Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Antikoncepce bez menstruace. Může mít vliv na naší plodnost?

Jana Langová

Jana Langová

19. 2. 2017

Každá z nás už to někdy zažila. Vysněná letní dovolená, na kterou se těšíte už půl roku dopředu, a zrovna vám kalendář oznámí, že vám na ní vychází menstruace. Co teď? Řešení je nasnadě, stačí neudělat pauzu při braní antikoncepčních pilulek. Ale věděla jste, že s jejich pomocí si můžete regulovat menstruační cyklus mnohem delší dobu anebo rovnou zvolit antikoncepci bez menstruace?

Když menstruace není menstruace

Mnoho žen se zásahům do svého menstruačního cyklu brání, protože považuje krvácení za přirozenou věc, kterou se tělo čistí. Pravdou je, že normálně se tělo tímto způsobem zbavuje narostlé sliznice, ale v případě užívání antikoncepce nastává úplně jiná situace. Z pilulek i dalších hormonálních preparátů se do těla uvolňují syntetické estrogeny a gestageny, které převezmou řízení menstruačního cyklu. Ovulace neprobíhá, děložní sliznice se nezvyšuje a za tři týdny se dostaví pseudomenstruace, která je výsledkem poklesu hormonů při týdenní pauze. Idea „pravidelného čištění“ se nám tak rozplývá.

Návod, jak oddálit menstruaci. Jde to s antikoncepcí i bez

Tři měsíce i více bez menstruace

Vlastní regulaci krvácení doporučují i někteří gynekologové. Podle jejich názoru může žena antikoncepční pilulky brát nepřetržitě 3-6 měsíců bez toho, aby to mělo vliv na její zdraví a plodnost. Podobný režim mohou uplatnit i ženy, které používají antikoncepční náplasti. Vhodné je to například pokud trpíte silným krvácením, menstruačními bolestmi a dalšími život omezujícími stavy. Nepřetržité braní pilulek se dokonce užívá v terapii, při léčbě endometriózy, epilepsie či migrény spojené s menstruací. Nicméně v případě, že žena začne krvácet anebo špinit, by podle doktorů měla dobrat plato a udělat týdenní pauzu, protože hladina hormonů už nedokáže zadržet růst sliznice.

Antikoncepce, při které se nemenstruuje

Existují samozřejmě varianty antikoncepce, při kterých žena nekrvácí vůbec nebo velmi málo, i když to neplatí plošně na všechny uživatelky. Jednou z nich je hormonální nitroděložní tělísko, které je čistě gestagenní a na rozdíl od pilulek působí pouze lokálně. Tělísko je malé, ve tvaru T a zavádí ho gynekolog. Jeho životnost je několik let a v dnešní době už je přístupné i mladým dívkám a těm, které ještě nerodily. Další možností jsou injekce, na které se dochází jednou za 3 měsíce a aplikuje je taktéž lékař. Na trhu jsou také čistě gestagenní antikoncepční pilulky, tzv. minipilulky, vhodné především pro ženy, které nemohou užívat preparáty s obsahem estrogenu. I jejich vedlejším účinkem, kromě ochrany před početím, je zeslabení až úplné vymizení menstruace.

Kdy vysadit antikoncepci před otěhotněním? Stačí krátká doba

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Výběr antikoncepce nepodceňujte

Každá žena je originál, což platí i při výběru antikoncepce – nemusí vám sedět hned. Před začátkem užívání hormonální antikoncepce by zájemkyně měla mít alespoň rok pravidelnou menstruaci a gynekolog by měl provést důležitá vyšetření (např. na trombózu). V případě, že během braní dochází ke špinění, nepravidelnému krvácení, nepříjemným bolestem břicha nebo nevolnostem, je na čase změnit antikoncepci. Nemusíte se bát, je opravdu velká spousta druhů. Můžete vybírat mimo jiné mezi jednofázovou až třífázovou, které se liší v množství hormonů, jež se do těla v průběhu cyklu uvolňují. Jednofázová má stále stejné množství hormonů, u dvoufázové a třífázové se hladiny mění, čímž napodobují přirozenou menstruaci.

Krvácení mimo cyklus

Pokud žena chce antikoncepci kvůli úpravě menstruačního krvácení, kdy nepravidelně krvácí, mělo by se nejdříve vyšetřit, jestli se nejedná o něco úplně jiného. Antikoncepce by tak totiž problém jen překryla a neřešila příčinu. Může se jednat o různé poruchy ovulace (anovulační krvácení, luteální insuficience), polypy, cysty, záněty nebo myomy. Trpíte-li delší nepravidelností v cyklu, určitě to nepodceňujte a navštivte svého gynekologa.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Antikoncepce bez menstruace. Může mít vliv na naší plodnost?