Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Čepy na mandlích mohou stát za zápachem z úst. Jak se jich zbavit?

Petr Gorás

Petr Gorás

27. 4. 2022

Čepy na mandlích, nebo také mandlové kameny, jsou bílé kamínky v zadní části úst. Nejedná se o nic nebezpečného a spousta lidí ani neví, že je vůbec má. Někdy však mohou být dosti nepříjemné. Kromě škrábání v krku se projeví především nepříjemným zápachem z úst. Jak vznikají a jak se léčí? A jak jim propříště předcházet?

Co jsou čepy na mandlích

Pokud vám slovo „čepy“ nic moc neříká, termín „mandlové kameny“ (odborně tonzilolity) už jistě více objasňují o co jde. Tak jako se kameny mohou vytvořit v ledvinách, močovém měchýři, nebo třeba žlučníku, tvoří se poměrně často i na mandlích. Podobnost k jiným „kamenům“ v těle je však poměrně vzdálená a u mandlí se většinou nejedná o tak vážný zdravotní problém. Především jdou na první pohled rozpoznat a relativně snadno odstranit. Jsou to malé bílé až lehce nažloutlé kamínky, které lze vidět na krčních mandlích při otevření pusy.

Jak očistit lymfatický systém? Je to nejlepší prevence angíny a dalších nemocí

Příčina čepů na mandlích

Čepy neboli kameny se tvoří, když se zbytky jídla, odumřelých buněk a bakterií přichytí na krčních mandlích. Krční mandle totiž v sobě přirozeně mají spoustu miniaturních otvorů. Je možné, že lidé s většími otvory mohou mít větší sklony k čepům. Tyto zbytky pak vápenatí, díky čemuž mají typický bílý vzhled. Pokud už někdo jednou trpí na mandlové kameny, je možné, že se mu budou i po odstranění pravidelněji vracet.

Prevence mandlových kamenů

Hlavní prevencí před mandlovými čepy je především ústní hygiena, která zamezí nadměrnému výskytu bakterií.  V prvé řadě je to důkladné čištění zubů, a především pak jazyka. Pouvažujte o pořízení škrabky na jazyk, se kterou se snadno dostanete až úplně dozadu. Po jídle kloktejte slanou vodu, která částečně odstraní ústní bakterie. A nakonec, pokud kouříte, je na místě s tím přestat.

5 důvodů, proč používat ústní vodu a jak ji vybrat

Čepy na mandlích – příznaky a podoby kamenů

Čepy na mandlích mohou mít více podob. Někdy se vytvoří třeba jen jeden větší, jindy jich může být v krku několik malých. Někdy ani ty velké nezpůsobují znatelné příznaky, avšak někdy i ty téměř neviditelné mohou způsobovat nepříjemné pocity. Především se jedná o krční problémy jako je suché hrdlo, dráždivý pocit v krku, problémy s polykáním a neustálé pokašlávání. Někdy dochází k zánětu celých mandlí, což se projeví především jako bolest v krku a nateklost mandlí.

Čepy na mandlích jsou také častou příčinou zápachu z úst – ten je mnohdy přirovnáván ke zkaženým vajíčkům. S tím se někdy pojí i neurčitá pachuť v ústech, které se nejde zbavit. Poněkud kuriózně někdy dochází i k bolestem uší, ačkoli ty se nachází daleko od čepů – sdílejí však spolu nervové cesty.

Léčba čepů na mandlích

Nejedná se jen o babskou radu, ale i lékaři doporučují především kloktání slané vody. Stačí v hrnku vody rozpustit čajovou lžičku soli. Pokud slaná voda čepy rovnou neuvolní, alespoň vám pomůže od bolesti v krku a nepříjemného dechu. Dále pomáhá i obyčejné, avšak usilovné kašlání. Tak ostatně někdy lidé i odhalí, že vůbec nějaké mandlové kameny mají.

Pokud ani to nezabere, a už vás ta nepříjemnost v krku štve, nejspíš budete mít nutkání si čepy odstranit mechanicky. Z lékařského hlediska se to však příliš nedoporučuje – můžete si totiž mandle poškodit a zanést do nich infekci. Pokud už se o to ale člověk pokusí, měl by opatrně použít vatovou tyčinku. Případně ústní sprchu, pokud toto zařízení na ústní hygienu vlastníte.

Co dělat proti zápachu z úst? Chce to pravidelnou péči

Lékařské odstranění mandlových kamenů

Pokud kloktání ani jemné mechanické odstranění nepomáhá, může lékař na ORL přistoupit na výškrab (kyretáž). K zahlazení prázdných dutin po čepech se pak případně používá laser. K chirurgickému odstranění čepů na mandlích se pak přistupuje především v případě, když jsou už kameny velmi velké, nebo způsobují nepříjemné problémy. Celé krční mandle se zpravidla neodstraňují, ledaže by pacient na čepy trpěl pravidelně (chronické čepy na mandlích).

Čepy na mandlích u dětí

Mandlové kameny se vyskytují v jakémkoli věku a nevyhýbají se ani dětem. Z hlediska příčin se i u nich může jednat o nedostatečnou ústní hygienu, ale třeba i o infekční onemocnění krku, na které jsou děti náchylnější než dospělí. Typicky je to především akutní zánět krčních mandlí neboli angína. V těchto případech je třeba navštívit lékaře, který pravděpodobně nasadí antibiotika.

Zdroje: webmd.com, healthline.com, medicalnewstoday.com, everydayhealth.com

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Čepy na mandlích mohou stát za zápachem z úst. Jak se jich zbavit?