×
WomanOnly

Spánková apnoe: Co dělat proti poruchám dýchání ve spánku?

Spánková apnoe
Chrápání je jedním z příznaků spánkové apnoe.

Syndrom spánkové apnoe není jenom obyčejné chrápání, ale může vážně ohrozit vaše zdraví. Jak se dá bránit?

Co je to spánková apnoe?

Syndrom spánkové apnoe je běžnou spánkovou chorobou, jež se vyznačuje zástavami dechu během spánku v důsledku poruchy dýchání. Tyto tzv. apnoické pauzy, během kterých se pozastaví zásobování organismu kyslíkem a při kterých rovněž nedochází k likvidaci oxidu uhličitého, mohou trvat i déle než deset vteřin.

Příčiny spánkové apnoe

Věcí, jež mohou způsobit spánkovou apnoi, je spousta. Uvádí se něco kolem patnácti příčin, které se u jednoho člověka často kombinují. Roli může hrát i tvar čelisti, jazyka či velikost krčních a nosních mandlí.

Triky proti chrápání: skončete to jednou pro vždy

Nejběžnější je obstrukční spánková apnoe, kdy při apnoické pauze dochází k uzavření horních dýchacích cest, a vzduch tak nemůže proudit do plic. Při klasickém chrápání, které se nepovažuje za spánkovou apnoi, jelikož při něm nedochází k apnoickým pauzám, bývá obstrukce dýchacích cest částečná.

Spánková apnoe
Příčina spánkové apnoe

Vzácnější je centrální spánková apnoe. Ta má příčinu v centrální nervové soustavě, která nevysílá adekvátní signály, jež mají za úkol vyvolávat dýchání. Smíšená spánková apnoe je pak kombinací obstrukčního a centrálního typu.

Příznaky spánkové apnoe

Nedílnou součástí spánkové apnoe je chrápání, které často bývá velmi hlasité. Kvůli nedostatku kyslíku a naopak přebytku oxidu uhličitého při apnoických pauzách se nemocný probírá ze spánku a při zvýšeném tlaku a dechové frekvenci se zhluboka nadechuje. Často ihned znovu usne, takže si probuzení ani neuvědomí.

V pokročilejším stadiu onemocnění se tento proces může opakovat klidně i desetkrát za hodinu. V důsledku nekvalitního spánku pacient pociťuje únavu již po probuzení. Dalšími projevy spánkové apnoe je sucho v ústech, bolesti hlavy, poruchy soustředění, usínání během dne či dokonce deprese.

Bojujete s náměsíčností? Buďte úspěšní

Léčba spánkové apnoe

Nejefektivnější metodou léčby spánkové apnoe je použití přetlakové přístroje – nosní masky, s kterou pacient každou noc spí. Ta je opatřená hadicí vedoucí k ventilátoru, který k nemocnému vysílá vzduch. Pravidelné používání tohoto zařízení, jež v dýchacích cestách udržuje permanentní přetlak, pomáhá zmírnit průběh onemocnění a snižuje riziko úmrtí.

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

U některých lidí trpících obstrukční spánkovou apnoí lze problém vyřešit chirurgickým zákrokem. Pochopitelně záleží na tom, co obstrukci způsobuje. Za účelem odstranění překážky v dýchacích cestách se provádí například odebrání nosních či krčních mandlí, plastika nosní přepážky nebo odstranění části měkkého patra.

Přetlaková maska
Přetlaková maska

Poslední možností je tzv. tracheostomie, kdy lékaři uměle vyústí průdušnici na povrch těla. Dále existují také laserové metody.

Co můžete udělat sami?

Konzervativní způsoby léčby kladou důraz na dodržování zdravého životního stylu. Vědci poukazují na to, že syndrom spánkové apnoe je do určité míry dědičný, avšak například obezita patří mezi rizikové faktory vzniku tohoto onemocnění. Dále se doporučuje nekouřit a omezit konzumaci alkoholu.

Co se týče spánku, je lepší usínat na boku než na zádech. Před spaním byste zbytečně neměli užívat hypnotika, rovněž to nepřehánějte se sedativy. Několik hodin před ulehnutím nejezte.5 Komentáře Spánková apnoe: Co dělat proti poruchám dýchání ve spánku?

  1. Mám dýchací přístroj už sedm let a díky bohu za něj. Používám vodu z vodovodu. Je pravda, že i když mám zvlhčovač, sliznice v nose i v krku se občas vysušuje. Na ORL mi poradili kapky Coldastop a pomáhá to. Taky je dobrá Vincentka.

  2. Dobrý den, myslím, že vyléčit se pomocí dýchacího přístroje nejde. Mám nosní masku, podstoupila jsem nejdřív operaci nosní přepážky, ale nepomohlo to.Jde o to, že je člověku ve dne dobře, není unavený, celkově je mi o hodně lépe. Dříve ráno unavená, bolesti hlavy, dnes mám konečně hezké dny. Paní Jiřino, mě řekli, dávat do přístroje jen destilovanou vodu, takže opravdu to může být vodou. Hezké dny, ikdyž noci musíme mít s maskou.

  3. Manžel má spán.apnoe,měl dýchací přístroj,trpěl rýmou,bolestí v krku,nespavostí a depresí.Přístroj vrátil,byl z toho na nervy,nemohl usnout a v noci přístroj sundal,ani o tom nevěděl.

  4. Dobrý den,dá se apnoe při použivání dýchacího přístroje ( a případné dobré životosprávě) vyléčit?děkuji

  5. Můj muž má spankovou apnoe. Má dýchací přístroj. Poslední rok však trpí rýmou a stipe jej nosní sliznice. Co dělat. Je možné, že tyto potíže může způsobovat vapenita voda, kterou leje do nádobky dýchacího přístroje?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*