Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

11 zdravotních problémů, kterými mohou trpět vegetariáni

Veronika Tichá

Veronika Tichá

10. 1. 2018

Pokud se rozhodnete vyřadit z vašeho jídelníčku maso, měli byste vědět, čím ho nahradit tak, aby váš organismus nestrádal. Pokud tak neučiníte, je více než pravděpodobné, že dříve nebo později pocítíte následující zdravotní komplikace.

1. Chronická únava

Proti únavě lze účinně bojovat přísunem vitamínu C, draslíku, železa a hořčíku. Získáte je z ořechů, ovesných vloček nebo banánů.

2. Mrtvice

Je potvrzeno, že látky obsažené v rybách, luštěninách a mléčných výrobcích výrazně snižují riziko mrtvice.

3. Bledá kůže

Pokud máte bledou kůži, pravděpodobně vám schází železo a vitamin B12, zvyšte tedy příjem zejména droždí, ovoce a zeleniny.

Železo v těle působí proti únavě, zlepšuje soustředení a pomáhá s početím

4. Osteoporóza

Proti osteoporóze pomáhá dostatek vitamínu D, který získáte působením slunečních paprsků. Přečtěte si, v jakých potravinách ho můžete najít:

Přírodní zdroje vitamínu D: zaměřte se na správné potraviny

5. Suchá kůže a vrásky

Na suchou kůži a s tím související tvorbu vrásek pomáhá vitamin B2. Je obsažen v mléčných výrobcích, rybách, bramborách, vejcích, ořechách a pivovarských kvasnicích.

6. Mastné vlasy

Vlasy se můžou mastit z mnoha důvodů, jedním z jich ale je nedostatek vitaminu B. Vitamíny skupiny B jsou obsaženy zejména ve fazolích, rybách a také v některých druzích zeleniny a ovoce a také v mléčných výrobcích.

Neužívejte vitamin B v tabletách. Víte, jak nakombinovat potraviny?

7. Bolesti hlavy

Důležitým stopovým prvkem, jehož nedostatek může způsobovat bolest hlavy, je železo. Najdete ho v petrželi, brokolici a celozrnném pečivu.

8. Zažívací potíže

Při absenci masa ve stravě se může porušit rovnováha střevních bakterií, což vede k zácpě, průjmům nebo nadýmání. Zařaďte do svého jídelníčku zakysané mléčné výrobky.

9. Poruchy štítné žlázy

Pohlídejte si i jód, bez kterého nemůže štítná žláza produkovat hormony. Jezte ryby, mořské řasy a používejte mořskou sůl.

10. Vyrážky

Na zdravou pleť má vliv dostatek zinku. Jezte dýňová semínka, ořechy, listovou zeleninu, meruňky, cibuli a houby.

11. Úzkosti a deprese

Proti úzkostem bojujte potravinami s obsahem omega-3 mastných kyselin. Ty dodejte tělu prostřednictvím sóji, dýňových a lněných semínek a vlašských ořechů.

Ohodnoťte tento článek:
3,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

11 zdravotních problémů, kterými mohou trpět vegetariáni