Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Trápí vás bolest na hrudi? 11 věcí, které ji mohou způsobit

Adéla Lišková

Adéla Lišková

18. 4. 2018

Za bolestmi na hrudníku se může skrývat infarkt anebo jen obyčejné pálení žáhy. Víte, kdy jít k lékaři?

Mnohoznačný příznak

Bolest na hrudi je nespecifickým příznakem, který může naznačovat na mnoho nevýznamných problémů, ale rovněž signalizovat vážná onemocnění. Podle charakteru bolestí se dá leccos poznat, pokud však nejsme doktoři, s jistotou nemůžeme vědět nic.

Spousta lidí tyto potíže přeceňuje, jiní je zas podceňují, avšak v tomto případě je větší opatrnost tou lepší volbou. Pokud trpíte výraznou bolestí hrudníku trvající déle než několik minut, kterou si nedokážete vysvětlit, doporučujeme nechat se vyšetřit lékařem spíše než se pokoušet o diagnostiku příčiny svépomocí. A co vše tedy může bolesti na hrudi vyvolat?

Jak předejít infarktu. Může pomoci specializované vyšetření

1. Velká fyzická námaha

Jedním z nejčastějších důvodů bolesti na hrudi, a to zejména u mladých a zcela zdravých lidí, je nepřiměřená fyzická aktivita, na kterou tělo není zvyklé. Může se jednat například o stěhování nábytku, generální úklid domácnosti anebo jednorázově přehnané sportování. Pokud však nejde o intenzivní bolesti, není se čeho bát.

2. Angina pectoris

Při angině pectoris se bolesti objevují při námaze, do pár minut po ukončení činnosti však mizí. Příčinou potíží je stav, kdy srdeční sval nemá dostatek kyslíku, typicky následkem zužování koronárních tepen, jež mají za úkol srdce vyživovat. Při příznacích anginy pectoris je rozhodně nutné podrobit se lékařskému vyšetření, může totiž vyústit až v infarkt.

3. Infarkt myokardu

Asi nejobávanější příčinou bolesti hrudníku, jež v některých případech bohužel končí smrtí, je dobře známý infarkt. Jemu někdy předchází neléčená angina pectoris, která vyvrcholí vznikem krevní sraženiny, kdy se koronární tepna zcela ucpe. Tato situace, nazývaná právě infarkt myokardu, se však může objevit i bez předchozích varování.

U infarktu myokardu se vyskytují velmi silné a pálivé bolesti na hrudi, často vystřelující do levé ruky a břicha, v některých případech spojené s nevolností a zvracením. Od anginy pectoris se liší tím, že nemizí ani v klidu. Při těchto symptomech neprodleně volejte lékařskou pomoc.

4. Plicní embolie

Vážným onemocněním, jež se projevuje bolestmi na hrudi, je plicní embolie. Při té dochází ke vzniku krevní sraženiny v některé žíle v těle, nejčastěji jde o stehenní tepnu. Sraženina se pak s krví dostává do plic, kde ucpe některou z plicních cév, což může skončit až smrtí. Kromě bolestivého hrudníku jsou typickými příznaky suchý kašel a dušnost.

Plicní embolie – naučte se rozpoznat příznaky „plicního infarktu“

5. Problémy s hrudní páteří

Pravděpodobně nejběžnějším viníkem potíží s bolavou hrudí je hrudní páteř spolu se svými nervy. Jedná se o bodavé, pichlavé bolesti vystřelující ze zad, které mohou být velmi nepříjemné, zpravidla však nebývají nebezpečné.

6. Zánět dýchacích cest

Prakticky všechny záněty dýchacích cest se mohou projevit bolestí na hrudi. Často se tak děje zejména u zápalu plic, kdy pacient dále trpí výrazným kašlem, ať už suchým či s vykašláváním hlenu, a zvýšenou teplotou.

7. Zánět pohrudnice

Při zánětu pohrudnice se bolesti zhoršují při dýchání, zejména při nádechu.

8. Zánět osrdečníku nebo srdečního svalu

Příčinou bolesti na hrudi mohou být i záněty spojené se srdcem. Jedná se zejména o zánět osrdečníku (perikarditida) či vážnější zánět srdečního svalu (myokarditida), při kterém se objevují i poruchy srdečního rytmu.

9. Pálení žáhy

Pálení žáhy je způsobeno kyselými žaludečními tekutinami, které dráždí stěny jícnu. Na vině je obvykle špatně fungující svěrač, který propouští žaludeční obsah zpět do jícnu. Bolest se často objeví po jídle a v některých případech je tak prudká, že připomíná infarkt. Tehdy je lepší zavolat lékařskou pomoc, i když může jít jen o planý poplach.

Jak vyzrát na pálení žáhy? Inspirujte se babskými radami

10. Pneumotorax aneb vzduch na plicích

Pneumotorax je zvláštním stavem, kdy se do jedné z pohrudničních dutin, jež obklopují plíce, dostane vzduch. V dutině je standardně podtlak, který umožňuje rozepnutí plíce při nádechu. Při pneumotoraxu však dochází k prasknutí části plíce. Vzduch z plíce se následně dostává do pohrudniční dutiny a způsobí prudkou bolest provázenou dušností.

11. Zlomená žebra

Zlomená žebra se projevují nepříjemnou bolestí zhoršující se při nádechu. Většinou se poškodí při úrazu hrudníku.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Trápí vás bolest na hrudi? 11 věcí, které ji mohou způsobit