozkvetlým stromem někde v přírodě piknik se svou láskou, připravte si vaše oblíbené jídlo a pití, mazlete se, líbejte se a milujte se. Dejte tomu druhému najevo, jak moc jej máte rádi a jak je pro vás důležitý. V těžkých časech se lidé více stmelují a rodina drží pohromadě. Doufejme, že už brzy bude lépe a že se naše životy brzy vrátí k normálu.
Můžete si také vztyčit májku na vlastní zahradě. Zapojte děti a společně si vytvořte májku, na kterou budete opravdu pyšní! Snažte se být po celou dobu společně venku a užívat si sluníčka i rozkvetlých krás přírody. Letos si rozkvetlých stromů jistě užijete dosytosti, některý rok se také může stát, že již třešně na 1. máj odkvetou, příroda nás totiž někdy dokáže pořádně překvapit. Užijte si nejen 1. máj, ale i další dny plné náklonnosti, pohody, štěstí a vzájemné radosti ze života!