Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Temná stránka svatého Valentýna. Je to posel lásky nebo spíše smrti?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

6. 2. 2018

Valentýn, svátek zamilovaných je už zase tady. Kolik lidí letos okolo Valentýna opět prohlásí, že tento „americký“ svátek neslaví? Že svátkem zamilovaných je pro ně 1. máj? Bude jich hodně, ale hodně bude i těch, kteří si svatého Valentýna nenechají ujít. Je hezké slavit lásku, ovšem nejen jednou či dvakrát v roce, láska by se měla oslavovat pořád, protože není samozřejmostí.

Kdo byl svatý Valentýn?

Svatý Valentýn byl katolický světec, který byl popraven římským císařem Klaudiusem II. někdy okolo 3. století našeho letopočtu. Okolo smrti svatého Valentýna se traduje množství legend, přičemž ta nejznámější tvrdí, že svatý Valentýn byl kněz, který oddával mladé zamilované i přestože to Klaudius II. zakázal, jelikož potřeboval vojáky a věřil, že nezamilovaní vojáci byli lepšími vojáky, že láska jejich mužství a dravost podrývala.

Svátku svatého Valentýna přecházelo krvavé bičování žen

Svátku svatého Valentýna předcházel pohanský festival Lupercalia, který Římané slavili mezi 13. a 15. únorem. Tento svátek slavili obětováním kozy a psa, kdy jejich krví potřísněnou kůží bičovali ženy, aby byly plodnější. Nebylo to ani vnímáno jako ponižování či týrání žen, jelikož ženy samy stávaly v řadě a přály si tento plodnost přinášející výprask obdržet. Dnešní člověk by si pomyslel, že mlátit ženy krví koz a psů je zrůdnost nad zrůdností a také by mu nad tímto plodnost přinášejícím postupem zůstal rozum stát. Nezdálo se to ani papeži Gelasiusovi I., který Lupercalicu v pátém století zakázal a namísto toho den 14. února ustanovil dnem svatého Valentýna.

Od tvého Valentýna…

Legenda dále také praví, že když byl svatý Valentýn ve vězení, modlil se společně s dcerou jednoho ze svých soudců za vyléčení její slepoty. Slepá dívka se ze slepoty prý skutečně vyléčila, a ještě před svou popravou jí svatý Valentýn napsal dopis, kde stálo „Od tvého Valentýna“.

Originální tipy na valentýnské rande. Předveďte se!

Srdce jako symbol lásky? Spíše sexu

Také jste jako děti byli zmateni, když jste viděli, jak vypadá skutečné srdce? Že to ve skutečnosti není to srdce, které jedním tahem hravě nakreslíme? Jak vlastně srdce, coby symbol lásky, ke svému tvaru přišlo? Jednou z možných vysvětlení je dnes již vyhynulá rostlina silphium, která dříve rostla v africkém městě Kyréna (dnešní území Libye). Tato rostlina se užívala jako barvivo, dělal se z ní sirup proti kašli, ale především pak se užívala jako antikoncepce. Tvar rostliny, který byl dříve spojován se sexem, se jednoduše stal symbolem lásky. Důvodem, proč byla rostlina silphium spojována se sexem, je také možná její tvar, který mnohým připomínal poprsí, hýždě či pohlavní orgány.

Červená jako barva vášně a sexuality

Dlouhou dobu byla červená barva bez jakéhokoli opodstatnění považována za barvu vášně a sexuality. To co si lidé dříve mysleli a čím se také jejich touhy řídily, bylo nyní i vědecky potvrzeno. Psychologové z University of Rochester ve své psychologické studii zveřejnili, že muži vnímají ženy, které nosí červenou barvu, nebo které stojí před červeným pozadím, atraktivnější a sexuálně více žádoucí, než ženy, které nosí jinou barvu, nebo které stojí před jinak barevným pozadím. Stejným způsobem vnímaly i ženy muže, kteří nosili červenou barvu. Červená barva mimo to symbolizuje sebedůvěru, spontánnost a odhodlání.

Valentýnské tradice. V každé zemi ho můžete slavit jinak

Svatý Valentýn i v dnešní době symbolizuje krveprolití

Valentýn, to jsou i přes jeho krvavou historii, symboly srdce, květiny, čokolády… a pokračují jím být i v současnosti, třebaže se s krveprolitím pojí i dnes. Co se, kromě masakru tisíců psů, koz a smrti Valentýna, v tento den na světě krutého ještě stalo? Samozřejmě, víme, že Oscar Pistorius v roce 2013 na svatého Valentýna zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkamp, ale skrývá svátek svatého Valentýna ještě něco jiného?

Masakr na den svatého Valentýna

Psal se rok 1929, kdy 14. února nařídil Al Capone popravu několika mužů z konkurenčního gangu. Pod lstí byli muži nalákáni do garáže za účelem koupě kvalitní whisky za výhodnou cenu. Vůdce konkurenčního gangu, kterého chtěl Al Capone dostat, Moran, se schoval, když viděl ke garážím přijíždět policejní auto. V policejním automobilu byli Al Caponovi muži převlečení za policisty a muže v civilu, kteří muže z Moranova gangu v garáži postříleli. Nikoho ze svědků nenapadlo volat policii, jelikož věřili tomu, že tito muži ve skutečnosti pravými policisty byli. Když k místu činu přijeli praví policisté, našli jen jednoho stále dýchajícího muže, který však odmítl vypovídat.

Vražda zamilovaného páru

Na svatého Valentýna v roce 1971 došlo k vraždě devatenáctiletého Jesse McBaneho a dvacetileté Patricie Mann. Mladý pár se účastnil valentýnské taneční zábavy v tamější nemocnici, ale domů se společně již nevrátili. Jejich zmizení se police zpočátku příliš nevěnovala, jelikož se domnívali, že společně utekli. O několik týdnů později však byla jejich těla nalezena o strom uvázaná k sobě. Zranění na jejich krcích a tělech od lana poukazovala na opakované a kruté mučení. Jelikož jejich únos a usmrcení se stalo v odlišných státech, bylo zainteresováno více policejních okrsků, které nebyly vždy ochotny sdílet mezi sebou navzájem informace. Nebyl nalezen žádný podezřelý a vražda mladého páru zůstává dodnes nevyjasněna.

Vražda manželky

Valentýnský den v roce 2007 se stal dnem úmrtí Tary Lynn Grant, jejíž zmizení o pět dnů později ohlásil její manžel Stephen. Policii bylo divné, že zmizení manželky ohlásil tak pozdě. Ze Stephena Granta se stala téměř mediální hvězda, objevoval se v televizních show a obviňoval policii ze šikany. Začátkem března však policie získala vyšetřovací příkaz a v domě Grantových našla rozkrájené kousky Tařina těla. Stephen původně manželčino tělo zakopal v parku, ale když zjistil, že police bude hledat tělo tam, přenesl jej zpět do svého domu. Stephen Grant utekl ze země, ale byl dopaden v Michiganu podle telefonního hovoru. Svou manželku údajně sprovodil ze světa z toho důvodu, že jej neustále zesměšňovala. Byl odsouzen na 50 let vězení.

5 romantických filmů, které vám zaručeně zpestří svatého Valentýna

Slavit svátek svatého Valentýna nebo neslavit?

Jako by někdo chtěl z jednoho z nejkrvavějších dnů historie udělat hezký den, proto jej zasvětil lásce. Napadla vás také tato spojitost? Je to však jako by se svatý Valentýn stigmatu krveprolití nechtěl zbavit. Je to právě proto, že je to svatý Valentýn a den zamilovaných, proto se některé lidské kreatury rozhodnou druhým vzít život, nebo jde o valentýnské prokletí? Ať už tak či tak, nenechte si den svatého Valentýna zkazit, pokud jej máte rádi. Pokud den svatého Valentýna neslavíte, možná také dobře děláte, jelikož vám krvavá historie Valentýna dává za pravdu. Nebylo by však na škodu pokusit se zlomit valentýnské krvavé prokletí.

Věděli jste, že…

  • 73 % lidí, kteří na svatého Valentýna koupí květiny, jsou muži, zatímco ve 27 % kytici koupí ženy.
  • 15 % Američanek si samy sobě pošlou květiny na Valentýna.
  • Rudé růže byly oblíbenými květinami Venuše, římské bohyně lásky.
  • Každý rok, přibližně 220 tisíc lidí, požádá svého protějška právě na Valentýna o ruku.
  • Každý valentýnský den se v italském městě Verona, kde Romeo a Julie žili, objeví okolo jednoho tisíce dopisů adresovaných Julii.
  • Přibližně 3 % lidí podaruje na Valentýna svého domácího mazlíčka.
  • Ve Finsku se na den svatého Valentýna slaví svátek Ystävänpäivä, což v překladu znamená „den přátelství“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Temná stránka svatého Valentýna. Je to posel lásky nebo spíše smrti?