Menu
WomanOnly
Domácnost

6 květin vhodných do koupelny a na WC

Petr Gorás

Petr Gorás

19. 5. 2023

Rostliny dokáží koupelnu či toaletu nejen zpříjemnit a zútulnit, často také pročišťují vzduch a mohou odstranit i nepříjemný zápach. Jedná se však o dost specifické prostředí, kde se nebude dařit jen tak ledasčemu – vysoká vlhkost a často i špatný přístup denního světla, to jsou běžné podmínky našich koupelen. Natožpak když okno chybí úplně. Zde je pár osvědčených tipů.

Liána do velkých i malých koupelen

Potos, šplhavnice, epipremnum – to jsou všechno názvy tropické liánovité rostliny, která má charakteristické srdcovité listy. Můžete ji v koupelně i na wc pěstovat v závěsných květináčích jako převislou pokojovku, umí se ale také dobře popínat. Existuje několik druhů, oblíbená je zejména šplhavnice zlatá, jejíž listy mají zlaté žíhání. Ideální je pro ni světlá koupelna (avšak nedávat na přímé slunce), snese však i temnější místnost s malým oknem. Jen by se jí měla vyhnout domácí zvířata, neboť je pro ně toxická.

Elegantní tilandsie se obejde bez hlíny

Kykatka neboli tilandsie je zvláštní rod rostlin, který doslova žije ze vzduchu. Pochází z amerického kontinentu, kde žije v pouštích i pralesích, v nížinách i na horách. V těchto prostředích se jednoduše ukotví pomocí svých kořenů na nějakém kmeni nebo kameni a nadále už se jen živí vzdušnou vlhkostí. Do koupelny ideální, a navíc elegantní řešení. Umístit ji můžete například do skleněné mísy s kameny nebo do závěsného aerária. Zasazení do hlíny by ji mohlo naopak zabít a pozor si dejte i na přímé slunce.

Nenáročná a léčivá aloe vera

Tuto sukulentní rostlinu snad ani není třeba dlouze představovat. Aloe vera patří mezi další odolné rostliny, které snesou více i méně světla a nepotřebují příliš péče. Háklivá je leda tak na nadměrnou zálivku. V koupelně si vystačí jen s minimálním zaléváním, na samostatném wc ji stačí zalévat jednou týdně. Přes zimní měsíce zaléváme ještě méně než obvykle. Navíc se vyplatí mít tuhle léčivou rostlinu po ruce, pokud se třeba někdy vrátíte domů spálení od slunce nebo pokousaní od hmyzu.

Kapradí z deštných pralesů

Velice populární a nenáročnou kapradinou do květináče je ledviník ztepilý (nephrolepsis), který přirozeně roste v bažinách a deštných pralesích Ameriky, Afriky i Polynésie. Miluje vlhkost a příliš slunce mu vyloženě škodí. Vějířovité listy dorůstají délky 0,5 až 2,5 metrů a ledviník tak dokáže pěkně oživit i větší koupelny. Navíc se mu přisuzuje vlastnost velmi dobře čistit vzduch. Má mělké kořeny, takže mu stačí nepříliš hluboký květináč.

Toulcovka přímo miluje vlhkost

Toulcovka je další zajímavá kráska z Amerických a Asijskýc deštných pralesů. Opět tedy pro svůj růst přímo vyžaduje vlhkost, teplo a pouze nepřímé světlo. Koupelna je tím nejideálnějším místem v domácnosti, kam ji můžete umístit. Kvete v podobě klasu, který je obklopen jediným bílým listenem (tzv. toulcem). Ale pozor, toulcovka je mírně toxická pro kočky a psy, citlivějším lidem může při doteku způsobit vyrážku.

Nesmrtelný tchýnin jazyk i pro ty největší začátečníky

Tohle je naprostá klasika nejen z domácností, ale třeba i z mnoha kanceláří. Je to totiž nenáročná a takřka nesmrtelná rostlina, která snese i ty nejtemnější kouty. Na rozdíl od výše zmíněné toulcovky se tchýnin jazyk hodí třeba i na oddělené WC, kde nepanuje takové vlhké mikroklima jako v koupelně. Pokud dáte tchýnin jazyk do vlhké koupelny, dejte pozor jen na to, abyste to nepřehnali se zaléváním.

I bez oken to jde

I do koupelny či toalety bez okna lze umístit živou zeleň. Nejlépe se hodí ty druhy rostlin, které se ve volné přírodě adaptovaly na nedostatek světla, například v podrostu hustých lesů. Z výše zmiňovaných to je zejména kapradí, toulcovka a tchýnin jazyk.

Má to však jednu zásadní podmínku. Po část dne budou potřebovat umělé osvětlení. A nemělo by jít o obyčejnou žárovku, rostliny k fotosyntéze potřebují plné světelné spektrum. Dopřát byste jim měli zhruba 12 hodin denně. Dnes už lze naštěstí pořídit úsporné LED žárovky, které nemají příliš velkou spotřebu energie a jsou určené přímo pro rostliny. Navíc je takové světlo příjemnější i pro člověka.

 

Zdroje: thespruce.com, apartmenttherapy.com, countryliving.com, marthastewart.com, bhg.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

6 květin vhodných do koupelny a na WC