Menu
WomanOnly
Velikonoce

Jak oslavit Velikonoce? Trendem evropských metropolí je hledání vajíček

Veronika Tichá

Veronika Tichá

27. 3. 2015

Už máte plán na letošní Velikonoce? V mnoha evropských zemích se chystají velkolepé oslavy těchto svátků. My vám přinášíme přehled kam jet, na čem si pochutnat a co zažít.

Londýn

V hlavním městě Velké Británie se každoročně koná několik soutěží v hledání vajíček, například Easter Egg Trail ve Fenton House nebo Easter Egg Hunt v Battersea Park Zoo. Na Velký pátek zde můžete ochutnat tradiční teplé křížové bochánky, které chutnají po muškátovém oříšku a sušeném ovoci.  Britové jim říkají „Hot Cross Buns“.

Berlín

Typická velikonoční aktivita Němců zvaná Osterstrauch spočívá v tom, že Němci každý rok na jaře věší vlastnoručně nabarvená vejce na keře a stromy zdobící parky a zahrady. I v Berlíně se můžete účastnit hledání vajíček v Britzer Garten. V nedaleké kavárně si můžete navíc dát skvělou vyhlášenou kávu.

Muzeum přírodovědecké historie v Invalidenstraße nabízí komentované velikonoční prohlídky. Slavnostní tóny zazní během varhanních koncertů Johanna Sebastiana Bacha, Franze Lista a Richarda Wagnera v Konzerthaus Berlin.
Na Zelený čtvrtek si na velikonočních trzích dejte polévku ze sedmi bylin, která obsahuje špenát, petržel, pórek, pažitku, pampeliška a také šťovík. Na Velký pátek je zakázáno maso, které je možné jíst až v neděli. Němci dávají přednost hlavně jehněčímu.

Paříž

Francouzi jsou známí svou láskou k jídlu a ani o velikonočních svátcích nebude dobré jídlo chybět. Ochutnejte například výbornou čokoládu, které bude všude plno. Chcete-li se dozvědet něco o historii čokolády, navštivte Choco-Story. Muzeum pořádá speciální velikonoční program, na kterém si děti i dospělí zahrají na Karlíkovu továrnu na čokoládu.

Určitě nesmíte vynechat obchod Fauchon, kde místní cukráři vytvářejí gigantické výtvory s velikonoční tématikou. O víkendu si v Paříži zajděte na brunch do restaurace Eggs & Co, kde vejce hrají hlavní roli. Každým rokem tady připravují speciální velikonoční menu.

Vídeň

Téměř na všech vídeňských náměstích jsou trhy, kde je možné pozorovat řemeslníky a ochutnat sezónní speciality. Nejoblíbenější mezi Čechy jsou trhy před zámkem Schönbrunn. Ve starovídeňském stylu jsou velikonoční trhy na Freyungu, kde vypukne vajíčkové šílenství. Na jednom místě totiž uvidíte na 40 000 vajec a kraslic.

K vídeňským trhům patří kančí, šťavnatá šunka, knedlíky s vejci a Osterpinze neboli sladké bochánky z kynutého těsta. Ochutnejte také pečená jablka nebo oblíbený pokrm císaře Františka Josefa I. – trhance.

Budapešť

Festival, který oslaví příchod jara, se bude konat v okolí Budínského hradu. Lidové vystoupení v krojích, řemeslnou výrobu i přehlídku zdejších tradic můžete spatřit na jarmarku v Budapešti. K maďarským Velikonocím neodmyslitelně patří uzená šunka, vařená vejce, bramborový salát a velikonoční pečivo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak oslavit Velikonoce? Trendem evropských metropolí je hledání vajíček