Menu
WomanOnly
Manželství

Jak se chovat po nevěře partnera, když to tolik bolí…

Redakce

Redakce

18. 9. 2018

Nevěra je někdy psychology označována za jednu z nejtěžších situací v partnerském vztahu, zvláště pro toho, kterému bylo ublíženo. Ještě nedávno se s nevěrou spojovali pouze muži, dnes se skóre vyrovnává. Jak se s nevěrou vyrovnat a jak se chovat po nevěře vašeho partnera?

A co, když se nevyhne ani vám? Dokážete odpustit? A jde to vůbec?

Jak se tedy chovat po nevěře?

Pokud do vašeho vztahu vstoupila nevěra, vaše důvěra v partnera je hluboce otřesena. V hlavě se vám honí mnoho myšlenek. Nechápete, nechcete chápat a nechcete tomu věřit! Doufáte v omyl a logické vysvětlení! Proč zrovna já? Jak se to mohlo stát? Proč?

Pocity, které tuto zprávy o prokázané nevěře doprovázejí, mohou být různé. Někdo je situací zdrcen a paralyzován, cítí se zklamán a obelhán. Jiný může pociťovat hněv. Někdo se snaží vyhledat signály, které by již dříve dávaly na srozuměnou, že něco není v pořádku. A další potřebuje svou lítost vykřičet nebo vyplakat! Zbavit se té strašné bolesti, a když se to podaří, teprve potom je schopen znovu reálně uvažovat.

Nevěra a děti. Jaký vliv má dusno v rodině na vaše potomky?

Bolí to, pořád to bolí a bolet to bude ještě moc dlouho, ale cesta existuje. Pokud oba budete chtít, můžete začít budovat nové základy vašeho vztahu. Pokud už jeden z vás nechce, ať je důvod jakýkoli, potom můžete začít budovat svou novou sebedůvěru, potřebnou pro další život.

Nevěra a jak ji poznat?

Odpověď je velmi těžká. Nevěra je vždycky jiná a jiné musí být i její odhalení. Údajně se liší nevěra u mužů a u žen. Sama nevím. Vím jen, že odborníci hovoří o tom, že existují znaky obecné nevěry, které se vždy opakují. Zkusme si vyjmenovat, alespoň některé z nich.

7 obecných znaků nevěry:

 • Přehnaná péče o svou osobu (najednou posiluje, cvičí, holí se každý den, záleží jemu nebo jí více na svém vzhledu, lépe se obléká…). Zpozorněte!
 • Schovává a mění hesla na svém mobilu, tabletu, počítači? Pohybuje se na sociálních sítích, naučil/la se ovládat Skype či Facebook? I tohle může být jedním ze signálů, že se něco děje.
 • Má najednou dva telefony? A, nebo je ten stávající trvale prázdný? Nejsou v něm žádné zprávy a hovory? Zbystřete! Je to velmi podezřelé!
 • Věnuje vám najednou přemíru pozornosti? Nosí vám dárky a skočil/la by pro modré z nebe? I tohle může být signálem. Za tímto chováním jsou prý výčitky svědomí.
 • Častější hádky? Nelogické, že? A přesto pravda. Zahrnování pozornosti, jde ruku v ruce s hádkami. Alespoň dle odborníků. Důvodem je rozpolcenost vašeho protějšku. Stres ze dvou paralelních vztahů, jeho či ji, přivádí k podrážděnosti a náladovosti.
 • Všechny spory končí zmínkou o rozpadu vašeho vztahu. Nemusí to tak myslet a nemusí to tak ani skutečně chtít, ale jeho/její vnitřní stav ho bude nutit uvažovat i o této možnosti. Motorem v tomto bodu je prý strach.
 • Váš protějšek se vám odcizil. Navzdory dárkům a pozornosti, se bude zavírat v koupelně nebo v ložnici či obýváku. Přestane vyhledávat společné chvilky. Neustále o něčem přemýšlí a je „duchem nepřítomen“. I to může být varování, buďte ostražití!

Jak překonat a zvládnout nevěru manžela

Záleží pouze na vás, věřte mi.  Vy jediná víte a cítíte, zda ještě o vztah stojíte nebo je pro vás už nepředstavitelné, že byste v něm dokázala pokračovat. Většina žen, jak uvádějí statistické údaje, na konec svému manželovi nevěru odpustí. Pamatujte si jen, že pokud chcete odpustit, nikdy byste se k tomuto tématu neměla vracet, vzpomínat a vyčítat. To není správný proces odpuštění a budete se dále trápit oba dva.

Pokud, patříte k těm ženám, pro které je nevěra zcela neodpustitelná, odejděte a až si uspořádáte svoje myšlenky, najděte si nový vztah, který bude postavený na jiných základech.

Nevěra partnerky? V čem je jiná?

Nevěra partnerky skutečně jiná je. Většina žen, když si hledá nového partnera, toho stávajícího ještě neopouští, aby nezůstala sama. Hledá vlastně jistotu a zabezpečení. Pokud se zamiluje, nebo si je jistá, že nový partner je lepší, pálí mosty a teprve pak, odchází.

Trpí váš vztah partnerskými hádkami kvůli sexu. Tohle může vše vyřešit

Nevěra u muže

Muži ti by nejraději s novým vztahem, zachovali i ten stávající. Samozřejmě, pokud je vztah funkční. Bohužel, jim to naše legislativa neumožňuje. Tak se „týrají“ stěhováním od ženy k ženě, pokud jsou na trhu žádanými.

Jak se chovat při nevěře partnerky?

Je jedno zda se jedná o nevěru ze stran partnera nebo partnerky. Vždy platí stejná pravidla. Musíte si uvědomit, zda chcete oba zkusit, vztah zachovat nebo už nemáte chuť, pokračovat v něm dál. Pokud ano, najděte nejdříve skutečnou příčinu nevěry. Pokud ne, domluvte se na rozchodu a odejděte důstojně. Bez afér a bez křiku.

Jak se vyrovnat s nevěrou

Jeden z vás byl ve vztahu nevěrný. Ublížil tomu druhému. V tuto chvíli je jedno, kdo to byl. Prvořadé je pouze to, zda oba víte, že se chcete pokusit vztah zachránit. Že spolu chcete zůstat?  Ano? Potom si pamatujte, že to nebude jednoduché a také to, že není možné, abyste ve vztahu pokračovali jako dosud a dělali, že se nic nestalo. Ono se to stalo, bolí to, ale pokud oba budete chtít, cesta existuje.

Nejprve musíte vyřešit problém, vědět proč, a teprve potom začít znovu budovat pevné základy vašeho vztahu.

Najděte příčinu nevěry

Najít příčinu nevěry je velmi těžké. Ptejte se a přemýšlejte. Nespokojte se s jednoduchými odpověďmi. Očekávejte odpovědi: „ Že ho druhý svedl, že je v tom vlastně nevinně, že se to celé „tak nějak“ nešťastně zamotalo a už to prostě bylo“! Ty pravé důvody k nevěře se většinou skrývají někde jinde.

5 rad, jak udržet fungující manželství. Problém není jen nevěra

Ten, který podlehl či vyhledal někoho jiného a ublížil vztahu svou nevěrou, většinou hledal to, co mu ve vztahu s vámi chybělo, co tam nebylo, čeho se nedostávalo nebo jemu či jí, naopak, bylo na obtíž.

Zkuste se společně dopátrat opravdové příčiny nevěry. Pokuste se jít skutečně do hloubky a najít všechny důvody. Pokud to spolu dokážete, potom jste na dobré cestě k lepšímu vztahu, opětovnému budování důvěry a jeho pokračování. Nezapomínejte však, že musíte být dva a oba musíte opravdu stát o udržení vztahu.

Podle Karla Cháby mohou pomoci 4 pravidla:

 • Snažte se nepřispívat k partnerově špatné náladě a nespokojenosti,
 • naplňujte si navzájem citové potřeby,
 • věnujte si navzájem plnou pozornost,
 • buďte k sobě naprosto upřímní.

Jak se vyrovnat s vlastní nevěrou

Jak se vyrovnat s vlastní nevěrou může být mnohem těžší, než se vyrovnat s nevěrou druhého partnera. Tady hraje hlavní roli naše svědomí.

Těžko radit. Záleží na vás. Otázka je, zda je nezbytné se k nevěře přiznat, pokud se o ní neví. Je dobré si uvědomit, že někdy přiznání, které jednomu uleví od špatného spaní, může druhého psychicky zlomit.

Pokud se nevěra provalila, potom je dobré uvědomit si, co opravdu v životě chcete. Zda zničit vztah současný, pokud už před nevěrou nebyl mrtvým nebo zůstat trvale se současným partnerem.

Vy sami musíte nést zodpovědnost za své činy a i na vás tedy zbývá se s ní vyrovnat. Možná to časem zvládnete sami, možná budete muset vyhledat pomoc odborníka, protože ani pocit viny ani pozdní lítost, nic z toho co se stalo, nevymaže.

Dopřejte si čas! Dopřejte si tolik času, kolik budete potřebovat! Čas opravdu umí pofoukat rány do zahojení. Záleží pouze na vás, jak dlouhou dobu budete potřebovat právě vy.

Nevěra zničí v naší zemi každý třetí vztah. Přemýšlejte o svých krocích v životě, protože i jedno malé poskočení, může způsobit velké škobrtnutí ve vašem partnerském vztahu. Věřte mi, raději si nic nezačínejte, nepokoušejte štěstí někde jinde, pokud žijete ve vyrovnaném vztahu. Někdy mohou být důsledky nevěry dokonce fatální. A vy, než si uvědomíte, co jste způsobili, budete vyděděncem ve vlastním životě.

Raději si pěstujte svoje dobré partnerské zázemí, věnujte se jeden druhému, najděte si společné zážitky a mějte společný čas.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se chovat po nevěře partnera, když to tolik bolí…