Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Tibetský španěl je malý psík vhodný pro single lidi nebo seniory. Překvapí svou nezdolnou vůlí a vytrvalostí

Pokud hledáte skvělého parťáka na túry či výlety, může jím být právě tibetský španěl. Tento pejsek totiž vyniká svou vytrvalostí a i přes svou menší velikost překvapí neohrožeností, vitalitou a nezdolnou energií. Není to totiž žádný gaučák a potřebuje, abyste se mu maximálně věnovali. Odkud toto psí plemeno pochází, jaké má vlastnosti a hodí se k dětem?

Odkud pochází tibetský španěl a jak vypadá?

Tibetský španěl patří k nejstarším psím plemenům, pochází z oblasti Tibetu a hodí se spíše pro osamělé chovatele, kteří na něj budou mít dostatek času. Tento psík je menšího vzrůstu, chlupatý, obvykle hnědé či zrzavé barvy, může být také krémový nebo hnědobílý. Svým vzhledem se velmi podobá pekingskému palácovému psíkovi. Pejsek má výšku přibližně 24 cm v kohoutku a váží okolo šesti kilogramů.

První zmínky o tomto plemeni pocházejí již z 8. století našeho letopočtu. Tento psík se vyskytoval v tibetských klášterech, kde bylo jeho úkolem kutálet posvátné mlýnky s modlitbami. Protože byl psík chován pouze v klášterech, nedošlo k jeho samovolnému křížení s jinými rasami. Podle tibetské tradice prý tibetský španěl nosí štěstí a byl častým darem pro vyslance.

Prvního tibetského španěla do Evropy přivezl neznámý námořník. Bylo to v roce 1895 a přivezl jej do Anglie. Pejsek se jmenoval Ching. První standard plemene byl pak v Anglii vytvořen v roce 1934. U nás plemeno zastřešuje Klub chovatelů tibetských španělů, který byl založen v roce 1999.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Jakou povahu má tibetský španěl?

Rozhodující pro výběr tohoto plemene je určitě i jeho povaha. Jakmile se do tibetského španěla zamilujete a ucítíte sympatie, je dobré, abyste také věděli, zda na tohoto krasavce budete stačit. Ačkoli se to nezdá, tento psík oplývá nezdolnou aktivitou a je potřeba se mu opravdu hodně věnovat a nenechávat ho o samotě. Není to pejsek k boudě, má rád své pohodlí a vaši společnost. Nepatří mezi gaučové psíky, kteří s vámi budou jenom koukat na televizi, potřebuje také dlouhé procházky.

Tibetský španěl je velmi bystrý a inteligentní pes, který má své nároky na pohyb. Uvědomte si, že v tibetských klášterech byl neustále v pohybu a plnil důležité poslání. Je poměrně dost aktivní a hbitý. Udělají mu dobře dlouhé procházky i náročnější túry. Doma s vámi ale bude většinou v klidu. Nepotřebuje stovky povelů, ale rád se naučí základy. Umí být velmi loajální a oddaný svému pánovi. Sám o sobě je poměrně dominantní a chce si být vědom svého úkolu a svého místa ve svém domově. Je to spíše tvrdohlavý individualista. Je pro něj typické to, že rád sedává na vyvýšených místech a pozoruje své okolí.

Pro koho se hodí tibetský španěl?

Bude vás uznávat jako svého pána, ale nepotřebuje k sobě další zvířata. Je vhodnější pro osaměle či v páru žijícího člověka, ale zvykne si i ve velké rodině s dětmi, s nimiž se dokáže spřátelit a může je dobře tolerovat. Je to však spíše nezdolný a aktivní samotář, který potřebuje pro sebe svůj prostor a svou nezávislost. Plemeno tibetský španěl se například skvěle se hodí pro osamělé lidi nebo seniory.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Není to typický hlídač, je spíše tichý a skromný, takže vám určitě nebude štěkat od rána do večera, jenom co se někde něco šustne a aby na sebe upozornil. Přesto umí velice dobře rozpoznat nebezpečí a štěkotem přivolat svého pána. Není to však žádný trhač a agresor a nemá rád násilí. Stejně tak si obvykle nezačíná rvačky, ale samozřejmě není to stoprocentním pravidlem. Pokud jej nebo jeho pána někdo ohrozí a napadne, překvapí svou vytrvalostí – bránil by sebe či svého pána až do konce.

Tibetský španěl a zdraví

Tibetský španěl je poměrně zdravé plemeno a nemívá žádné vážné problémy. Výjimečně se mohou objevit potíže s klouby (luxace pately) nebo s očima (atrofie sítnice). Tento pes velmi špatně snáší narkózu, proto jej nenechávejte operovat, pokud to není nevyhnutelně nutné pro záchranu jeho života.

Zdroje: wikipedie. pesweb.cz, spokojenypes.cz

Ohodnoťte tento článek:
2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tibetský španěl je malý psík vhodný pro single lidi nebo seniory. Překvapí svou nezdolnou vůlí a vytrvalostí