Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Čaj z bodláku dostane játra z kocoviny. Nevěříte? Zkuste ostropestřec.

Redakce

Redakce

5. 12. 2014

Ať už pravidelně či nepravidelně holdujete tučné stravě nebo alkoholu, je tu pro vás přípravek, který nechá používaná játra znovu nadýchnout čerstvý vzduch. Řeč je o Ostropestřci mariánském – Silymarinu. Píchavé rostlině, která dokáže popíchnout k práci nejenom játra, ale i peněženku.

Ostropestřec – ochránce jater

Játra zastávají úlohu čističky celého organismu. Proto také obsahují velké množství efektivních látek, které je dokonce znásobeno, jsou-li nucena pracovat více. I játra mohou ale onemocnět. Žloutenka, chudokrevnost, únava, bolesti břicha, hubnutí, to jsou některé z možných příznaků chorob jater. Ostropestřec působí přímo na jaterní buňky. Tlumí zánětlivé procesy, přispívá k rychlejší obměně zdravých buněk a také zlepšuje jejich schopnost bránit se škodlivým jevům.

Žlučníková dieta. Kterých potravin se budete muset při onemocnění žlučníku vzdát?

Kdo nemá rád čaj, uvítá tablety

Ostropestřec mariánský je bylina rostoucí na loukách a zahradách. Je charakteristický svým vzhledem, hlavně když kvete sytě purpurovou barvou. Léčivý účinek mají listy, kořeny a semena. Právě ta se sbírají a suší k přípravě čaje, olejových a alkoholových směsí. Kdo nemá rád (ne)chutné bylinné čaje podávané 3x denně, jistě ocení, že ostropestřec je možné koupit v tabletách.

Jen další doplněk stravy?

Předvědčivé vědecké důkazy o blahodárných účincích ostropestřce jsou sporné. Vědci se neshodují, zda-li se jedná o léčivý účinek nebo takzvané placebo. Tedy lék, který nemá žádné vlastní léčivé účinky, a pacient vnímá jeho příznivé působení díky vlastnímu přesvědčení, víře v jeho účinek. Přesto jsou slyšet silné hlasy, které hovoří pro jeho léčivý vliv. Občas je ozdravná kůra pro játra prospěšná, u někoho jde o součást léčby jaterního onemocnění.

Jak na kocovinu? Máme 5 lehkých vyprošťováků, které vás postaví na nohy

Doplněk nebo lék?

Silymarin se nepředepisuje na lékařský recept. Mnozí z lékařů ale svým pacientům radí jeho užívání. Takových situací je hned několik. Infekční onemocnění jater – žloutenky, mononukleóza – alkoholismus nebo příležitostné přebrání alkoholu, obezita, užívání léků zatěžujících játra (chemoterapie ). Příznivý účinek ostropestřce se nejdříve projeví na hodnotách jaterních testů. Ty odráží stav jaterních buněk. Na zlepšení dalších příznaků je třeba počkat několik týdnů i měsíců.

Ostropestřec může pomoci hned dvakrát

Znepříjemňuje vám dny kopřivka, senná rýma nebo ekzémy ? Mimo typických léků může pomoci i ostropestřec. Jeho dalším účinkem je totiž příznivé působení na imunitní systém.

Jak je vidět, léčivé účinky mohou mít i bodláky na louce. Krása se prostě skrývá hlavně uvnitř.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čaj z bodláku dostane játra z kocoviny. Nevěříte? Zkuste ostropestřec.