Menu
WomanOnly

Mužská antikoncepce. Proč jí nikdo nechce prodávat?

Jana Langová

Jana Langová

6. 4. 2018

Po mnoha letech výzkumů se na obzoru rýsuje trvalá mužská antikoncepce. Je bezpečná, levná a efektivní. Jenže je tu jeden problém – žádná farmaceutická společnost o ní nemá zájem.

Mužská antikoncepce z Indie

Zajímavý je už jen její původ. Místo toho, aby se na jejím vytvoření podílely velké laboratoře, mužská antikoncepce postupně vznikala v univerzitním startupu v indickém městě Kharagpur.

Jejím autorem je 76 letý biomedicínský inženýr Sujoy Guha, který po letech výzkumu stojí před největší výzvou projektu – sehnat firmu, která by jeho výrobek chtěla prodávat.

Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?

Jak funguje?

Guha vytvořil jednoduchou a efektivní antikoncepci s jednorázovou aplikací. Jde o polymerní gel, který se vstříkne do kanálků šourku, které slouží k transportu spermatu. Gel je nosičem pozitivního náboje, a proto funguje jako nárazník negativně nabitých spermií. Tím způsobuje poškození jejich hlaviček a bičíků a činí je tak neplodnými.

Zákrok samozřejmě probíhá pod lokálním umrtvením a je plně vratný. Pro obnovení funkce se do šourku vstříkne druhá látka, která gel rozloží a zprůchodní kanálky.

Účinnost gelu je 98 %, tedy stejně jako u kondomu, a hlavně nemá žádné velké vedlejší účinky.

To, že výzkum začal v Indii, je více než příznačné. Země se potýká s naléhavou potřebou regulace těhotenství a zároveň stigmatem, které postihuje uživatele kondomů. Ty tak používá méně než 6 % lidí.

Naděje pro rozvojové země

Mužská antikoncepce je podle jejího autora nadějí pro rozvojové země, kde by mohla vyřešit problémy s výdaji za kondomy či ženské hormonální pilulky, a také s dodržováním pravidelného užívání. Její cena by přitom byla okolo 10 dolarů za aplikaci.

Mužská antikoncepce by odlehčila i 225 milionům ženám z rozvojových zemí, které nemají přístup k antikoncepci, a poskytla by alternativu pro ty, kteří odmítají používání kondomů.

Pravda o hormonální antikoncepci. Jsou lepší pilulky nebo nitroděložní tělísko?

Farmaceutické firmy řízené muži

Vývoji a celosvětovému rozšíření mužské antikoncepce tak brání jedna podstatná věc: chybějící peníze investorů, které by umožnily masovou produkci. Zatím o ní projevila zájem jen nezisková organizace v Americe, která sama musí shánět peníze pro další postup.

Co způsobuje nezájem velkých farmaceutických společností? Profesor gynekologie Herjan Coelingh Bennink, který pomáhal s vývojem ženské antikoncepce, v tom má jasno: „Hlavní roli v tom hraje fakt, že velké společnosti jsou vedené bílými muži středního věku, kteří všichni mají ten stejný pocit – nikdy by to nepoužívali.“

„Kdyby ty samé firmy vedla žena, bylo by vše jinak.“

Celosvětově je mužská role v prevenci těhotenství spíš pasivní. Podle OSN téměř 60 % žen v trvalých partnerských vztazích užívá jakoukoliv formu antikoncepce, zatímco pouhých 8 % se spoléhá na ochranu pomocí kondomu.

Má to cenu

Přitom by mužská antikoncepce mohla být významným faktorem ustanovujícím rovnováhu v partnerském vztahu a pomocníkem tam, kde žena hormonální antikoncepci nemůže používat.

„Poptávka by přicházela od párů v dlouhodobém vztahu, kteří by rádi sdíleli odpovědnost za plánování rodiny a od single mužů, kteří hledají alternativu ke kondomům, aby zabránili nežádoucímu těhotenství při příležitostném sexu.“ Říká Coelingh Bennink.

Sterilizace ženy jako účinný a ekologický způsob antikoncepce. Jak a kdy se provádí?

Nepřekonatelné změny nálad

Samozřejmě se nejedná o první výzkum mužské antikoncepce. Naopak, těch už proběhlo mnoho, vždycky ale skončili nezdarem. Proč?

V jednom případě třeba proto, že ačkoliv byla metoda efektivní, tak jí doprovázely vedlejší účinky jako jsou změny nálady. Tedy to, co bereme jako normální a překonatelný vedlejší účinek ženské hormonální antikoncepce. Není divu, že tento dvojitý metr mezi ženami vyvolal pozdvižení.

Další společnost, Leverkusen, zastavila výzkum injekční mužské antikoncepce proto, že vedení nebylo přesvědčeno o tom, že by si tento nepříjemný zákrok našel své příznivce.

Šance v Americe

Tváří v tvář nezájmu farmaceutických gigantů hledá Guha jiné alternativy. Šance se naskytla, když prodal licenci americké neziskové organizaci Parsemus Foundation, kteří díky tomu vyvinuli vlastní verzi zvanou Vasalgel.

Organizace, podle své zakladatelky, plánuje Vasalgel distribuovat a prodávat ho za 10 až 20 dolarů v chudých zemích a zemích se středním příjmem a za 400 až 600 dolarů na bohatších trzích.

„Pokud chcete cokoliv dělat v zahraničích, potřebujete pro to značné finanční prostředky, které mohou přijít pouze od farmaceutického průmyslu,“ myslí si Guha.

Přírodní antikoncepce. Jak se chránit před početím bez kondomu a bez hormonů?

Mužská antikoncepce pro rovnocenné partnerství

Žádná firma se však do toho nehrne, proto založil i vlastní startup v Indii, s kterým se pokouší rozšířit povědomí o mužské antikoncepci v jeho rodné zemi. Přípravek testoval na třech indických párech, které jsou účinkem nadšeni.

To je přesně motor, který žene Guhu k vytrvání, i když z toho nekouká žádný osobní zisk, protože už mu patenty dávno vypršely. „Proč by to břemeno měla nést jen žena? Musí existovat rovnocenné partnerství.“ Říká.

A my s ním můžeme jen souhlasit.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Mužská antikoncepce. Proč jí nikdo nechce prodávat?