Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Zbavte se chrápání pomocí kompresních ponožek

Veronika Tichá

Veronika Tichá

20. 3. 2015

Používáte kompresní ponožky kvůli problémům s křečovými žilami? Podle nejnovějších výzkumů může jejich nošení pomoci i proti chrápání. Čím je to způsobeno?

Ucpaný nos i zadržování vody

Chrápání může pěkně znepříjemnit noc nejen spolunocležníkům, ale také samotnému původci tohoto nepříjemného zvukového projevu, a to především ze zdravotního hlediska. V posledních desetiletích se zjistilo, že chrápání může být signálem větších zdravotních problémů, například spánkové apnoe, neboli neboli onemocněním projevujícím se zástavou dechu.

Mezi hlavní příčiny patří neprůchodnost horních cest dýchacích buď jako samostatný problém, anebo kombinovaný s nadváhou. Pro stanovení diagnózy je vždy nezbytné odborné vyšetření. Do té doby si ale můžete ulevit pomocí kompresních ponožek, díky kterým sice neodstraníte příčinu chrápání, ale můžete se alespoň v klidu vyspat.

Přesouvání vody z nohou do krku

Kompresní ponožky se používají, protože zabraňují hromadění tekutin v dolních končetinách. Tímto problémem často trpí také lidé, kteří v noci chrápou. Podle teorie, kterou zkoumali torontští vědci, tekutina, která se městná během dne v dolních končetinách, se v noci v horizontální poloze přesouvá do oblasti krku. Tento přesun vyvolává zhroucení svalů v krku a následnou blokaci dýchacích cest, který způsobí nechvalně známý zvuk vycházející z hrdel mnoha spáčů.

Odborníci na chrápání z torontské univerzity nechali padesát mužů trpících vážnou spánkovou apnoe nosit kompresní ponožky. Část z nich je měla na nohou denně po dobu dvou týdnů, část je nenosila vůbec.

Klidné noci s ponožkami

Vědci sledovali jejich spánkovou aktivitu a hromadění vody v oblasti krku a výsledek byl překvapující. „U mužů, kteří nosili ponožky, se v noci přesouvalo méně tekutiny do oblasti krku a došlo tak ke snížení počtu narušení spánku dušením a chrápáním,“ tvrdí odborníci na stránkách odborného časopisu Sleep Medicine. To je dobrý důvod vyzkoušet kompresní ponožky, nemyslíte?

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zbavte se chrápání pomocí kompresních ponožek