×
WomanOnly

Tichá domácnost, aneb když místo hádky mlčíte

Tichá domácnost

Může být ještě něco horšího, když žena hovoří příliš? Ano, když nemluví vůbec. To pak nastane tichá domácnost. To je, když žena mlčí. Co to ale znamená? Proč to děláme? A jak bychom měli reagovat, octneme-li se na druhé straně?

Ticho jako nejhorší druh hádky

Ticho je pro muže snad nejhorší forma „hádky“. Jsme naštvané, možná se cítíme zraněně, možná se nám chce brečet, mrštit po něm vázou, ale místo toho zavřeme pusu na zámek. Možná se jedná o trest, protože víme, že mlčení nesnáší, ale hodně často prostě na něj nemáme náladu, nemáme náladu se s ním víc bavit. Možná si to zaslouží, možná také ne. Ticho však může být sžíravé a může se stát, že zničí i váš vztah.

Ušlechtilý tichý protest Věry Čáslavské

Psal se rok 1968, když se Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku postavila na stejný stupínek jako Ruska Larrisa Petrik. Všechno bylo ještě čerstvé. Československo se cítilo potupně, zraněně, nešťastně, k tomu Rusce porotci dodatečně přidali body a Čáslavská se tak musela podělit o první místo s ní.

Mlčení ji stálo kariéru

S ženou, jejíž národ zotročil ten její. Když hrála sovětská hymna, Věra Čáslavská měla také pusu na zámek a sklonila hlavu. Do historie se toto gesto zapsalo jako tichý protest. Celý svět jej pochopil a Čáslavská si získala srdce všech Čechoslováků. Bohužel však, stálo ji to kariéru. Ve své době nejlepší světové gymnastce toto ticho v ten moment za to stálo. Nedokázala se podrobit, chtěla zůstat za každou cenu hrdá a nezradit svůj národ.

I za cenu, že si mlčením samy uškodíme

Je to padesát let. Kdo by podobné gesto dnes udělal, i kdyby věděl, že si tím uškodí? Ano, jsou to ženy. Jelikož muži mlčení nenávidí, často se stává, že nakonec raději z takového vztahu odejdou. Někdy však mlčení není na škodu. Kolikrát máte na jazyku tak ostrá slova, že jste nakonec rádi, že jste je spolkli. Možná jsme neměli tak úplně pravdu, nebo vůbec. Řada lidí se hádek také bojí, proto mlčí.

80 % žen využívá mlčení k vyjádření bolesti. To aby muži pochopili, že jsou natolik dotečené, že si namísto hádky vyberou raději ignorovat je.

Krutá pravda o manželství: Je to spíš dřina než pohádka

Co to tichá domácnost vlastně je?

Tichá domácnost je, když se jeden z partnerů rozhodne ignorovat toho druhého. Nejenže odmítá na něj promluvit, ale zcela jej ignoruje. Tichá domácnost obvykle nastane po hádce. Anebo také, když je jeden z partnerů naštvaný a místo toho, aby vyjádřil své rozčarování nahlas, zvolí si raději ticho. Když se druhému partnerovi po otázce Co se děje? nedostane odpovědi anebo pouze odměřeného „Nic.“, ihned ví, která bije a raději je také potichu. Taková je tichá domácnost, se kterou jsme se jistě všichni za život již setkali. Možná se takto hádáme s partnerem, možná se takto hádali vaši rodiče anebo ve svých dětských letech jste se s někým prostě jenom „nebavili“, to je také určitá forma tiché domácnosti, třebaže ne takové, jak ji chápeme dnes.

Nevíme, že oni nevědí

Jasně, i muži to dělají, ale zřejmě se nikdo nebude s nikým přít, když řeknu, že my ženy to děláme častěji. My moc dobře víme, proč jsme naštvané, co nám partner udělal anebo co jsme se na něj dozvěděli. Také předpokládáme, že možná tuší, co se stalo a pochopí, že ho takto trestáme. Jenomže partner nemusí vůbec vědět, co se děje. Takové mlčení je pro něj zraňující a frustrující.

Pasivně-agresivní jednání

Ať už jste tím ignorovaným vy anebo váš partner, měli byste oba vědět, že takové chování není ve vztahu přijatelné. Ne ve vztahu k člověku, kterého máte rádi a který vám neublížil natolik, aby si zasloužil ignoraci. Prostě si to ten člověk nezaslouží. Jako partneři byste měli udržovat zdravou komunikaci, čímž ignorace rozhodně není. Mlčení je formou pasivně-agresivního jednání.

Jak se hádat s muži. Vyhněte se těmto nejhorším chybám

Mlčení může být ale i ozdravné

Pokud jste zahájili tichou domácnost po hádce, je její existence poměrně normální a také užitečná. Máte čas popřemýšlet nad celým tím konfliktem, kdo měl pravdu a kdo naopak ne. Takové ticho může být léčebné. Hluboký nádech, hluboký výdech. To vám v této situaci velmi pomůže.

Nemá cenu hádat, co za mlčením stojí

Pokud jste příjemcem mlčení vy, vydržte. Pokud nemáte ponětí, o co vašemu protějšku tím mlčením jde, nemá cenu se domnívat. Nemáte věšteckou kouli. Dříve či později se to dozvíte.

Neomlouvejte se, pokud nejste o své vině přesvědčeni

Možná tichou hádku z duše nenávidíte, proto vás napadne, že se omluvíte. Toto nikdy nedělejte, pokud nevíte, za co se vlastně omlouváte anebo pokud nejste přesvědčeni o tom, že je vina na vaší straně. Namísto toho můžete vyjádřit pochopení, že chápete, proč je váš protějšek naštvaný. Nikdy se však neomlouvejte, pokud nemáte důvod, to jen propast mezi vámi dvěma prohloubí.

Pokud je však omluva na místě, není lepšího řešení

Pokud jste si však vědomi, že jste se opravdu provinili, není lepšího řešení sporu než omluva. Skutečně upřímná omluva.

Introverti jsou prostě jiní, mlčenliví

A co když je váš partner introvert? Introverti jsou už od přírody prostě takoví, potřebují víc času, aby své emoce zpracovali, zvláště pak pokud jde o něco, co je zraňuje. Uděláte jen dobře, když protějšku řeknete, že mu dáváte čas na rozmýšlení a akceptujete jeho hru na mlčení.

Introverti začínají být v kurzu. Proč se řada celebrit za ně prohlašuje?

Tichá domácnost jako forma psychického nátlaku

Tichá domácnost není však spravedlivá a do zdravého vztahu nepatří. Někdy však není zbytí a prostě si pomoci nemůžeme. Je však dobré mít na paměti, že se ignorováním vašeho partnera dopouštíte psychického nátlaku. Psychologové v tomto jednání vidí dokonce záměr získat nad partnerem moc. Tímto ho ovládnout či paralyzovat.

Nemá cenu s tebou ztrácet slova a čas

Říkáte mu tak, že je méněcenný a ve své podstatě si nezaslouží, abyste s ním zacházela jako se sobě rovným, jako s člověkem. Vědomě to tak možná nemyslíte, ale podvědomě možná ano. Každopádně na tom něco bude.

Mlčeti zlato. Ano, ale ne vždy

Ať tak či onak, tichá domácnost je projevem špatné komunikace mezi partnery a do určité míry také nevyzrálého vztahu. A pokud chcete, aby váš vztah prosperoval a bylo v něm dobře nejen vám, ale také vašemu partnerovi. Pokud mu ve vztahu dobře nebude, raději odejde. Nikdo nikdy neřekl, že je partnerství, potažmo manželství, procházkou růžovým sadem.2 Komentáře Tichá domácnost, aneb když místo hádky mlčíte

  1. Když jsme se s manželem pohádali naposledy asi před 6 lety,tak mi děti(v té době 5a3 roky) strašně vynadaly,jak jsem na tátu zlá,protože on brečel,když jsem po hádce radši šla asi na hodinu ven se uklidnit. Od té doby se nehádáme. Radši mlčíme. Bohužel sice bydlíme spolu, ale žijeme vedle sebe. Aby jsme se vyvarovali hádkám, tak jsme si přestali hodně věcí říkat. Děti sice žijou v rodině bez hádek, ale my nejsme šťastni.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*