×
WomanOnly

Test: Jste vysoce citlivý člověk a je to dar nebo prokletí?

Vysoce citlivý člověk, high sensitivity people

Vysoce citlivý člověk (highly sensitive person – HSP) je kdo? Zkuste se zamyslet, znáte někoho blízkého, kdo je opravdu hodně citlivý? Schválně, kdo vám přišel na mysl? Někdo, koho často dojmou filmy? Kdo na konci uroní slzu? Někdo, komu se z očí derou slzy, jen když slyší nejapnou, zdánlivě neškodnou, poznámku kolegy nebo někoho blízkého z rodiny? Zatímco tento druh emoční citlivosti je pro vysoce citlivé lidi typický, nejedná se v jejich případě pouze o to, že jde o příliš emočně založené lidi.

Jaký je vysoce citlivý člověk?

Existuje jeden velký ukazatel, podle něhož poznáte, že se jedná o vysoce citlivého člověka, a to je fyzická citlivost. Tito lidé mají velmi silnou hypersensitivu na externí podněty, vysoce emociální reaktivitu a hluboké kognitivní zpracování. Takže zjednodušeně řečeno, vysoce citlivého člověka poznáte podle toho, jak reaguje nejen na vnitřní, ale také na vnější podněty. Stejně tak tento člověk hluboce přemýšlí, než je obvyklé u ostatních lidí.

Stačí zdánlivě málo

Projev ne tak citlivého člověka může s psychikou vysoce citlivého člověka velmi zamávat a tento stav může u něj přetrvávat až několik hodin. Stejně tak nějaký obrovsky náročný úkol v práci může u vysoce citlivého člověka způsobit jakýsi minikolaps. Děje se tak však většinou když už jsou sami a začnou svou mysl zaměstnávat tím, co by kdyby. Na druhou stranu pozitivní podněty také silně vnímají a může je dojmout třeba to, když vidí, jak se letití manželé k sobě po tolika letech stále hezky mají.

Vysoce citlivý člověk bývá často považován za outsidera

Vysoce citliví lidé bývají velmi citliví na to, co vidí, slyší, cítí, na textury, fyzickou bolest, konzumují-li příliš kofeinu, cukru, když se jim nedostává dostatek spánku, nebo zkrátka když mají hlad. Co se stane, když tyto pocity překročí únosný práh u vysoce citlivého člověka? Je pro něj téměř nemožné soustředit se či cítit se dobře mezi ostatními. Právě z tohoto důvodu jsou pak často považováni za outsidery.

Vysoce citlivý člověk působí někdy jako podivín

Někdy se může stát, že vysoce citlivý člověk zkrátka jen nemůže vystát něčí parfém zcela cizího člověka stojícího před ním v řadě na pokladnu. Co udělá člověk s HSP? Zkrátka odejde do jiné fronty.  Někteří lidé s HSP mají potřebu neustále nosit sluneční brýle, a to dokonce, i když je zataženo.

Ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá

No, schválně, kolikrát jste si při pohledu na takového člověka řekli, že by mohl ty sluneční brýle sundat, když je skoro tma? Tento člověk se zkrátka možná snaží jen uchránit své příliš citlivé sítnice a nejedná se o pózu, což jste si zcela jistě zpočátku mysleli.

Vysoce citlivý člověk a společenský život

Jaký je společenský vysoce citlivého člověka? Takový člověk ví, že mu večírky moc dobře nedělají, tak na večírky buď nechodí, nebo bývá spíše v ústraní s pár přáteli. Zdá se vám toto chování být antisociální? Jistě, máte pravdu, ale především se jedná o charakteristický problém vysoce citlivých lidí. Mají totiž velmi nízkou toleranci externích podnětů a mají pocit, že na ně všechno a všichni útočí ze všech stran.

Jak se lépe ovládat? Posilujte svoji emoční inteligenci!

Co je na HSP dobrého a co naopak špatného?

Bez výjimky, každý člověk má svou citlivou stránku. Patrně nikdo neznáme člověka, který by nikdy nebyl zničen z rozchodu nebo přísné kritiky. Vysoce citliví lidé velmi intenzivně zpracovávají jak psychické, tak fyzické zkušenosti, což zásadně ovlivňuje jejich život. Často jednají zcela v rozporu s očekáváním extrovertní společnosti.

Náchylnost k depresím a k úzkosti

Záležitosti jako výkon v práci, přátelství či láska se mohou velmi silně změnit, vnímá-li člověk podněty velmi intenzivně. Právě proto bývají vysoce citliví lidé ve zvýšeném riziku deprese a úzkosti.

HSP jako dar?

Co je na HSP dobrého? Vážně něco je? Ale to víte, že ano. Zatímco některým se může zdát být vysoce citlivým člověkem jako prokletí, ve skutečnosti se jedná spíše o dar.

Vysoce citliví lidé umí o ostatní pečovat

A jsou v tom opravdu dobří. Trápí-li se někdo z jejich blízkých, je pro ně velmi těžké nechat je se svým trápením samotné. Namísto přehlížení se snaží trápícímu se člověku pomoci, vyslechnout jej a poskytnout mu svůj pohled na věc.

Vysoce citliví lidé bývají velmi kreativní

Sami jsou jemní a často si všímají nepatrných detailů na věcech, které ostatní lidé jen přehlíží. Mnohdy čerpají inspiraci ze svých složitých životů a z toho často dokáží vytvořit krásu, radost či inspiraci pro ostatní.

Vysoce citliví lidé jsou neuvěřitelně svědomití

Pracují opravdu velmi tvrdě a vždy se snaží o ty nejlepší pracovní výkony. Vysoce citlivým lidem nejvíce vyhovuje, mají-li ve své práci určitou autonomii, prostor a dostatek času k přemýšlení.

Vysoce citliví lidé umí své pocity prožívat

Zažívají-li něco vzrušujícího, něco velmi radostného, umí tuto radost prožít mnohem intenzivněji, než ostatní lidé. Bohužel, to ale platí stejně tak i u negativních záležitostí.

Velmi silně soucítí se zvířaty

Vysoce citlivý člověk vnímá velmi silně zvířecí energii, emoce a velmi soucítí zvláště se zvířaty, se kterými je špatně zacházeno. Proto se není ani čemu divit, když je vysoce citlivý člověk zároveň také veganem.

Vysoce citliví lidé se umí pro věc nebývale nadchnout

A to více než kdokoli jiný. Ať už člověk píše článek, luští křížovku, nebo čte knihu, často chytne takovou vášeň pro věc, že se zdá, že jej od toho nic neodtrhne, dokud svou činnost nedokončí.

Nepředstírají zájem

Ztrácet čas s něčím, co je ve skutečnosti vlastně vůbec nezajímá? Často nedokáží předstírat zájem o témata, lidi a činnosti, které jim nesedí. Raději se snaží o rozvoj sebe sama, utužování přátelství, vztahů a činností, které je naplňují a dávají jim smysl.

Smysluplně konverzují

Jen tak nějaké tlachání? Jasně, i to vysoce citlivý člověk zvládne, ostatně najdete v něm také skutečnou vrbu a rádce. Spíše než tlachat je ale zaregistrujete vést smysluplnou konverzaci.

Jste vysoce citlivý člověk? Zkuste si malý test

Máte také pocit, že musíte být velmi citlivým člověkem? Zkuste si odpovědět na následujících 10 otázek.

 • Vadí vám hlučné prostředí? Proto raději před hlukem utíkáte?
 • Býváte podráždění, když máte hlad?
 • Dělá něco s vašimi emocemi muzikál či návštěva galerie?
 • Dostanete-li v práci několik zcela rozdílných úkolů, namísto toho, abyste byli více produktivní, jste spíše pomalejší, jelikož se cítíte zahlceni a vystresováni?
 • Považujete sebe sami za nadmíru empatické?
 • Trvá vám dlouho, než učiníte rozhodnutí?
 • Nemáte rádi otevřené kanceláře? Pracujete rádi v soukromém a klidném prostředí?
 • Nemáte rádi násilnické filmy?
 • Poznáte, když má jiný člověk hodně starostí či práce?
 • Potřebujete po dlouhém dni nabít baterky v klidu doma?

Je vaše odpověď „ano“?

Jestliže jste odpověděli ANO na většinu z položených otázek, vítejte do klubu vysoce citlivých lidí! Jak jste jistě pochopili, nejedná se o nic špatného, ba právě naopak.

To, že jste vysoce citliví, neznamená, že je s vámi něco v nepořádku. Zkrátka to znamená, že všechny vjemy zpracováváte hlouběji než ostatní. Můžete toho také využít ve svůj prospěch. První krok jste učinili. Už víte, proč nad věcmi tolik přemýšlíte, proč se často trápíte věcmi, které netrápí druhé a proč má na vás stres opačný efekt než na ostatní.17 Komentáře Test: Jste vysoce citlivý člověk a je to dar nebo prokletí?

 1. Tak kdyby tych otázek bylo víc tak aspoň vím ale když mám 5 z 10 tak nevim

 2. Jsem vysoce citlivá, hluboce romantická a možná až naivní. Možná je to ještě normální, je mi dvaadvacet, ale prostě se hned rozbrečím, když na mě někdo zvedne hlas. Chápu ty lidi, vím, že prostě to může být problém v jejich životě, že jsou ve stresu, nebo vyčerpaní a vím, že to neznamená, že by mi chtěli ublížit. Vím, že kdo se vzteká, má problém on, ne to, kvůli čemu se vzteká.
  Někdy mě to štve, mám pocit, že se chovám jako malé dítě a že potřebuji utěšit. Na druhou stranu si dokážu zanadávat a mám smysl pro humor i sarkasmus. Já s lidmi vždycky mluvím klidně a ohleduplně, jsem na všechny milá a když mi lezou na nervy, prostě se jim vyhýbám, nebo je slušně požádám, aby mi dali čas. Když na někoho vybouchnu, stydím se, zvláště pokud jde o přátele.
  Ale vždycky jsem byla spíš mimo kolektiv, časem jsem se naštěstí zbavila posedlosti být středem pozornosti, kterou jsem stejně nikdy nerealizovala. Možná mám jen malé sebevědomí, ale prostě jsem radši sama, chodím po venku, čichám ke kytkám a poslouchám hudbu.
  Lidé mi říkají, že jsem malé dítě, nebo že jsem naivní, ti ohleduplnější prostě řeknou: „Ty jsi jiná.“ Často taky slyším přívlastek „maminka“. Teď už je mi to fuk, co říkají, ale kdysi jsem se hodně trápila nebo, když jsem byla malá, urážela. Přesto jsem radši sama se svými představami, o to horší to je v období kolem menstruace.
  Hluboce prožívám hudbu, třeba dávám různý význam slovům, nenadávám a když už, tak jednou a pořádně. Píšu knihy a hodně se směju.
  Nemyslím si, že jsem něčím výjimečná a už se (i když to trvalo) ani nesrovnávám s ostatními, ale jediné, co mě mrzí je, že tím nekontrolováním vlastních emocí ubližuji jen sama sobě. Lidé říkají, jak to je a jak si to myslí. Já za tím možná jen vždycky vycítím výčitku.
  Takže je to citlivost, nebo malé sebevědomí? Možná obojí.

 3. žiaľ, je to najmä pre spoločnosť. Priemerný plebs si potrebuje svoju frustráciu vybíjať, vybíja si to na výnimočných ľuďoch

 4. Být vysoce citlivý je strašné prokletí. Jsem už starý muž 69 let a navíc k tomu jsem v duši žena a strašně tím trpím. A při tom je to být ženou neskutečně krásné a nikdy bych se nechtěl změnit myšlením na muže. Anatomicky jsem 100% ní muž ale duší jsem žena. Nenávidím svůj penis a šourek s varlaty ale na operaci se už necítím. Už jsem se několikrát rozhodla odejít z tohoto světa, ale jednou se mě to už nepovedlo, a tak jsem odsouzená k doživotnímu utrpení. Nemůžu chodit ven a i doma bez podprsenky se silikonovými vložkami velikosti C, a nosím jen dámské oblečení, lakuji si nehty a okolí na mě pohrdavě pokukuje. Je na mě prostě vidět, že jsem starý děda. Nevím jak z toho ven. Vím jen, že je krásné být ženou. Tak už jen roním slzy a pláču a pláču a pláču.

 5. sedí na mne všechno…..často je těžké to ustát v dnešním materiálním světě…..jsem rada, že se už o nás taky píše 🙂

 6. Ahoj, i já jsem členkou vašeho klubu. Navíc mám pocit, že se umím naladit i na duše zemřelích a komunikovat s některými z nich a silně vnímám energie z okolí. Nikdo přede mnou nemůže skrýt svoji náladu, vždy poznám, jak se kdo skutečně cítí. A je pravda, že silně prožím pozitivní emoce, jako je radost a láska, to lítám až k oblakům ale také negativní jako je třeba strach a to se pak třesu jako osika.

 7. Také jsem citlivka, ale našel jsem klid sám v sobě. Dost mi v tom pomáhají mé dvě kočky. 🙂

 8. Bohužel i já jsem taková. Z větší míry to vnímám jako veliký problém do dnešního povrchního konzumního světa. Trpím na úzkosti, enormně mi vadí týrání zvirat, starších lidí a dětí, zacházení s přírodou. Dlouho to ve mě zůstává a myšlenky se tím denně zaobírají. Ráda bych to brala jako dar, ale pro mě to je spíš velká potíž.

 9. Jsem taková jaká jsem se vším co mi bylo naděleno. To znamená.že ke mě patří.

 10. Prokletí absolutní prokletí nepral bych vám zazivat to co já od detstvi

 11. Dobrý den,
  tak to jsem ráda, že nejsem sama „exot“. :o))
  Je to dřina, najít základnu a nedovolit okolí, aby nám ubližovalo, ale věřte, že to jde.
  Tak všem přeji hezký den!

 12. Nezní to jako nesmysl. Je to dar. Milují se za to ale někdy to opravdu bolí. Ale ten posun vědomí a poznání je k nezaplacení. Gratuluji.

 13. Já jsem podobná , už jako malé dítě jsem velmi soucítila se zvířaty a strádajícími ,hodně mi vadilo , když jsem třeba viděla opuštěné toulavé psi a kočičky , kterým byla zima a a trápil je hlad , večer jsem pak dlouho plakala v posteli . Jsem velice citlivá a soucitná , ale život jsem vždy měla proto strašný , protože mě většina okolních lidí vůbec nechápala , musela jsem čelit hrubosti , tvrdosti , zlobě , aroganci , nepochopení, až jsem onemocněla vážnou depresí . Lidé našeho typu mají většinou obrovsky těžký život , protože většina ostatní populace je jiná a nerozumí nám , nikdo na nás nebere ohledy .

 14. Já odpověděl na vše ano. Takže jsem opravdu veliký citlivka, ale ještě i větší. Já dokážu i cítit auru druhých a rozmlouvat, komunikovat s přírodou. Vím, že to zní jako nesmysl, ale je to opravdu tak. Umím se s ní v té přírodě tělesně i duševně propojit a komunikovat s ní. Na jedné straně mám mnohé výhody o proti ostatním, ale opravdu tím na straně druhé i trpím v mém osobním životě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*