Menu
WomanOnly
Bylinky

Ločidlo čertovo lejno. Čím je výjimečná rostlina, s kterou vymítali ďábla?

Asafoetida, nebo jen foetida, je zkrácený latinský název pro rostlinu zvanou ločidlo – čertovo lejno. Latinsky se jí tedy říká Ferula assa foetida, česky třeba také asa smrdutá. Jak je vidět, tato rostlina, z níž se získává koření pro použití v kuchyni, má mnoho různých pojmenování. Proč se ale spojuje s čertem a co o ločidle vlastně všechno víme?

Asa smrdutá opravdu smrdí

Asa smrdutá pochází z východních oblastí, roste například ve vysokých nadmořských výškách v Indii nebo v Afghánistánu. Jedná se o vysokou rostlinu s drobnými žlutými květy, která dorůstá až 1,5 metrů výšky. Připomíná naše miříkovité rostliny jako například mrkev, petržel či fenykl. Z kořenů čertova lejna se získává tmavá pryskyřice, která odedávna sloužila k léčebným účelům. Právě tato pryskyřice se používá jako koření, a to především v tradiční indické kuchyni.

Asa smrdutá neboli asafoetida, jak už napovídá název, neskutečně páchne. Právě proto bývá spojována se samotným peklem. Podobně, anebo možná trochu méně, smrdí snad už jen nimbový olej.

Fenykl jako koření, léčivka i zelenina. Jaké má účinky a jak ho použít?

Ločidlo čertovo lejno – léčebné účinky

Ločidlo čertovo lejno bychom si ale měli považovat. Rozhodně má své zastoupení ve staré čínské a v tradiční indické medicíně. Z léčivých účinků bychom mohli uvést velký vliv na nervy a psychiku. Pomáhá při nejrůznějších nervových a psychických poruchách. Osvědčuje se u neurastenie, hysterických stavů, bolestech hlavy a dalších psychosomatických a psychických projevů. V minulosti se čertovo lejno používalo k exorcismu, zřejmě formou vykuřování – pálení pryskyřice a ve spojení s patřičným rituálem. Posedlost ďáblem někdy skutečně nemá daleko od zmítání se hysterického těla či od epilepsie nebo tetanie.

Asa foetida ale také posiluje imunitu, proto ji klidně můžete vyzkoušet při virózách – a třeba klidně i na koronavirus.

Čertovo lejno – Mattioliho herbář

Matthioli (1501 – 1577) – významný renesanční lékař a botanik ve svém herbáři uvádí, že se asafoetida používá běžně jako koření a přidává se do jídla v indických oblastech. Tam prý navrací chuť k jídlu a pomáhá při trávících potížích. Na východě údajně asa nikomu nesmrdí, ale až Češi našli pro asu pojmenování čertovo lejno kvůli velkému zápachu. Latinský název foetida však znamená smrdutý. Mattioli píše, že se čertovo lejno vnitřně ve formě prášku používalo k léčbě epilepsie a křečí, což potvrzuje výše zmíněný fakt o exorcismu a léčbě duševních a nervových poruch.

Zevně asa v různých směsích a konzistencích, podle Mattioliho, léčila bolavé klouby nebo vředy na kůži a sliznicích. Čertovo lejno prý také vyhání plod z těla – není divu. Ženám při porodu pomáhá už jen pouhé přičichnutí k ločidlu, což údajně vede ke snadnému a rychlému porodu. V těhotenství však může způsobit vnitřní užití ločidla čertova lejna předčasný porod nebo potrat.

Psychosomatická mapa strachů odhalí příčinu vašich nemocí

Čertovo lejno v kuchyni

Čertovo lejno v kuchyni má své uplatnění, ale pouze v malém množství. Někdy stačí jen dát trochu foetidy pod pokličku. Uvádí se ale, že uvařená asafoetida v pokrmu, samozřejmě v malém množství, chutná po česneku a nijak výrazně nezapáchá. V indických oblastech se právě asou smrdutou nahrazují cibule a česnek. Stonky a listy rostliny asafoetida se v oblastech, kde čertovo lejno roste, prý pojídají jen tak syrové. Čertovo lejno obsahuje například známá Worcestrová omáčka a přidává se třeba i do fazolí a jiných luštěnin, kde napomáhá lepšímu trávení a zabraňuje nadměrnému nadýmání.

Asafoetida je také součástí indické kořenící směsi čát masala.

Směsi koření masala. Co se za nimi skrývá a jaké mají využití?

Asa foetida k vykuřování

Pokud k vám přijde nezvaná návštěva, anebo si budete chtít vyčistit prostory od nežádoucích energií a negativních sil, můžete zkusit použít čertovo lejno k vykuřování.

Tip pro nevítané hosty:

Mattioli píše: “Vloží-li se asa foetida na kamna, když je zatopeno, nikdo nebude moci vydržeti ve světnici pro veliký zápach.”

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ločidlo čertovo lejno. Čím je výjimečná rostlina, s kterou vymítali ďábla?