Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Akita inu: Japonské psí plemeno, které je symbolem štěstí a věrnosti

Akita inu je starobylé plemeno z Japonska, které proslavil zejména příběh o věrném psu Hačikó. Věrnost a oddanost patří mezi hlavní povahové rysy akity inu, nejsou však jediným důvodem, proč si tohoto psa okamžitě zamilujete. Pro koho se akita inu hodí a jak se o ni starat, aby jí nic nechybělo?

Japonský pes akita inu

Pes akita inu pochází z Japonska, konkrétně z prefektury Akita na ostrově Honšú. Termín akita inu tedy v překladu znamená pes z Akity. V Japonsku se tito psi původně užívali k lovu, nicméně s postupným úbytkem zvěře se z nich začali stávat mazlíčci šlechticů a samurajů.

Na přelomu 19. a 20. století, když se do popředí dostaly psí zápasy, se kříženci akity inu zneužívali jako bojoví psi. Jakmile byly tyto krvelačné zápasy zakázány, stali se z akit opět mazlíčci. V současnosti je lze v Japonsku vidět po boku policistů a běžně působí také jako terapeutičtí psi.

Akity inu jsou známé svou věrností a oddaností pánu. To dokazuje i slavný příběh o akitě jménem Hačikó, který se odehrál ve 20. letech 20. století ve městě Ódate. Tento pes každý den chodil na nádraží a čekal, až se jeho pán vrátí z práce. Jednoho dne však jeho páníček zemřel a v obvyklou hodinu na nádraží nepřijel. Hačikó se sem i tak denně vracel a čekal, a to až do doby, než sám zemřel. V roce 2009 byl dokonce natočen film, který byl tímto skutečným příběhem inspirován.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Z hlediska povahy je akita inu neuvěřitelně milým společníkem, který si skvěle rozumí s dospělými a většinou i dětmi. Akity se vcelku snadno učí, jsou vysoce inteligentní, odvážné a někdy také tvrdohlavé. Je velmi důležité zajistit řádnou socializaci ve štěněčím věku, jinak hrozí, že budou agresivní vůči jiným psům.

Příbuzným plemenem je americká akita, která je o něco málo větší a liší se tvarem hlavy – zatímco akita inu svou hlavou připomíná lišku, hlava americké akity se podobá spíše hlavě medvěda. Americká akita má také vzpřímenější uši a je svalnatější než akita inu.

Vzhled a barevné varianty akity inu

Mezi charakteristické znaky akity inu patří krátká a hustá srst, silný krk, vztyčené uši a stočený ocas. Jde o statné psy, kteří měří 61 až 67 cm v kohoutku a váží od 28 do 50 kg. Pokud jde o barevné varianty, existují červené, sezamové, bílé a žíhané akity inu, černé nikoliv.

Povaha akity inu

Akity inu jsou symbolem věrnosti, štěstí a blaha, což už samo o sobě vypovídá o jejich povaze. Obecně jsou klidné, rozvážné a věrné. Mohou být také svéhlavé a někdy jim trvá, než poslechnou svého páníčka. V případě nebezpečí jej však za žádných okolností nezradí.

Nejde o nijak zvlášť uštěkané psy, avšak jestliže to akita považuje za nutné, rozhodně se ozve. Celkově jsou akity inu vynikajícími společníky a ochránci, kteří si však nemusí sednout s jinými domácími zvířaty.

Ačkoli se akity inu ke svým páníčkům chovají láskyplně, jsou vhodné především pro zkušené chovatele. Výchova může být náročnější, nicméně pokud se pro pořízení akity rozhodnete, získáte milého chlupatého společníka na několik dalších let.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Péče a výchova

Akity inu vyžadují velké množství pohybu a také trénink. Mají hodně energie, proto je potřeba věnovat dostatek času venčení. Zároveň nemusí být vhodné procházky v parcích a na dalších místech, kde se vyskytují jiní psi. Akity jsou vůči jiným psům dominantní a mohou se chovat agresivně.

Před pořízením akity je třeba vzít v potaz skutečnost, že akity inu nejsou rády o samotě a v prázdném bytě budou nešťastné. Čím více psa můžete zapojit do běžného života, tím spokojenější bude.

Srst akity je velmi hustá a jemná, žádnou zvláštní péči však nepotřebuje. Připravte se však na to, že akity nadměrně línají, a tak je vhodné srst pravidelně česat. Vzhledem k hustotě srsti je v letních měsících nutné dávat pozor, aby se pes nepřehřál.

Jak již bylo řečeno, akity inu jsou velmi inteligentní, nicméně je o nich také známo, že jsou dosti tvrdohlavé. Jistou kontrolu lze získat důkladným výcvikem a včasnou socializací. Při výcviku psa motivujte pozitivně, na zvedání hlasu či fyzické tresty bude reagovat ještě větší zatvrzelostí.

Zdraví a možné nemoci

U všech plemen platí, že pořídíte-li si psa z prověřené chovatelské stanice, nemusíte se příliš obávat dědičných onemocnění. Přesto se u zástupců plemene akita inu některé zdravotní problémy vyskytnout mohou.

Řeč je například o dysplazii kyčelního kloubu, která může vést k artritidě. Jde o onemocnění, které je zčásti dědičné, zčásti způsobené přílišnou fyzickou zátěží a nevhodnou stravou.

Dalším možným zdravotním problémem je hypotyreóza neboli nedostatečná činnost štítné žlázy, kterou lze však poměrně snadno řešit pomocí léků.

U akit inu se dále můžeme setkat s kožními potížemi, epilepsií, atrofií sítnice či různými autoimunitními chorobami. Některým jedincům také nemusí vyhovovat určité složky potravy, například sója.

Český fousek v sobě lovecké pudy nezapře. Hodí se ale i k dětem

Jak se akita inu snáší s malými dětmi?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Jak jsme již zmínili, akity s dětmi mohou vycházet velmi dobře, nicméně podmínkou je dokonalá socializace. Pokud se u psa vyskytují agresivní sklony, je z pochopitelných důvodů k dětem nevhodný. V takovém případě je nutné akitu v přítomnosti dítěte pečlivě hlídat.

Existuje řada plemen, která se k dětem vyloženě hodí. Patří mezi ně například pudl nebo retrívr.

Pro koho je pes akita inu vhodný?

Pořízení akity inu je doporučováno především zkušenějším chovatelům, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je, že k výcviku psa tohoto plemene je potřeba dostatek trpělivosti a především zkušeností. Druhým důvodem je skutečnost, že bez řádného výcviku může být akita inu agresivní a tím i nebezpečná pro okolí.

Jestliže o koupi akity inu uvažujete, dobře promyslete také své časové možnosti. Jde o psa, který je naprosto oddaný svému páníčkovi a chce s ním trávit co nejvíce času. Pokud bude často sama, bude trpět. Zároveň je nutné věnovat dostatek času výcviku a pohybovým aktivitám.

Není od věci mít na paměti i to, že akity inu párkrát ročně poměrně hodně línají. V tomto případě jde spíše o kosmetický problém, ovšem srst zachycená na oblečení nebo čalouněném nábytku nemusí být to pravé ořechové pro každého.

Zdroje: wikipedia.org, thesprucepets.com, hellobark.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Akita inu: Japonské psí plemeno, které je symbolem štěstí a věrnosti