Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bolest v podbřišku. Je to slepák, nebo něco jiného?

Když přijdete k lékaři a oznámíte mu, že vás bolí břicho, je to skutečně široká definice vašich potíží. Bolest v podbřišku už je specifičtější, ale přesto může znamenat opravdu ledacos. Každá bolest je však pouze příznak nějakého onemocnění. Hlavní zdroj potíží totiž může být jinde. Právě lékař by měl rychle a spolehlivě odhalit váš problém. Co všechno může znamenat bolest v podbřišku a co byste rozhodně neměli podceňovat?

Bolest v podbřišku. Co všechno může znamenat?

Břicho je sídlo důležitých orgánů. Konkrétně v podbřišku se nachází pohlavní a močové ústrojí, ale také tlusté střevo a slepé střevo. Existuje hned několik možností, co může bolest v podbřišku způsobovat. Záleží také na tom, zda je bolest akutní či chronická, jestli trvá již delší dobu nebo začala náhle a prudce se zhoršuje k nevydržení, anebo vás jen občas v podbřišku píchá. Bolest může být bodavá a ostrá, tupá, případně také řezavá. Obvykle se ale dostavují další příznaky, které pomohou odhalit správnou diagnózu.

Důležité je i to, zda se jedná o ženu či muže. Ženy trpí bolestmi v podbřišku mnohem častěji než muži, zejména v souvislosti se svým menstruačním cyklem. Podbřišek je ale nebolí pouze v době menstruace, bolestivá totiž může být i ovulace. Jaké tedy bývají nejčastější příčiny bolesti v podbřišku u žen i u mužů?

Cysta na vaječníku. Kdy vám nic nehrozí a v jakých případech je lepší zpozornět?

Možné příčiny bolesti v podbřišku:

A určitě by se našla spousta dalších příčin…

Bolest v podbřišku a menstruační cyklus

Bolest v podbřišku u žen je obvyklá v době menstruace, ale také před jejím začátkem, kdy u ženy probíhá PMSpremenstruační syndrom. Je však dobré vědět, že bolest v podbřišku se může objevit i v době uvolňování vajíčka – tedy ovulace, a to i s velmi slabým špiněním. U některých žen není špinění a bolest podbřišku při ovulaci ničím neobvyklým. Jak poznat ovulaci je snadné. K uvolnění vajíčka dochází přibližně kolem 14. dne menstruačního cyklu – tedy uprostřed cyklu. Žena může v této době v pochvě objevit typický ovulační hlen, zvýšenou vlhkost a také pociťovat větší pohlavní touhu.

Bolet mohou i vaječníky, ve kterých se vytvářejí cysty. K bolestem v podbřišku pak dochází nejen před menstruací a při menstruaci, ale i kdykoliv během cyklu. Silná bolest v podbřišku a krvácení mimo cyklus může nastat v situaci, kdy ovariální cysta praskne. Některé cysty se automaticky vyloučí z těla při menstruaci, jiné se však mohou zvětšovat a způsobovat problémy a hormonální nerovnováhu. V těchto případech je určitě vhodné navštívit gynekologa a poradit se o vhodné léčbě. Někdy bolest v podbřišku a bolesti při pohlavním styku způsobuje endometrióza, což je růst děložní sliznice mimo dělohu. Endometrióza se může rozrůst po celé břišní dutině. Nejčastěji se léčí hormonálně nebo operativně.

Velmi silně bolestivá je i torze vaječníku vyžadující okamžitou operaci. K uskřinutí nastává jak u zdravého vaječníku, tak z důvodu uskřinutí velké ovariální cysty. V těchto případech dochází k silné bolesti a hrozí zde i riziko náhlé příhody břišní.

Rakovina děložního čípku hrozí mladým i ženám v přechodu. Na vině jsou z 99 % HPV viry

Zánět vaječníků a bolesti v podbřišku

U žen může také snadno dojít k nachlazení a zánětu vaječníků. Pokud se zánět neléčí, může vést až k neplodnosti. Léčba zánětu vaječníků vyžaduje návštěvu gynekologa a užívání antibiotik i dočasný zákaz pohlavního styku.

Mnohé bolesti v podbřišku a gynekologické problémy způsobují i různé pohlavní nemoci.

Bolest v podbřišku po sexu

Bolest v podbřišku po sexu často nastává při endometrióze nebo nešetrném sexu, většinou je ale v přímé souvislosti s reprodukčním cyklem ženy. Může jej způsobit ale i zánět, případně chronický zánět. Někdy bývá bolest podbřišku po sexu doprovázena i slabým špiněním a krvácením. Při opakovaných potížích byste neměla váhat s návštěvou gynekologie, může jít o problém na děložním čípku, který neradno podceňovat.

Bolest v podbřišku – mimoděložní těhotenství

Bolest v podbřišku bývá na počátku těhotenství zcela normální. Ostatně na jeho konci také, kdy již dochází k prvním kontrakcím. Někdy ale bolesti v podbřišku mohou signalizovat mimoděložní těhotenství. Pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí tam, kde nemá a roste, ohrožuje ženu na životě. Okamžitý operativní zákrok je nutný. Žena obvykle pociťuje i další nepříjemné příznaky,  nevolnost, slabost nebo až šokový stav. Důležité je zjistit, že jde o mimoděložní těhotenství včas.

Náhlá příhoda břišní

Bolesti v podbřišku a další závažné příznaky v podobě zvracení, nevolnosti, slabosti, pocitů na omdlení, tvrdnutí břicha a zrychlení tepu způsobuje náhlá příhoda břišní, pro kterou je typické krvácení do dutiny břišní z různých příčin. Může jít o prasknutí střeva nebo dělohy, mimoděložní těhotenství nebo uskřinutí vaječníkové cysty a tak dále.

Bolesti v podbřišku a pooperační srůsty

Chronické bolesti v podbřišku mívají na svědomí také pooperační srůsty, například po císařském řezu, gynekologických operacích nebo po operaci slepého střeva. Co se týká různých svalových potíží – bolest může způsobit i diastáza – rozestup břišních svalů po porodu, nebo třeba také břišní kýla.

Zánět střeva nebo neprůchodnost střev

Silné křeče břicha mnohdy znamenají, že člověk něco špatného snědl, anebo chytil střevní virózu. Obvykle se rychle dostaví opakovaný průjem, dokud se tělo nevyčistí a infekce neodezní. Někdy ale může jít o zaražené větry nebo střevní neprůchodnost. Tehdy se bolest stupňuje a úleva v podobě odchodu plynů nebo vyprázdnění stále nenastává. Neprůchodnost střev může být způsobena různými příčinami, například také nádorem, a všechny tyto situace vyžadují nutný lékařský zásah.

Pokud člověk trpí na střevní záněty, může jít například o závažný střevní zánět v podobě Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Bolest v podbřišku ale může způsobit také potravinová alergie a nesnášenlivost některých potravin –  především celiakie a nesnášenlivost laktózy.

Zánět slepého střeva a jak ho poznat

Zánět slepého střeva se projevuje jako bolest v podbřišku, nejčastěji je to bodavá bolest, a to na pravé straně, kde se slepé střevo nachází. Většinou se objevují i další příznaky jako je zvýšená teplota nebo horečka, zvracení či průjem a nechutenství. Zánět slepého střeva vyžaduje často rychlý operativní zákrok, protože může být nebezpečný a ohrožuje život pacienta. Může dojít až k sepsi nebo protržení zaníceného střeva a vylití jeho obsahu do dutiny břišní.

Bolest v podbřišku a obtíže s močením

Za bolesti v podbřišku a potíže s močením často může zánět močového měchýře nebo močové kameny, které ale bolí velmi silně a bolest vystřeluje z oblasti ledvin a bederní páteře. Každý zánět močových cest je velice nepříjemný a bolestivý. Pokud trvá déle než 24 hodin, obvykle vyžaduje vyšetření lékaře a podávání antibiotik. Někdy se zánět (jako následek prochladnutí) podaří rozehnat dostatkem tekutin, teplem a klidem na lůžku.

Bolest v podbřišku u mužů

Bolest v podbřišku jako následek zánětu močových cest nebo prostaty trápí také pány. Akutní návštěvu urologa vyžadují zánět prostaty či varlete nebo torze varlete, které bývají doprovázeny opravdu silnou bolestí v podbřišku. Mezi časté příčiny bolesti v podbřišku patří i zvětšená prostata. Objevují se i potíže s častým močením a kvůli hromadění moči v močovém měchýři vzniká riziko zánětu.

Bolest v podbřišku od páteře

Při menstruaci a různých zánětech v pánvi, ať už pohlavního, močového nebo trávicího ústrojí, se kromě bolesti v podbřišku často i souběžně objevuje bolest v zádech, zejména v oblasti kříží a beder. Někdy je ale přímou příčinou bolesti podbřišku problém v oblasti páteře – nejčastěji jde o blokádu křížokyčelního kloubu. Pomáhá hlavně teplo a omezení prudkých pohybů a tělesné námahy. Pokud se vám blok neuvolní jemným cvičením a jednodenním klidem, určitě navštivte lékaře nebo dobrého fyzioterapeuta.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bolest v podbřišku. Je to slepák, nebo něco jiného?