Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Potvrzeno lékaři: zázvor účinně bojuje s rakovinou prsu

Veronika Tichá

Veronika Tichá

8. 3. 2015

Kořen zázvoru se těší velké oblibě u Čechů už několik let pro jeho léčebné účinky proti chřipce a nachlazení. Věděli jste ale, že také dokáže zahubit buňky rakoviny prsu? Nový výzkum zveřejněný v časopise Journal of Biomedicine and Biotechnology to dokazuje.

Zázvor dokáže zmenšit zhoubný nádor

Tato studie není první vědeckou prací potvrzující léčivé účinky zázvoru proti rakovině prsu. Ve skutečnosti bylo nedávno prokázáno, že sloučenina zázvoru známá jako gingerol má antimetastatické vlastnosti u nádoru prsu, což znamená, že má schopnost tyto nádory zmenšovat.

Pomáhá i při jiných typech rakoviny

Dobrou zprávou je, že zázvor má pozitivní vliv také na jiné typy rakoviny, i když ne v takové míře. Jedná se zejména o rakovinu konečníku a tlustého střeva, jater, plic, slinivky, kůže a prostaty. U posledně jmenovaného typu dokáže pravidelné užívání zázvoru zmenšit nádor až o polovinu za dva měsíce!

Zázvorem proti nevolnosti

Kromě toho působí kořen zázvoru i proti zánětům, jako antioxidant a má také ověřené ochranné účinky při aplikaci chemoterapie. Extrakt ze zázvoru potlačuje růst a smrtelné účinky mnoha druhů rakovinných buněk, protože narušuje jejich reprodukci.

Zabíjí pouze nádorové buňky

Nejdůležitější ale je, že surový extrakt vypreparovaný ze zázvoru nevykazuje žádnou toxicitu pro normální tělesné tkáně s rychlým buněčným dělením, jako jsou vnitřnosti nebo kostní dřeň. Pro rakovinu prsu to znamená, že zázvor zabíjí buňky karcinomu prsu, aniž by výrazně ovlivňoval funkčnost nenádorových buněk prsu. Tato vlastnost, která se nazývá „selektivní cytotoxicita“, nebyla zatím nalezena u jiné léčby rakoviny, kterou známe.

Zázvor užívaný v tabletách může dokonce ulevovat od nevolností, které jsou následkem chemoterapie. Při léčbě rakoviny je tedy tato rostlina lékaři jednoznačně doporučována jako podpůrný prostředek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Potvrzeno lékaři: zázvor účinně bojuje s rakovinou prsu