Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Barvy růží a jejich význam. Co vám chtěl květinou říct?

Redakce

Redakce

5. 2. 2019

Ženy rády dostávají květiny, a zejména pak růže. Zamysleli jste se však někdy nad tím, co vám ten, který vám přinesl květinu, chtěl říct? Barvy růží totiž mají svůj význam. Která barva vyjadřuje vášeň, která nevinnost a která žárlivost?

Barvy růží a jejich význam

Nejen řečí, ale i květinou se dají sdělit své pocity a city jiné osobě – přirozeně té, která je květinou obdarována. To je myšlenka tzv. květomluvy, která vznikla ve středověkých harémech a poté zaznamenala velký rozkvět v Anglii za vlády královny Viktorie. Pomocí květin lidé komunikovali zejména v případech, kdy bylo pro ně těžké něco sdělit slovy, případně se to v dané příležitosti nehodilo.

Postupně význam květomluvy upadal a dnes už málokdo ví, co která květina znamená. Přesto alespoň jejich barvy na nás podvědomě působí dodnes. Jaký význam mají barvy růží, které jsou nejčastějším květinovým dárkem?

Fáze zamilovanosti ve vztahu. Jak se liší zamilovanost od okouzlení a jak poznat přechozený vztah? Odpovídá psycholožka

Význam růží podle barev – červená/rudá

Jak většina z vás jistě tuší, pokud dostanete od svého milého červenou růži, pak byste měla začít jásat. Červená růže znamenala a znamená lásku vášeň snad ve všech zemích a kulturách. Její význam je navíc tak provařený, že i většina mužů dobře ví, co ženě rudou růží říkají. A ti ostatní, co ji své milé přinesou, alespoň podvědomě chtějí vyjádřit své city k ní.

Význam barvy růží – bílá

Bílé růže můžete často vidět ve svatebních kyticích a není to náhodou. Význam bílé růže je totiž čistota a nevinnost, často chápaná také jako věrná, čistá a opravdová láska k druhé bytosti. Bílé růže jsou rovněž symbolem pravdy a úcty.

Platonická láska jako smysl života. Proč některé naplňuje víc než reálné vztahy?

Význam růží podle barev – žlutá

Žluté růže vyjadřují platonickou lásku, avšak bez žádného sexuálního podtextu. Dále lze jimi vyjádřit také přátelskou lásku mezi ženami, případně přání radosti, štěstí nebo brzkého uzdravení. Ve viktoriánských časech byly však žluté růže považovány také za symbol žárlivosti. Tento význam pak byl později připisován tmavším žlutým růžím s tóny až do hněda. Hnědé růže pak značí také zlobu.

Význam barvy růží – růžová

Růžové růže mohou stejně jako rudé růže vyjadřovat lásku, avšak spíše romantickou než vášnivou. Milenec může růžovou růží dávat ženě najevo svůj obdiv. Růžové růže jsou rovněž symbolem vytříbeného vkusu, rafinované ženskosti a elegance.

Dalším významem růžové růže je také ocenění – prostřednictvím světle růžové růže lze vyjádřit obdarované osobě obdiv a úctu, tmavšími tóny pak zase poděkování.

Význam růží podle barev – oranžová

Význam oranžové růže je na pomezí přátelské žluté růže a vášnivé rudé růže. Vyjadřuje touhu po něčem víc.

TEST: 5 jazyků lásky. Jakým mluvíte vy?

Význam barvy růží – fialová, modrá a zelená

Tyto netradiční barvy růží u nás bohužel nejsou moc k dostání, ovšem také mají svůj význam. Fialová růže znamená pokoru, modrá růže pak symbolizuje věrnost. Raritou jsou také zelené růže, které vyjadřují naději.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Barvy růží a jejich význam. Co vám chtěl květinou říct?