×
WomanOnly

Rozchod není zlo. Proč nechat jít někoho, koho milujete?

Nechat ho jít, Proč nechat jít někoho, koho milujeme

Nechat jít někoho, koho milujete, je jednou z nejtěžších vztahových zkušeností, jestli ne vůbec tou nejtěžší. Milujete-li někoho opravdu hodně, dokonce více než sami sebe, je to jako byste přicházeli o kus sebe. Žili jste spolu dlouho, nasmáli jste se tak jako s nikým a víte o sobě tolik věcí, kolik nikdo jiný.

Všichni vám rozumí, ale pomoci nedokáží

A pak, pak to přijde. Rozdělí vás smrt, rozvod nebo rozchod. Všichni vám rozumí, ale nikdo není schopen pomoci, což vy vlastně ani nechcete. Chcete, aby se ten, kdo odešel, vrátil. Mnohdy se však nevrátí, a když přeci jen ano, často to nedopadne dobře, třebaže výjimky potvrzují pravidlo. Vaší povinností v takové situaci je překonat posedlost tou osobu, o kterou jste z nenadání přišla.

Přijměte rozchod jako fakt

Prvním krokem v tom nechat někoho jít, je přijmout odloučení. Přijmout ten fakt, že už nejste spolu a nikdy ani nebudete. Je úplně jedno, jak chytá, atraktivní nebo úspěšná jste, nemůžete nikomu poručit, aby s vámi zůstával. Nemůžete nikomu poručit, aby vás miloval.

Když vztah už nejde opravit

Nemáte a vlastně jste doopravdy nikdy neměli kontrolu nad životem vašeho partnera, třebaže vám to tak v určitých etapách vašeho společného soužití připadat mohlo. Neovlivníte nijak jeho rozhodnutí a jednání. Pokud se váš vztah něčím pokazil a nejde jej už opravit anebo není vůle, nejlepším řešením je přijmout tuto novou realitu a nechat partnera jít.

Naděje bývají většinou plané

Nenechte se oblbnout falešnými nadějemi a vidinou smíření. Tato očekávání pouze prohloubí vaše neštěstí a bolest. Ve vašem nejlepším zájmu je se přes to všechno co nejdříve dostat, ne se pořád dokola babrat ve vzpomínkách, snech a co by kdyby, teď již minulého vztahu.

Nebojte se ozdravného pláče

Ať už jste o partnera přišla kvůli jiné, nebo vám je vzala smrt, v obou případech je na místě a zcela normální, truchlit. Plakat. V obou případech jste o partnera přišla. A pokud váš vztah byl vydlážděn lhaním a podvody, měla byste i druhý případ považovat za ztrátu nenávratnou.

Potlačovaná bolest bolí víc

Nechte ale bolest ze sebe vyjít, vybrečte ji nebo vymlaťte do boxovacího pytle. Potlačování bolesti je opravdu více zraňující, než nechat ji vyplout napovrch. Odmítání bolesti za pomoci alkoholu nebo drog je vůbec to nejhorší, co můžete udělat. Bolest bude díky jim ještě větší, nesnesitelná.

Bolest, která vyléčí i rozchod

Ta bolest, kterou teď prožíváte, je potřeba. Potřebujete ji, protože chcete být silnější. Díky ní silnější skutečně budete, vyvinete si určité protilátky, které budete v životě ještě hodně potřebovat.

Nikdy se neponižujte

Brečte, brečte klidně nahlas, ale brečte v soukromí, případně na rameni někoho blízkého, rozhodně ne však do telefonu bývalému příteli. Máte přeci svou hrdost! Nakonec uvidíte, že po vyplakání se budete cítit lépe, zkrátka tak nějak lehce.

Popovídejte si o své bolesti s někým blízkým

Sdílená bolest je poloviční bolest. Pokud vám to pomůže, popovídejte si o své bolístce s kamarádkou, kamarádem, sourozencem či rodiči. Zkrátka s takovým člověkem, který tady byl vždy pro vás a o kterém víte, že v něm máte oporu. Nechte průchod bolesti, zklamání, zradě a zlosti.

Kdy a jak zachránit vztah a kdy je nejlepším řešením rozchod

Netrapte své blízké věčným pofňukáváním

Netrapte však vaše blízké neustálým omíláním toho samého. Oni to slyšeli už mnohokrát a opravdu neví, co by vám víc už řekli, natož věděli, jak pomoci. Oni vašemu bývalému nenabančí a nedonutí jej, aby se vrátil zpátky. Stejně byste mu v srdci nikdy nedokázala odpustit, pokud vás podrazil.

Využijte moc pomocné ruky

Místo toho se pokuste z podpory vašich blízkých nabrat sílu. Oni vás vytahují z tohoto marastu ven, tak je nestahujte k sobě. Nechte si pomoci, ale také se snažte udělat něco pro to, abyste se cítila lépe. Prostě přijměte pomocnou ruku a běžte dál v srdci, mysli i v životě.

Co je na rozchodu pozitivního?

Zkuste v konci vztahu hledat něco pozitivního. Je to nový začátek. Možnost zažít něco nového, novou lásku, objevovat nová místa, smát se a možná se smát více, než kdy před tím. Máte teď před sebou prázdný list papíru. Poučte se z neúspěšného vztahu a neopakujte chyby, které jste dělala před tím. Máte možnost být lepší, chytřejší a hlavně spokojenější. Tak co? Co je na tom mít možnost začít znovu vlastně tak špatného?

Nezbavujte se všech věcí po něm

Zbavte se věcí spojených s bývalým partnerem, věcí, které prosvítají na nový čistý list papíru. Sice po nich zůstanou rýhy, ale i to je dobře. Kdyby totiž zmizely, zapomněla byste na bolest, jakou může láska způsobit, a nechala byste se možná znovu nachytat.

Už znovu neuděláte chyby, které jste udělala před tím

A o tom to je. Nemusíte tyto věci vyhazovat, schovejte je do krabice. Třeba po dvaceti letech tuto krabici otevřete, zasmějete se a řeknete: já jsem byla tenkrát ale blbá! Oblečení mu můžete buď vrátit, nebo dát na charitu.

Udělejte tlustou čáru

Tak co? Ještě truchlíte? Ještě vám je smutno po tom chlapovi, který si myslí, že je jiná lepší než vy? Konec truchlení, udělejte tomu přítrž, už stačilo, ne? Vraťte se k činnostem, které jste dělala před tím, než se to všechno stalo. Nebo začněte dělat něco úplně jiného. Přestaňte se přecpávat čokoládou, pak si budete akorát nadávat.

Nakonec poděkujete, že vás nechal

Běžte do obchodu, nakupte si zdravé potraviny, uvařte si zdravé jídlo a běžte cvičit. Nejenže vám endorfiny zvednou náladu, ale hezčí postava vám zvedne zase náladu. Budete se cítit lépe, možná lépe než kdy jindy, sebevědomí z vás bude čišet a tomu bývalému nakonec poděkujete, že jste se sebou začala konečně něco dělat.

Ta bolest nikdy úplně nezmizí

Bolest, která ve vás teď je, nikdy zcela neodejde. Ne, že byste se chtěla k tomu muži vrátit, udělala jste už tlustou čáru za tím vším. I přesto však cítíte, že vaše ego bylo pokořeno, zahanbeno. Větší či menší zášť pocítíte vždy, když si na ten vztah vzpomenete, nebo když ho někde potkáte.

Jak se vyrovnat s rozchodem. Víte, jakými fázemi si musíte projít?

Různé části skládačky vám začnou zapadat

Sem tam se vám v hlavě objeví myšlenky „proč“, začnou vám určité věci do sebe konečně zapadat a možná neustále budete objevovat nové a nové věci, které před vámi tenkrát byly skryty. Budou se vám v hlavě objevovat situace, kterým jste tenkrát nerozuměla jenom proto, že byly postaveny na lži.

Jiný možná vlastně nikdy nebyl

Pochopíte, že lhát může i ten, který byl pro vás kdysi vším a vy pro něj stejně tak. Jenom jste jaksi nezpozorovala ten moment, kdy se z toho muže stal někdo jiný. Napadne vás, že jiný možná nikdy nebyl, že byl jen sobecký, a právě proto vás rozpad takového vztahu vlastně vůbec nemrzí.

Pochopíte, že jste tu bolest zažít potřebovala

Jen se oklepete a pomyslíte si, jak dobře vám je teď, že bolest, kterou jste zažila, byla tolik potřebná pro to, abyste pochopila, že můžete zažít ještě něco lepšího. Tyto návraty do minulosti jsou tady právě od toho, aby vás upomněly na to, že si máte vážit toho, co máte teď a že vždy může být nejen hůř, ale také líp.

Proč nelpět na oživení mrtvého vztahu?

Pamatujete si na Erbenovu báseň Svatební košile? Jak jedenáctá odbila a lampa ještě svítila, jak panna klečela, měla líce skloněné, ruce na prsa složené a přitom jí slzy z očí padaly a čelem ňádra se zdvihaly. Prosila Mariu pannu přemocnou, aby jí byla pomocnou a vrátila milého z ciziny, že ji bez něj mrzí svět.

Už to není tentýž muž, kterého jste milovala

Když se milý z ciziny vrátil, byl už jiný. Zlověstný. Byl mrtvý, jeho city byly mrtvé, na panně mu nezáleželo, lhal jí, aby ji dostal tam, kam chtěl.

„Hoj, má panenko, tu jsme již!

Nic, má panenko, nevidíš?“

„Ach proboha, ten kostel snad?“

„To není kostel, to můj hrad!“

„Ten hřbitov – a těch křížů řad?“

„To nejsou kříže, to můj sad!

Hoj, má panenko, na mě hleď

a skoč vesele přes tu zeď!“

Už nikdy nebude nic tak jako dřív, je to minulost

Panna se začala bát, pochopila, že její milý není už ten, kterého znávala, pro kterého plakala a pro kterého pannu Mariu prosila, aby jí ho vrátila zpět. Litovala svých modliteb a svých přání. Naštěstí pro ni ji její mrtvý milý nedostal ani s pomocí umrlce v komoře. Pokud partner váš vztah zabil, nechtějte jej vy resuscitovat, příliš dobrých konců u podobných příběhů totiž neexistuje.20 Komentáře Rozchod není zlo. Proč nechat jít někoho, koho milujete?

 1. Buďte rády za mrchy, zbavily Vás nehodného člověka, který nic nemyslel vážně. To on se musel rozhodnout pro ni a věděl co tím způsobí. Je to šlápnutí do mraveniště. Narušil vztahy v celé rodině, netýká se to jen Vás, ale vašich dětí, vašich rodičů a ostatních příbuzných a přátel.To on je ničitel, ne ta mrcha.

 2. Mám to teď taky. Po šesti letech, dnes odešel, a to jsem se bála po druhé vdávat. Pořád jsme se hádali, byl vztahovačný a sobecký, mě se to nelíbilo a hádky byly na světě a já si to bez něj neumím představit. Ještě mi řekl, že se chce rozejít v klidu kvůli dětem a že mi bude pomáhat, ale já nevěřím,protože odešel bydlet k matce s kterou se nebavil už rok, kvůli tomu, že ho nezajímala a mě přestali brát. Do toho deprese jak bude jeho rodina šťastná, že se mnou není a pojedou mu kecy do hlavy. Neměli mě rádi, neboť jsem si nenechala nic líbit a hlavně protože teď už bývalý si na ně čas neudělal. Takže jsem zničená psychicky

 3. Jsem po rozchodu s holkou 8 měsíců, vztah trval 5 let. Už mi bylo celkem fajn až do teď, kdy jsem se dověděl, že už má jiného. Jsem zase na začátku, úplně na kaši neschopen normálně fungovat. Nevím co dál, budoucnost žádná.

 4. Ze dne na den odesla i s dvouletou dcerou. Po jedine hadce, ktera vznikla na zaklade lzi z jeji strany. Je to 7 mesicu a porad bych ji vse odpustil, ackoliv mi jasne dava najevo, ze ten novy je lepsi, bohatsi, atd. Je mezi nami 11 let rozdil. Me je 34. Porad nedokazu zapomenout a trpim pri pomyslení, ze ma dcera bydli kdesi s cizim clovekem. Jeden den mam vztek, dalsi citim litost, nekdy je mi to jedno, ale to se stava opravdu minimalne. Uz takhle zit nemohu, potrebuju nejak zacit! Ale jak resetovat mozek a srdce …

 5. Neměl by někdo radu, jak se s tím rychle vyrovnat, jsem asi 3 měsíce po rozchodu, jsem v depresi, beru antidepresiva, nespím, nejím, dokonce se mi podařilo nabourat auto, jsem permanetně mimo, jenomže takhle se nedá žít, mám dvě děti a potřebuji nějak fungovat, poradí mi někdo, třeba nějakou terapii nebo klinickou hypnozu, má s tím někdo zkušenost, poraďte mi prosím něco, colikov, děkuju

 6. …po 40 letech manželství mi manžel oznámil MEILEM, ze se se mnou rozchází. Pracoval 10 let mimo domov a pokud se sporadicky objevil doma, vadilo mu, ze potrebuji nekam odvezt, s něčím pomoci,,,přestaly jej zajímat deti, vnuci, rodina…tu si nahradilou rodinou jedné nemorální mrchy…co dotat,,rekla bych, že se jedná o trestný čin….

 7. Také mně zrovna mele soukolí konce vztahu,na který dolehla síla nedořešeného předchozího vztahu.Neboli má mě ráda,ale není to jako s bývalým.

 8. po 23 letech manželství jsem přišla na manželovu nevěru, 7 letou ….jsme v patové situaci, kdy máme děti, hypotéku …ja vztah zachraňuju, jemu jsou jedno i děti ….kdyby odešel, asi by se nám ulevilo ….nechce jít, chce, abych se nějak vyřešila já …bolí to …

 9. Ano asi to tak mělo být. Vše se děje z nějakého důvodu. Tak dlouho jsem o něm snila, tak dlouho se mu vyhýbala a ignorovala jeho snahu o rozhovor … až jsem se s ním do toho rozhovoru dala a od té doby se „vezu“ :-(. Dobře mi tak. Takovou životní zkušenost v mém zralém věku jsem si fakt mohla odpustit. Ale asi to tak mělo být.

 10. Vše se děje správně…abychom pochopili co chceme v životě žít a co již opustitJde o vyrovnání na energetické úrovni,jenž se odráží ve vnějším světě.Když to přijmeme…ulevi se nám a posílí tam uvnitř. Máme zelenou a jasnější cestu..

 11. Je to jeden rok, jeden měsíc,dva dny .Kdy po 28 letech manželství, po osmi dnech známosti odešla. Jsou to jen řeči, pokud miluješ jsi .…

 12. Tak já vím s určitostí, že se nerozvede, takže aspoň v tomto mám jasno. Ale dělat čekanku, kdy si náhodou vzpomene, že „dneska by to šlo“, tak to už dále nehodlám. Trvá to už 2 roky a stačilo :-(. A děti v tom nejsou, pouze to, že manželku nemůže nikdy opustit, protože ji miluje. A proto ji celý život podváděl!!!! Já nejsem jeho první milenka. Typický sexuální predátor.

 13. Take jsem randila s zenatym muzeme az po roce vztahu se rozvedl:odmitla jsem pokracovat byt ta treti tak pozadal o rozvod preji hodne stesti

 14. Chce to udělat rázně a hned. Každý odklad je zlo pro oba. Sám jsem to zažil a zničilo mne to tenkrát strašně. Dneska už jsem rád,za tu lekci.

 15. I já musím nechat jít svoji lásku, protože je „ženatý“ a já už to tak nechci. Zatím jsem bohužel tak v půli cesty, ale dotáhnu to do konce, ikdyž jsem moc smutná a bolí to…..

 16. Plaču také. Zvláštní že zrovna ženský se zbabrají rychleji. Vysíme na dvou větvích a pálíme mosty.

 17. Nejhorší je dělat třetího převaděče….časem se vše otočí proti vám,Takže hledejte jen vztahy kde mají všichni minulost uzavřenou…

 18. pro nikoho není rozchod snadnej. A jestli někdo někoho po dlouhodobém vztahu opustí kvůli někomu jinýmu, tak je v podstatě chudák i ten třetí. Ten kterej odešel ze vztahu, páč se zakoukal někde jinde, toho bývalýho určitě z hlavy nemůže jen tak lehce dostat a ten třetí to na něm vidí. Prostě to není snadný. Jak zpívá Jožo Ráž „treti pri dvoch byva diabol, ktory boskom zradí, rozidenym sa to stava, že sa maju radi“ a kdo si myslí, že láska končí rozchodem, tak se sakra mejlí. To si někdo tam nahoře dobře posichroval.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*