Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Vše, co byste měla vědět o bradavkách. Co je normální a co značí problém?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 1. 2018

Co se týče našich prsou, víme že existují určitá výstražná znamení, která bychom neměly ignorovat – bulky, změny na kůži nebo také bolesti. Co ale vlastně víme o svých bradavkách?

Na co si dávat pozor u bradavek? A jak poznáte, že je vše v pořádku? Gynekolog Julien Brady doporučuje je hlavně neignorovat, což prý dělá spousta žen.

Sledujte změny

Obvykle se doporučuje pravidelná domácí prohlídka prsou, která zamezí tomu, že si nevšimnete něčeho neobvyklého. Při ní byste ale neměla přehlížet ani své bradavky – sledujte, zda se nemění jejich tvar, barva či citlivost. Výstražnými znameními pak jsou následující věci:

  • krev
  • výtok
  • zápach
  • výrazná bolest
  • hrudky či změny kůže

Pokud objevíte jeden z těchto problémů, přičemž není zřejmá příčina, neváhejte s návštěvou svého gynekologa.

Co je a není v pořádku?

Každá žena má bradavky trochu jiné. Dvorec (kulatá oblast kolem bradavky) může mít různý tvar, velikost i hrubost. Zcela běžně jsou zde malé hrudky, které mění velikost podle teploty a vlhkosti.

Dvorec často mění barvu v těhotenství, kdy se typicky stává tmavším. Po porodu může bradavka znovu zesvětlit, anebo zůstat tmavá. Obojí je normální.

Ochlupení bradavek

Ženy, které mají hustší ochlupení, mohou mít chloupky pokryté i bradavky. Tyto chloupky typicky začínají růst v pubertě. Pokud vám začnou růst později, případně se změní hustota ochlupení, poraďte se s gynekologem – může jít o projev syndromu polycystických ovarií. Pokud vám chloupky překážejí, můžete je vytrhat pinzetou.

Svědění

Jestli vás bradavky či jejich okolí svědí, zkuste vyměnit prací prostředek či mycí gel. Příčinou může být i podprsenka z dráždivého materiálu. Pokud nic nepomůže, a zejména pokud je svědění doprovázeno bolestmi, může to naznačovat na nějaký zdravotní problém.

Zvýšená citlivost a bolesti

Tato záležitost je normální během menstruace. Záleží však na dané ženě, co je u ní obvyklé. Pokud se citlivost v průběhu času výrazně mění, svěřte se gynekologovi. Bolesti bradavek vás mohou trápit během kojení, zejména v začátcích.

Suché bradavky

Bradavky se stávají sušší během menopauzy, kdy tělo přichází o estrogen a kůže je tak méně pružná. Můžete se setkat i s popraskáním. V tom případě pomůže, pokud je budete mazat jemným hydratačním krémem. Pokud však máte do menopauzy daleko, změnu vlhkosti nepodceňujte.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vše, co byste měla vědět o bradavkách. Co je normální a co značí problém?