Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Rooibos. Bezkofeinový zázrak s mnoha prospěšnými účinky

Rooibos je nápoj, který se připravuje z keře nazývaného čajovec kapský. Pochází z Jihoafrické republiky, nicméně již po dlouhá léta je oblíbený i v mnoha jiných částech světa. Jaké má rooibos účinky na naše zdraví a čím je výjimečný?

Proč pít rooibos? Žádný kofein a lahodná chuť

Mnoho lidí se mylně domnívá, že rooibos je čaj. Ve skutečnosti se však jedná o nápoj připravený z lístků čajovce kapského, který roste pouze v provincii Západní Kapsko v Jihoafrické republice. Listy tohoto keře se během procesu zpracování drtí a fermentují, což má za následek typicky červenou barvu a velmi příjemnou, sladkou chuť. Existuje také zelený rooibos, který neprochází fermentací a jehož výroba je o něco složitější. Obě varianty představují oblíbenou alternativu kávy nebo čaje, jelikož neobsahují žádný kofein a jsou tak vhodné úplně pro každého.

V Africe se rooibos pije s mlékem a cukrem, nicméně tento způsob přípravy se ve zbytku světa příliš neuchytil. Barva klasického rooibosu je červenohnědá, proto se tomuto nápoji přezdívá „červený čaj“. Někdy se rooibos míchá s různými aromatickými bylinkami, popřípadě se z něj připravuje tzv. red espresso, což je nápoj podobný běžnému espressu.

Co má společného modrý čaj s klitorisem a jaké má účinky?

Rooibos a jeho účinky na naše zdraví

Věděli jste, že Japonci rooibos nazývají „čajem dlouhověkosti“ ? Důvod je prostý. Rooibos je velmi bohatým zdrojem antioxidantů, které mají příznivý vliv na naši imunitu. Při pravidelné konzumaci také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a bojuje proti vysokému tlaku, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních příhod. Vedle toho ničí volné radikály, které negativně působí na naši pleť i celkové zdraví, a upravuje zažívání.

Nejsou známy žádné kontraindikace ani negativní účinky rooibosu, tudíž si jej můžeme dopřávat pravidelně. Díky tomu, že je rooibos bezkofeinový, je vhodný například i pro osoby trpící nespavostí malé děti či těhotné a kojící ženy.

Účinky rooibosu v kostce:

  • podporuje imunitní systém
  • upravuje trávení a podporuje správné zažívání
  • snižuje cholesterol a krevní tlak
  • má příznivý vliv na vzhled pokožky
  • pomáhá při hubnutí
  • stabilizuje hladinu cukru v krvi
  • zklidňuje mysl, ale zároveň dodá energii

Neměli bychom zapomínat ani na vysoký obsah minerálních látek, jako je vápník, železo, měď, sodík, hořčík, zinek a draslík, a vitamínů C a E. Vitamin C se řadí mezi antioxidanty, které nás chrání před volnými radikály, vitamin E je zase známý především svými příznivými účinky na naši pleť.

Každého, kdo se snaží shodit přebytečná kila, také potěší, že rooibos podobně jako například čaj oolong zlepšuje spalování tuků a do jisté míry oddaluje pocit hladu.

Rooibos v těhotenství a při kojení?

O tom, že je rooibos zdraví prospěšný, není pochyb. Nejsou známy žádné negativní účinky rooibosu, navíc jde o bezkofeinový nápoj, tudíž je vhodný skutečně pro každého včetně těhotných a kojících žen. Zcela bez nadsázky jej lze označit za ideální alternativu kávy nebo černých a zelených čajů, které je doporučováno konzumovat jen v omezeném množství.

Matcha tea: zelený čaj plný zázraků. Proč ho pít každý den?

Jak rooibos připravit?

Příprava tohoto nápoje je snadná – jednu až dvě lžičky rooibosu zalijeme vroucí vodou a necháme pět minut louhovat. Hrnek je při louhování dobré přikrýt, aby se z nápoje neodpařily silice, které dodávají charakteristickou chuť.

Rooibos má nasládlou chuť, nezhořkne ani při dlouhém louhování. Můžeme jej kombinovat s jinými bylinkami, popřípadě do něj přidat cukr a kapku mléka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Rooibos. Bezkofeinový zázrak s mnoha prospěšnými účinky