Menu
WomanOnly
Móda a styl

Jak vybrat podprsenku? Tak, aby byla vaše prsa krásná a v bezpečí!

Redakce

Redakce

23. 9. 2017

Většina žen nosí podprsenku, která jim zcela nepadne. Kromě nepohodlí tím riskují mimo jiné také zdravotní problémy. Navíc podprsenka, která nesedí perfektně vás ochuzuje o perfektní dojem. Když totiž najdete tu pravou, teprve tehdy budete vypadat dokonale. Poradíme vám, jak si vybrat správnou podprsenku!

Velikosti podprsenek

Nejrozšířenější a nejprodávanější velikosti v ČR jsou 70-75 B a C. Ženy se ovšem větších větších velikostí bojí a volí menší obvod a zároveň větší košíčky.

Nejčastější chyby ve výběru podprsenky

Nejčastěji se stává, že nesedí obvod hrudníku. Pokud je větší, podprsenka se vzadu vytahuje nahoru za ramínky. Pokud je obvod příliš malý, podprsenka pochopitelně škrtí. Občas se stává, že se podprsenka po obvodu po nějaké době vytáhne. Z tohoto důvodu je dobré kupovat podprsenky, které mají více možností (většinou 3) zapínání. To je jedna z hlavních věcí, jak si vybrat správnou podprsenku.

Další chybou je samozřejmě velikost košíčku. Pokud žena nosí menší košíček, než by ve skutečnosti měla, je to dokonce zdraví nebezpečné – kostice ji tlačí z boku prsa do tkáně, což je z dlouhodobého hlediska velice špatně! Pokud máte košíček větší, než byste měla mít, ošizujete se zase o krásný napěchovaný dekolt, protože větší košíček prsa nepozvedne.

Chyby jsou také často u tvaru košíčku. Každé ženě sedí zcela jiný tvar. Některé preferují tzv. balkonetovou, jiné hladké podprsenky, které se hodí pod tenké tričko, jiné zase dbají především na push-up efekt, který zúročí v hlubokém výstřihu. Každá firma nabízí různé tvary košíčků a je potřeba je vždy dobře vyzkoušet. Když si najdete ten svůj správný, který vám skvěle padne, příště už bude vaše volba hned na první pohled neomylná!

Podíváme se nyní podrobně na to, jak si vybrat správnou podprsenku!

Jaké nosit spodní prádlo? Barva i střih prozradí vaší osobnost

Číslování podprsenek

Pro snadnou orientaci při nákupu spodního prádla se používá důmyslný systém číslování podprsenek. Naneštěstí se ovšem v různých zemích číslují podprsenky jinak. Zejména muži, kteří chtějí pořídit své drahé polovičce krásné spodní prádlo např. k narozeninám, mají problém se v číslování vyznat. Nezbývá, než využít převodní kalkulačku. Podívejme se nyní na středoevropské číslování podprsenek.

Následující kroky vám pomohou najít tu správnou velikost podprsenky:

1. Obvod – číslování 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95

Obvod by neměl být příliš volný. Spousta žen si myslí, že velikost obvodu musí odpovídat přesnému číslu, které si naměří pod prsy. Při výběru prádla je však nutné počítat s elasticitou materiálu a postupným povolením, jak již bylo řečeno. Zvolte obvod podprsenky menší klidně o 5-10 cm, než si naměříte ve skutečnosti. Pokud například máte pod prsy 75 cm, pak nemáte mít podprsenku s obvodem 75, ale 70, anebo klidně 65. Pokud vás samozřejmě neškrtí! Vždy je prádlo potřeba vyzkoušet.

Jak vybrat správnou velikost podprsenky?

Podprsenka by měla stále sedět na svém místě, i když zvednete ruce, předkloníte či budete dělat další pohyby. Podprsenku máme na sobě celý den, a tu správnou by žena neměla ani při práci a pohybu vůbec cítit.

Není obvod příliš volný? To, že vám podprsenka sedí poznáte tak, že v ní vypadáte štíhleji, rovněji a prsa vypadají pevněji. Zadní část podprsenky by se vám neměla sunout nahoru. Linie zadní části se zapínáním musí tvořit pravý úhel s lokty a být uprostřed zad, ne níž ani výš. Obvod má poskytovat tu největší část opory, kterou má podprsenka mít.

Pokud chytíte zapínání podprsenky a natáhnete směrem od páteře, měl by vzniknout prostor na max. dva prsty. Pokud ji natáhnete více, pak je obvod příliš velký. Správně byste při zkoušení měly podprsenku zapnout na nejvzdálenější háček (nejvolnější možná varianta) a cítit, že prádlo pevně sedí. Až podprsenka časem povolí, budete mít potenciál ji dotáhnout.

Není obvod příliš těsný? Novou podprsenku zkoušejte v nejrůznějších polohách, nezapomeňte ani v sedě. Když se vám s novou podprsenkou špatně dýchá, můžete mít příliš těsný obvod. Hodně žen je ale zvyklých na volné obvody, a tak jim ten správný může připadat těsný.

2. Ramínka

Špatná podprsenka neposkytuje správnou oporu vašemu poprsí, a tak veškerá jeho váha pak visí na ramínkách. Ta se pak velmi ráda zařezávají do kůže. U správné podprsenky mají mít ramínka jen doplňující funkci, ale neměla by být tím hlavním, co vaše poprsí drží. Ani majitelkám menších prsou se nedoporučují velmi tenká ramínka, protože čím tenčí, tím víc mají tendenci se zařezávat.

Podprsenka, jak šel čas… Historie a současnost lechtivého kousku v šatníku

3. Košíčky – A, B, C, D, F, G

Nemám v nich „dvojitá prsa“? Ženy, které chtějí docílit push-up efektu, často volí menší košíčky v naději, že jejich natěsnaná prsa v nich budou vypadat sexy. Bohužel menší košíčky vám sice vytvoří sexy žlábek, ale zároveň tím vytvoříte tzv. efekt dvojitých prsou. Ta vaše totiž budou přes horní lem košíčků přetékat. Dobře pozorovat to lze pod hladkým tričkem, pod kterým se to pak nehezky rýsuje. Nebojte se, že se vaše prsa ve větších košíčcích „utopí“.

Nekrabatí se? Pokud se košíček krabatí, vrásní či jinak deformuje i poté, co v něm prsa upravíte, pak máte velkou velikost. Pokud ale pozorujete deformaci pouze na jeho špičce, pak byste měly zvolit naopak košíček větší, aby ho prsa správně vyplnila.

4. Kostice

Přiléhají správně mezi prsy? Pokud můžete pod kostici mezi prsy pohodlně vsunout dva až tři prsty, pak máte malý košíček. Větší prsa v malém košíčku totiž podprsenku tlačí směrem od těla, a ta proto pak odstává. Zároveň také tato metoda dvou až tří prstů odhaluje problémy s velikostí obvodu.

Netlačí? Kostice by měla přesně kopírovat měkkou tkáň prsu po celé délce. Správně končí až u podpažní jamky. Pokud tomu tak není, pak může způsobovat otlaky a nepříjemné pocity při nošení. Když si podprsenku sundáte a vidíte začervenalá místa v měkké tkáni prsa, je to špatně a máte malý košíček. Kostice by měla přesně kopíhttps://www.womanonly.cz/nejdrazsi-podprsenka-sveta-ktery-andilek-victorias-secret-ji-letos-oblekne/rovat měkké tkáně a nikam se nezařezávat. To je základní rada, jak si vybrat správnou podprsenku!

Jak si vybrat správnou podprsenku?

Když zvednete ruce, podprsenka by se neměla ani pohnout. Stane-li se, že se kostice nebo zadní díl posunou směrem vzhůru, máte příliš velký obvod nebo malý košíček. Zvednete-li ruce, prádlo se posune nahoru a odhalí spodní část poprsí. Nakonec se prohlédněte zboku. Zkontrolujte, jestli vaše prsa nesahají níž, než je spodní obvod podprsenky. Pak by to znamenalo, že podprsenka vám neposkytuje dostatečnou oporu. Řešením je menší obvod, který ji zaručí, větší košíček a také úprava ramínek. To je jedna z hlavních rad, jak si vybrat správnou podprsenku.

Jak často podprsenku obměňovat?

Každá podprsenka se nošením a praním opotřebovává, látka ztrácí pružnost a pevnost. Proto dbejte na to, abyste je pravidelně třídila a obměňovala. životnost podprsenky je přibližně rok. Z tohoto pohledu se nevyplatí na každodenní nošení utrácet celou výplatu za drahé značkové podprsenky. Kvalitní spodní prádlo naleznete v mnoha specializovaných obchodech či na internetu již za cenu do 500,- Kč. Není ovšem od věci udělat si radost a pořídit si několik opravdu krásných podprsenek pro speciální příležitosti, které si budete šetřit.

Jak si vybrat správnou podprsenku? Pozor na zdravotní problémy!

Dlouhodobé nošení špatné podprsenky způsobuje spoustu zdravotních problémů, o kterých ani netušíme, že je způsobuje právě špatné prádlo. Mění se např. tvar hrudního koše i páteře (působením gravitace, aniž by byla prsa dostatečně podpírána, hrudní kost a žebra vpadají dovnitř) a mohou způsobit tzv. „infarktové“ pocity. Ženy s menšími prsy se nadměrně přímí, aby prsa vypadala opticky větší (lze napravit právě vhodnou velikostí podprsenky). Nebezpečné jsou především bulky a záněty, způsobené kosticemi, které tlačí. Špatně padnoucí podprsenka může i za špatné držení těla, bolesti zad, šíjových svalů, hlavy, blokády žeber či dokonce pocity na zvracení.

Nejmenší velikost podprsenky

Většina žen má košíček velikost B nebo C. Ty problém se sháněním padnoucí podprsenky nemají. Často si však na omezenou nabídku stěžují dívky, které mají velikost nula. Najít takovou, která by byla pohodlná a seděla. Nejvhodnější je vypravit se do specializované prodejny (např. butik Le Chaton), kde vám jistě poradí. Osvědčily se např. podprsenky Miraculous velikost AA, Ultimo, gelová push-up od Wonderbra (full effect bra) anebo Victoria´s Secret. Podprsenka je sice těžší díky gelové výztuze, ale je pohodlná díky vnitřní bavlněné části a přidá opticky až 2 velikosti.

Jak si správně vybrat sportovní podprsenku. Kromě velikosti záleží i na typu sportu

Správná velikost podprsenky – kalkulátor

Pokud si nejste jistá převodem klasického číslování na britské, využijte kalkulátor velkosti na internetu (např. astratex tabulka velikostí). Pro příklad – velikost podprsenky 75B odpovídá 34B. Při nákupu podprsenky velmi jednoduše poznáte, o jaké číslování se jedná. Pokud ve škále velikostí objevíte zdvojené číslování košíčků (DD, FF atd.), jedná se o britské číslování. Pokud toto číslování košíčků nenajdete, pravděpodobně se jedná o číslování české a velikost košíčku je třeba převést podle tabulky velikostí. Nejvíce se však i u nás prodávají velikosti zdvojené, tedy podle britského systému.

Správná velikost podprsenky – kalkulačka

Předem je třeba si uvědomit, že měřením získáme pouze přibližnou velikost podprsenky. Je to velikost, kterou byste měla vyzkoušet jako první. Následně si podprsenku upravte a zkontrolujte zda správně sedí. Podprsenky se mohou lišit velikostí o jednu až dvě velikosti košíčku, mohou mít pevnější nebo naopak volnější obvod. Z tohoto důvodu je opravdu velmi důležité brát výslednou velikost pouze jako orientační a po vyzkoušení zkontrolovat, zda podprsenka správně padne. Teď už víte, jak si vybrat správnou podprsenku.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vybrat podprsenku? Tak, aby byla vaše prsa krásná a v bezpečí!