Menu
WomanOnly
Rodina

7 rad, jak dítěti ulehčit smrt blízkého člověka

Veronika Tichá

Veronika Tichá

4. 4. 2015

V určitém věku nastane doba, kdy budeme muset dětem vysvětlit, co je to smrt. Dříve nebo později se i oni setkají se smrtí blízkého člověka. Jak se v takové situaci zachovat a jak dětem pomoci?

Když dítě přijde o někoho velmi blízkého, například prarodiče, prochází stejnou bolestí jako my, jen ji prožívá trochu jinak. Nejpodstatnějším rozdílem je, že děti neumí o svých pocitech mluvit, proto potřebují dospělé, kteří jim pomůžou problém ventilovat a dostat je z nejhoršího.

Děti můžou smrt v rodině prožívat několika způsoby, mezi nimi například nezastavitelným pláčem, zlobou nebo zdánlivou ignorací. Ve skutečnosti ale tyto děti trpí stejně silně, jako dítě, které propadá záchvatům bolesti, strachu nebo hysterie.

To nejdůležitější, co můžete udělat pro dítě, které ztratilo blízkou osobu, je nechat ho svůj smutek prožít, neodsouvat problém do pozadí nebo ho ignorovat. „Nejvíc to dětem ulehčíte, když se budete chovat přirozeně, láskyplně, budete s dítětem trávit hodně času, ale dáte mu prostor, když bude chtít být samo,“ radí emoční poradkyně Karla Večeřová z Cloud 9 Institute. Měli byste dodržovat tato pravidla:

1. Buďte rovnocennými partnery

Berte dítě jako sobě rovné. Nesnižujte a nezlehčujte jeho bolest, buďte empatičtí. Potřebuje cítit, že v tom není samo a že se za své slzy nemusí stydět.

2. Odpovídejte mu na otázky

Na cokoli se vás dítě zeptá, odpovězte mu. Vysvětlujte vše, co potřebuje vědět.

3. Dovolte dítěti projevit veškeré emoce

Ať pláče, křičí nebo třeba jen mlčí, není dobré emoce potlačovat.

4. Nesnažte se bolest potlačit nebo přebít

Nezkoušejte dítě rozveselit nějakou záplatou, třeba dárky. Nechte ho truchlit, když má potřebu.

5. Neschovávejte své emoce

Plačte před dítětem, přiznejte, že cítíte bolest a smutek. Ať ví, že neprožívá nic neobvyklého.

6. Vezměte ho na pohřeb

I dítě by si mělo prožít rozloučení s blízkou osobou, ačkoliv tomu třeba ještě nebude moc rozumět.

7. Dávejte mu najevo lásku

Často dítě objímejte a mazlete se s ním. Musí cítit, že i když o někoho přišlo, není samo. Stále má kolem sebe spoustu lidí, kteří ho milují, a je s nimi v bezpečí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 rad, jak dítěti ulehčit smrt blízkého člověka