Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

5 tipů na prevenci dobrého zdraví, psychiky a kondice v době koronaviru

Redakce

Redakce

23. 3. 2020

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko spojené s nákazou koronaviru nebo při nejhorším jeho následkům.

1. Jezte omega 3 mastné kyseliny

Zpráva Státního zdravotního ústavu uvádí, že velmi důležitou roli, jak připravovat tělo proti fatální reakci organismu po infekci koronavirem, můžou být omega 3 mastné kyseliny. Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu totiž může stát za jedním z důvodů úmrtí při nemoci COVID-19 přehnaná autoimunitní reakce. A právě omega 3 mastné kyseliny mohou tělo proti této fatální reakci podle dostupných zjištění připravit. Zeptali jsme se proto výživové specialistky s pomocí jakých látek můžeme omega 3 do těla dopravit. „Mezi potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny patří především ryby, jako jsou losos, tuňák nebo makrela. Najdeme je ale také například ve vlašských ořeších, lněných a chia semínkách nebo některých mléčných výrobcích,“ upřesňuje hlavní nutriční specialistka výživových poraden NUTRIADAPT Ing. Monika Bartolomějová.

2. Důležitá je imunita. S tou můžou pomoci prebiotika

Velmi důležitý pro boj s případnými viry a nákazou je imunitní systém. A ten je často navázán na naši střevní soustavu neboli mikrobiom. Pro správné fungování našeho mikrobiomu jsou přitom veledůležité prebiotické potraviny. Ty podporují přirozenou obranyschopnost organismu proti virům, bakteriím a dalším škodlivým patogenům.

Jak reagujete v krizové situaci? Přebíráte odpovědnost nebo odpadáte?

Zakladatelka jedné z největších společností zabývající se výrobou raw produktů Ing. Mgr. Tereza Havrlandová z Lifefoodu k tomu říká: „Prebiotikum je obecně nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav konzumenta. Jsou to především potraviny bohaté na vlákninu. V českých potravinách ji najdeme například v zelenině, ovoci, celozrnném pečivu, čočce, fazolích nebo ovesných vločkách. Z exotických potravin se velký podíl prebiotik nachází v hlízách jakonu, ze kterého se dělá třeba jakonový sirup.

Zajímavost: Při volbě probiotik můžete sáhnout po plnotučném jogurtu, kefíru či kefírovém mléku, acidofilním mléko, kysaném podmáslí, kysaném zelí, nakládaných houbách, kvašených okurkách či jiné kvašené zelenině. Ze sýrů jsou vhodné ovčí brynza, ementál, eidam, čedar, plísňové sýry a obecně zrající sýry.

3. Zajistěte si dostatek vitamínu D

Dlouhodobé studie poukazují na souvislosti mezi nízkým obsahem vitamínu D a řadou zánětlivých onemocnění. Zlepšení hladin vitamínu D může podle vědců pomoci snížit záněty v těle a tedy také proti boji s virovými onemocněními včetně koronaviru. Vitamín D je v těle přirozeně tvořen v kůži díky UV záření ze slunce. Pokud však je slunečního záření málo, a navíc jsme nyní nuceni trávit většinu času doma, je dobré tento vitamín doplnit.  „Mezi dobré zdroje vitamínu D patří tučné mořské ryby, případně je vhodné vitamín D suplementovat ve formě kvalitních doplňků stravy,“ radí nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

Jak na buddhistickou meditaci? Technika není jen jedna

4. Věnujte se meditaci a dechovým cvičením

Neméně důležitá v tomto období je také naše psychika. Ukazuje se totiž, že pokud máme oslabenou psychiku, oslabuje se také náš imunitní systém a jsme náchylnější k onemocnění a virům. K psychické zdatnosti nám můžou pomoci relaxační i pohybové aktivity, které můžeme provádět i z domova.

Využijte čas doma k meditaci, která vám pomůže lépe zvládat stres. Ideální je cvičení jógy, díky kterému budete klidnější a uvolněnější a lépe budete zvládat problémy současných dní. Jelikož musí být všechna studia v těchto dnech uzavřená, přistoupili jsme ke kroku, kdy zdarma na internetovém kanálu YouTube zveřejňujeme lekce jógy. Ty si můžete nyní z domova zacvičit i vy,“ prozrazuje zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Kromě toho doporučuje pouštět si TAYATA OM mantru – buddhistickou mantru, která rozpouští veškerá utrpení, bolesti a deprese. Na internetu ji najdete v mnoha variantách.

5. Jóga a meditace nejsou nic pro vás? Snažte se cvičit

Dobrá tělesná kondice snižuje riziko onemocnění a zároveň napomáhá snadnějšímu průběhu nemoci. I když bychom měli vzhledem k současné situaci trávit většinu času doma, krátká fyzická aktivita venku v minimálním počtu lidí, ideálně sami nebo s partnerem, nám může prospět. Pokud jste zcela zdraví, můžete zvolit například svižnou procházku v lese. Měli byste však se sebou mít ochrannou roušku. Fyzioterapeutka Mgr. Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7 pro změnu radí jednoduché cvičení na aktivaci hlubokého stabilizačního systému, které doma zvládne každý.

„Položte se na záda. Dolní končetiny pokrčte v kolenou a kyčlích. Nohy rovnoměrně opřete celými ploskami o podložku. Vytahujte se za temenem hlavy a kostrčí. Vaše páteř je napřímená. Bradu mírně zasuňte k hrudníku, jako byste chtěli vytvořit dvojitou bradu. Ruce položte na spodní část břicha. Při nádechu rozvíjejte břicho směrem nahoru a do stran, jako byste své ruce chtěli odtlačit ke stropu. Při výdechu spodní část břicha aktivně stahujte směrem dolů k páteři, vaše ruce klesají. Buďte opatrní, abyste se neprohýbali v bedrech. Cvik můžete provádět každý den,“ popisuje závěrem fyzioterapeutka.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 tipů na prevenci dobrého zdraví, psychiky a kondice v době koronaviru